Wysoka obrona sposobem na drużynę ze Śląska

Szczypiorniści Travelandu Społem, którzy tydzień temu zdobyli swoje pierwsze punkty w walce o utrzymanie w ekstraklasie, tym razem zagrają o zwycięstwo z ostatnią drużyną tabeli - Olimpią Piekary Śląskie. Początek w sobotę o godz. 18 w hali Urania
W zeszłym tygodniu hala V Liceum Ogólnokształcącego okazała się szczęśliwa dla olsztyńskiego zespołu, który wygrał z AZS-em AWFiS Gdańsk. Podopieczni Zdzisława Czoski i Mieczysława Nowaka wyrównaną walkę toczyli do 45 min. Kwadrans przed końcem spotkania Traveland zaczął budować przewagę. W 58 min, co prawda, prowadził tylko dwoma punktami, ale udało mu się utrzymać tę przewagę do końca - ostatecznie 31:29.

Teraz olsztyńscy szczypiorniści muszą szukać punktów w starciu z Olimpią Piekary Śląskie. Ostatni zespół ekstraklasy znajduje się obecnie w niezwykle trudnej sytuacji - po 23 spotkaniach ma jedynie dwanaście punktów. W minionej kolejce zawodnicy z Piekar stracili punkty w starciu z Techtransem Darad (w pierwszym spotkaniu o miejsca 9 - 12 Olimpia uległa w Elblągu 24:26, do przerwy przegrywając aż 9:20). Aby jeszcze myśleć o utrzymaniu się w ekstraklasie, muszą zacząć zdobywać punkty.

- W spotkaniu z Olimpią musimy być nastawieni na wysoką obronę - mówi Zdzisław Czoska, trener olsztyńskiego zespołu. - Trzeba będzie szukać pozycji, a nie czekać na przeciwnika. Będziemy również musieli wykorzystywać okazje, bo przy wysokiej obronie na pewno będziemy mieli ich mnóstwo. Natomiast w obronie musimy uważać na takich zawodników jak Łukasz Stodtko, Mariusz Kempys i Marcin Smolin, którzy zdobywają razem większość bramek dla Olimpii.

Mariusz Kempys jest liderem strzelców z Piekar Śląskich, w tym sezonie - zdobył 157 bramek w 23 meczach (to najwięcej ze wszystkich zawodników ekstraklasy). Za nim plasuje się Łukasz Stodtko, który wystąpił w 21 meczach i zdobył w nich 105 bramek.

W sezonie zasadniczym Traveland Społem w meczach z Piekarami zanotował jedno zwycięstwo i jedną porażkę. Na własnym boisku olsztynianie wygrali 40:31, natomiast w drugiej rundzie, na wyjeździe ulegli 21:28.

- Jeśli teraz wygramy z Piekarami Śląskimi, to będziemy mieli dwa zwycięstwa na własnym boisku - dodaje trener olsztynian. - Zobaczymy jeszcze, jak będzie na wyjeździe. Po spotkaniu z Olimpią pozostaną nam jeszcze cztery pojedynki, w których będzie do zdobycia łącznie osiem punktów. Nie mamy aż takiej przewagi nad pozostałymi zespołami, by być pewnym utrzymania w ekstraklasie.

W sobotnim meczu, podobnie jak przeciwko gdańszczanom, nie zagra Krzysztof Maciejewski, który tydzień temu nie wystąpił z powodu problemów z mięśniami przywodziciela. Kilku innych zawodników narzeka także na drobne urazy (m. in. bramkarz Adam Wolański ma kłopoty z kolanami). - Nie są to jednak urazy, które wykluczałyby tych zawodników z najbliższego meczu - mówi Zdzisław Czoska.

Początek rywalizacji z Olimpią o godz. 18 w hali Urania. Bilety kosztują 6 zł (normalny) i 4 zł (ulgowy) i będą sprzedawane bezpośrednio przed spotkaniem. Zorganizowane grupy szkolne mogą wejść na ten mecz za darmo.

Ćwierćfinały:

- Miedź Legnica - Wisła Płock 22:30

awans Wisły do półfinałów (zagra z MMTS-em Kwidzyn)

- FocusPark Kiper Piotrków Tryb. - Vive Kielce 34:33

stan rywalizacji: 1:1, decydujący mecz w Kielcach w niedzielę o godz. 18.40 (relacja na żywo w TVP Sport)

- MMTS Kwidzyn - Azoty Puławy 26:20

awans MMTS-u do półfinałów

- Chrobry Głogów - Zagłębie Lubin 21:27

awans Zagłębia do półfinałów (zagra tam ze zwycięzcą pary Kiper - Vive)

Spotkania 24. kolejki:

Traveland Społem Olsztyn - Olimpia Piekary Śl.

AZS AWFiS Gdańsk - Techtrans Darad Elbląg

O utrzymanie

9. Traveland2317629:676
10. AZS Gdańsk2315643:691
11. Techtrans2314600:665
12. Olimpia 2312600:698