O być albo nie być w ekstraklasie

Traveland Społem zaczyna walkę o miejsca 9-12. Na początek zmierzy się z AZS-em AWFiS Gdańsk. - W tym sezonie dość już się narozdawaliśmy punktów. Dlatego nie wyobrażam sobie, byśmy tego meczu nie wygrali - mówi trener Zdzisław Czoska. Początek spotkania w sobotę o godz. 18 w sali V LO
- Zrobiliśmy wszystko, by jak najlepiej przygotować się do spotkania z AZS-em Gdańsk - mówi olsztyński szkoleniowiec. - Rozegraliśmy dwa kontrolne mecze z Jurandem Ciechanów [olsztynianie dwukrotnie zwyciężyli - najpierw 33:29, a następnie 32:28 - red.]. Staraliśmy się zagrać, tak jak będziemy grali z akademikami. Jestem dobrej myśli przed tym meczem, nie wyobrażam sobie, byśmy mieli go nie wygrać. Prezentów wystarczy, w tym sezonie już dosyć narozdawaliśmy punktów naszym przeciwnikom. Jestem pewien, że zespół zagra z pełnym zaangażowaniem i nie będzie żadnych załamań, jak w naszych ostatnich pojedynkach.

W ekstraklasie utrzymują się jedynie zespoły z dziewiątego i dziesiątego miejsca, a drużyny, które zajmą odpowiednio jedenastą i dwunastą pozycję, spadną do pierwszej ligi.

Traveland Społem obecnie jest dziewiąty, jego sobotni przeciwnik plasuje się natomiast o miejsce niżej. Przewaga olsztynian nie jest jednak znacząca - obydwa zespoły mają po piętnaście punktów, a Traveland znajduje się na wyższej pozycji tylko dlatego, że w sezonie zasadniczym dwukrotnie wygrał z gdańszczanami (31:28 oraz 32:29). To oznacza, że w przypadku porażki zespół z Warmii i Mazur spadnie na dziesiąte miejsce w tabeli.

Po sezonie zasadniczym na ławce trenerskiej zaszły poważne zmiany. W pewnym momencie mówiło się nawet o zwolnieniu Zdzisława Czoski z funkcji szkoleniowca Travelandu. Ostatecznie jednak do sztabu trenerskiego dołączył Mieczysław Nowak, który przez wiele lat prowadził olsztyńską drużyną, a ponad trzy lata temu wywalczył z Travelandem awans do ekstraklasy.

- z Mietkiem Nowakiem znamy się już wiele lat - dodaje Zdzisław Czoska. - Dogadaliśmy się więc bez problemu, przygotowania do meczów realizowaliśmy zgodnie z założeniami.

Traveland po raz pierwszy w tym sezonie zagra w sali V Liceum Ogólnokształcącego (ul. Krasickiego 2), gdzie najczęściej trenuje. Wszystko dlatego, że w hali Urania odbywają się Targi Budowlane. - Traktuję ten mecz, jakbyśmy grali na wyjeździe - mówi Zdzisław Czoska. - To dobrze dla nas, bo od dłuższego czasu nie wygraliśmy w Uranii, zdecydowanie więcej punktów zdobywaliśmy w obcych salach.

W tym spotkaniu pod znakiem zapytania stoi jedynie występ Krzysztofa Maciejewskiego, który ma problem z mięśniami przywodziciela. - Pozostali zawodnicy są zdrowi i mam nadzieję, że do soboty nie zdarzy się nic, co przeszkodzi im wystąpić w najbliższym meczu - dodaje trener Travelandu.

Spotkanie rozpocznie się w sobotę o godz. 18. W piątek w siedzibie klubu (ul. Dworcowa 48a) od godz. 10 do 17 odbędzie się przedsprzedaż wejściówek na ten mecz. Pojedynek obejrzy jedynie 300 osób, z czego 100 to posiadacze kart wolnego wstępu. W sprzedaży znajduje się więc 200 biletów po 6 zł.

Mecze ćwierćfinałowe Zagłębie Lubin - Chrobry Głogów Wisła Płock - Miedź Legnica Azoty Puławy - MMTS Kwidzyn Vive Kielce - Focus Park Kiper Piotrków Tryb. O miejsca 9 - 12

23. kolejka

Techtrans Darad Elbląg - Olimpia Piekary Śl.

Traveland Społem Olsztyn - AZS AWFiS Gdańsk

O UTRZYMANIE

9. Traveland2215598:647
10. AZS Gdańsk2215614:660
11. Olimpia 2212576:662
12. Techtrans2212564:641