Tysiące złotych na Smocze Łodzie

Olsztyński Klub Smoka otrzymał od miasta połowę pieniędzy potrzebnych na zorganizowanie w lipcu mistrzostw Polski. Być może najlepsze polskie załogi spotkają się na Jeziorze Krzywym także jesienią, bo miejscowy klub walczy również o zorganizowanie mistrzostw długodystansowych smoczych łodzi
- Dostaliśmy 35 tys. zł na naszą tegoroczną działalność, z czego 13 mamy zamiar przeznaczyć na zorganizowanie w Olsztynie mistrzostw Polski. To trochę mniej, niż planowaliśmy, ale i tak siedmiokrotnie więcej, niż otrzymaliśmy od miasta w zeszłym roku - mówi Wacław Sklinsmont z Olsztyńskiego Klubu Smoka. - Jesteśmy wniebowzięci, bo te pieniądze oznaczają, że coś się zmieniło w postrzeganiu Smoczych Łodzi przez władze miasta. Dodatkowo 16 tys. zł otrzymaliśmy w ramach działalności przy OKSW - na zorganizowanie wojewódzkich mistrzostw szkół. Zawody te odbędą się w dwóch częściach, w czerwcu i we wrześniu.

Mistrzostwa Polski na dystansach 200 i 500 m odbędą się w Olsztynie w lipcu. Długodystansowe zawody, o które olsztynianie będą się jeszcze ubiegać (decyzja polskiej federacji ma zapaść w ciągu miesiąca) odbędą się natomiast jesienią. Jeśli organizacja tych mistrzostw przypadnie innemu miastu, to na Jeziorze Krzywym - podobnie jak w ubiegłych latach - odbędzie się Ogólnopolski Festiwal Smoczych Łodzi. - Nie wiem, czy byłoby nas stać na urządzenie u siebie aż trzech rywalizacji, dlatego musimy wybierać - tłumaczy Wacław Sklinsmont. - W tym roku festiwal nie jest dla nas najważniejszy. Do tej pory odbywał się, ponieważ chcieliśmy nabrać doświadczenia w organizowaniu tego typu imprez, chcieliśmy też udowodnić federacji, że potrafimy urządzać ogólnopolskie zawody.

Olsztyńskie Smoki rozpoczęły treningi 9 lutego. Pierwsze zawody w tym roku odbędą się w ostatni weekend kwietnia w Gdańsku. Później olsztynian czeka m.in. udział w Narodowych Mistrzostwach Europy we Włoszech.