Wacha faworytem do medalu

BADMINTON. W czwartek w Warszawie rozpoczynają się XXXII otwarte mistrzostwa Polski Yonex Polish Open 2008. W zawodach wystartuje ośmioro badmintonistów z Opolszczyzny, głównym kandydatem do medalu jest jak zwykle Przemysław Wacha.
Mistrzostwa są najbardziej prestiżowy turniejem badmintona w naszym kraju, posiadają kategorię A i należą do światowego cyklu imprez objętych patronatem Badminton World Federation i Badminton Europe. Tegoroczna pula nagród wynosi 15 tys. dolarów, a rangę zawodów podnosi dodatkowo fakt, że jest to jedna z ostatnich kwalifikacji do igrzysk olimpijskich w Pekinie.

Pewny wyjazdu do Chin jest już najlepszy Polski singlista Przemysław Wacha (Technik Głubczyce). Badmintonista zajmujący w najnowszym rankingu światowym 13. pozycję przed igrzyskami powinien ją jeszcze poprawić, ostatnio notuje bowiem zwyżkę formy. Przed tygodniem dotarł do półfinału prestiżowego turnieju Swiss Open Super Series, a w warszawskich zawodach jest rozstawiony z numerem jeden.

- Rozstawienie nie zawsze oddaje całkowitą siłę przeciwników, w turnieju startuje bowiem kilku badmintonistów, którzy prezentują wysoki poziom, ale mają mało punktów w rankingu, bo nie startują w największych zawodach. Nie mniej Przemek jest głównym kandydatem do zwycięstwa i powinien sięgnąć po medal - komentuje trenerka Technika Bożena Haracz. W stolicy wystartuje także sześcioro innych jej podopiecznych: Natalia Pocztowiak, Aleksandra Walaszek, Agnieszka i Aleksandra Wojtkowska, oraz Wojciech Szkudlarczyk i Rafał Hawel, a także Damian Broj (UKS 15 Kędzierzyn-Koźle).

- Będzie bardzo trudno, już w grupach eliminacyjnych konkurencja jest duża. Trudno więc spodziewać się konkretnych wyników - stwierdza Haracz. - Większe szanse niż w grach pojedynczych powinniśmy mieć w podwójnych, w których tradycyjnie startujemy lepiej - przewiduje.

Eliminacje rozpoczynają się dziś, turniej główny startuje jutro, finały zaplanowano na niedzielę.