Powalczą o drugą ligę

Trzecioligowi piłkarze wracają do walki o ligowe punkty. Stawką w tym sezonie jest awans do zreformowanej II ligi, w który celują wszystkie nasze drużyny. Najodważniej mówią o tym w Resovii, która w przerwie zimowej wymieniła praktycznie połowę drużyny

Trójka podkarpackich trzecioligowców, mimo iż plasuje się w tabeli poniżej strefy dającej awans do nowej II ligi, wciąż ma realne szanse na grę w wyższej klasie rozgrywkowej. Wskutek reorganizacji rozgrywek z III ligi nie spadnie nikt. W efekcie, chcąc grać o coś, trzeba walczyć o II ligę - innego wyjścia nie ma.

Najbliżej jest mająca 21 punktów Wisłoka Dębica. Dwa "oczka" mniej ma Resovia, a trzy mniej rzeszowska Stal Kwarcsystem. Ligowa tabela zresztą jest na tyle wyrównana, że praktycznie każda z drużyn ma szansę na włączenie się do walki o najwyższe cele. Wiosna zapowiada się więc niezwykle emocjonująco.

Już pierwsza kolejka powinna przynieść sporo emocji. Aspirująca do nowej II ligi Resovia przejdzie ostry test bojowy w Zamościu, gdzie w niedzielę o godz. 13 zagra z Hetmanem. Gospodarze zajmują obecnie trzecie miejsce w tabeli, mając tylko punkt straty do lidera, i wciąż realnie mogą myśleć o zreformowanej I lidze. W pierwszym meczu w Rzeszowie padł bezbramkowy remis.

Jeszcze trudniejsze zadanie stanie przed piłkarzami Stali Kwarcsystem. Do Rzeszowa przyjedzie bowiem lider III ligi Przebój Wolbrom. W rundzie jesiennej stalowcy zremisowali na wyjeździe 1:1, ale teraz z pewnością liczą na trzy punkty. Sęk w tym, że Przebój do tej pory strzelał średnio prawie dwie bramki na mecz, a wiadomo, że sytuacja w bramce stalowców nie jest za wesoła. Początek meczu w sobotę o godz. 15.

Tabela po rundzie jesiennej:

Dla kogo awans, dla kogo spadek?

Wyciąg z regulaminu III ligi:

1. Drużyny, które zajmą pierwsze miejsca w czterech grupach III ligi, w następnym sezonie występować będą w rozgrywkach o mistrzostwo nowo utworzonej I ligi.

2. Drużyny (24 zespoły), które w sezonie 2007/2008 w rozgrywkach o mistrzostwo III ligi zajmą w tabeli każdej z czterech grup III ligi miejsca odpowiednio 2.-7., 2.-6., 2.-5., 2.-4. w zależności od przynależności wojewódzkiej spadkowicza z II ligi, będą w sezonie 2008/2009 rozgrywać zawody w nowo utworzonej II lidze.

3. Nową III ligę w sezonie 2008/2009 tworzyć będzie osiem grup po 16 zespołów. W skład każdej grupy wchodzić będą zespoły z każdego województwa.

Utworzą ją:

- drużyny III ligi, które nie uzyskały awansu do nowej II ligi,

- drużyny awansujące z IV ligi według zasad, że po odjęciu od 16 liczby zespołów zostających w III lidze, pozostałą liczbę miejsc dzieli się w równej liczbie między dwa zainteresowane województwa. W przypadku nieparzystej liczby takich miejsc rozgrywa się dwumecz barażowy między najwyżej sklasyfikowanymi zespołami IV ligi, które nie uzyskały automatycznego awansu. Gospodarzy pierwszych meczów wyłoni Wydział Gier PZPN-u w drodze losowania.