Przed meczem Wisła Płock - Motor Lublin

Po zimowej przerwie piłkarze II-ligi wracają na boiska. W pierwszym spotkaniu lubelski Motor zmierzy się w sobotę na wyjeździe z Wisłą Płock.
Nie będzie to jednak inauguracja rundy wiosennej, bo ta rozpoczęła się już... jesienią. W związku z mistrzostwami Europy, w których zagra reprezentacja Polski rozegrano dwie rewanżowe kolejki i sezon zakończy się już 24 maja. Jeśli chodzi o przygotowania zespołu lubelskiego, to te pod względem sportowym przebiegały bez zarzutu. W zasadzie trener Ryszard Kuźma zrealizował wszystkie plany oprócz rozegrania dwóch niezbyt istotnych sparingów. Gorzej przedstawia się sprawa pod względem organizacyjnym, gdyż jeszcze nie powstała spółka akcyjna, co jest jednym z głównych zdań zarządu klubu i nie ma stabilizacji finansowej. To w pewnym sensie sprawiło, że z drużyny odeszło czterech podstawowych graczy: Piotr Prędota do Piasta Gliwice, Paweł Tomczyk, który przeciwko swoim byłym kolegom zagra już w barwach płockiej Wisły, Piotr Karwan występuje w Górniku Łęczna, a Ukrainiec Denis Ljaszko wyemigrował do Kazachstanu. Czy ci co przyszli zdołają ich zastąpić? Prezes klubu Waldemar Paszkiewicz twierdzi, że nie ma ludzi niezastąpionych, więc następcy powinni sobie poradzić.

Natomiast jeśli chodzi o wzmocnienia, to najbardziej znanym zawodnikiem, który trafił do Motoru jest wypożyczony z Kolportera Kielce obrońca Maciej Kiciński. Powrócił także do gry po wyleczeniu poważnej kontuzji Marcin Popławski.

Wracając do meczu w Płocku, to wydaje się, że faworytem tego spotkania będą gospodarze. Oni jesienią zawiedli, bo po spadku mieli grać w II lidze tylko sezon, a na razie na powrót się nie zanosi. Brak wyników sprawił, że w tym sezonie drużynę prowadziło już czterech trenerów. Najpierw Czesława Jakołcewicza zastąpiła para Mariusz Bekas i Mirosław Milewski, a ich z kolei zmienił Leszek Ojrzyński, który wcześniej prowadził Znicz Pruszków. Niemniej jednak Wisła to zespół doświadczony i ma w swoich lidera w klasyfikacji najlepszych strzelców Sławomira Peszko. Poza tym wrócił z Jagiellonii Białystok Wahan Geworgjan. Płocczan wzmocnił też doświadczony obrońca Jacek Wiśniewski przez wiele lat broniący barw Górnika Zabrze, a ostatnio Cracovii. Doszedł też inny Wiśniewski - Bartosz. Ten z kolei jest napastnikiem i przyszedł z Pruszkowa. Sytuacja Wisły znana jest sztabowi szkoleniowemu Motoru. - Ostatnie dwa tygodnie przygotowań były podporządkowane meczowi w Płocku - Mówi Mirosław Kosowski, II trener lublinian. - Niewątpliwie faworytem są gospodarze, którzy głośno wypowiadają się, że interesuje ich tylko awans. My nie mamy nic do stracenia i powalczymy o trzy punkty, bo już udowadnialiśmy, że na wyjazdach też potrafimy grać. Na szczęście wszyscy zawodnicy są zdrowi i pełni optymizmu.RYWALE W STATYSTYCE

WISŁA - MOTOR

8miejsce12
29punkty22
8wygrane6
5remisy4
6porażki9
strzelcy bramek

Sławomir Peszko Daniel Koczon

10 8

pierwszy mecz

2 1

ROZMOWA Z WALDEMAREM PASZKIEWICZEM

Wiesław Pawłat: Czego pan oczekuje w rundzie rewanżowej?

- Waldemar Paszkiewicz: Przede wszystkim przychylnego nastawienia do naszego klubu władz miejskich - mam tu na myśli przyznanie nam dotacji i oczywiście dobrej postawy piłkarzy na boisku. Chcemy po prostu utrzymać się w gronie II-ligowców, bo na razie tak pod względem organizacyjnym, jak i sportowym na więcej nas nie stać.

Wracając do organizacji, to w grudniu podczas walnego zebrania sprawozdawczo-wyborczego wybrany na trzy miesiące zarząd dostał zadnie doprowadzenia w tym czasie do powstania spółki akcyjnej. Dacie radę?

- Do końca tego tygodnia zostaną wyjaśnione wszystkie sprawy związane z jej powołaniem, co powinno nam działaczom, a także piłkarzom i trenerom dać pewien komfort psychiczny.

Kilku czołowych graczy odeszło, zastąpili ich inni. Czy Motor wiosną będzie słabszą czy silniejszą drużyną niż jesienią?

- To się okaże w trakcie rozgrywek, jednak po raz kolejny powiem, że nie ma ludzi niezastąpionych. Poza tym wierzę w szczęśliwą rękę trenera Ryszarda Kuźmy.

Rozmawiał Wiesław Pawłat

Waldemar Paszkiewicz jest prezesem Motoru Lublin