Rusza kolejna edycja ligi amatorskiej

SIATKÓWKA. 19 zespołów przystąpi do rywalizacji w XVIII edycji amatorskiej ligi organizowanej przez Regionalne Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej.
Podobnie jak w ubiegłych latach rozgrywki będą prowadzone na dwóch szczeblach. W pierwszej lidze zagra dziewięć, a w drugiej dziesięć ekip. Tytułu mistrzowskiego bronić będzie zespół Rosabudu, w szeregach którego występuje wielu byłych zawodników Czarnych Radom. W lidze amatorskiej to niejedyne nawiązanie do tradycji radomskiej siatkówki. Spotkania będą bowiem rozgrywane w hali "wojskowych" na Sadkowie. Wyjątek stanowią mecze młodzików Radomskiego Centrum Siatkarskiego, które odbywać się będą w Publicznym Gimnazjum nr 22 przy ul. Rapackiego.

Znakomita większość drużyn biorących udział w lidze to ekipy z Radomia. Ale są również uczestnicy z innych miejscowości - Wolanowa czy Jastrzębia. - Obok Rosabudu i Grafiksu drużyny te jak co roku będą należeć do faworytów rozgrywek - ocenił sędzia ligi Roman Fomin. - Podczas zmagań następuje jednak wiele roszad w składach i tak naprawdę wszystko wyjaśni się podczas sportowej rywalizacji - dodał.

Pierwsza kolejka spotkań zostanie rozegrana w sobotę. W meczu drugiej ligi rozegranym awansem RCS Młodzik pokonał SPE Radom 2:1.

W tegorocznej edycji ligi zagrają

I liga: Rosabud, Grafix, Domino Jastrząb, RCS Kadet, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 4, Unitron, Komenda Wojewódzka Policji, Wolanów, Studenci Prywatnej Wyższej Szkoły Ochrony Środowiska.

II liga: Łucznik, Rosa-Invest, RCS Młodzik, Nissan, Brat-Met, Zyko-Dróg, SPE Radom, Delta Plus Security, Politechnika, Łuczbud.

Regulamin rozgrywek

Rozgrywki są prowadzone w dwóch rundach - wiosennej i jesiennej. Zespoły zagrają systemem każdy z każdym do dwóch wygranych setów, trzeci set do 15 pkt. O kolejności drużyn w tabeli decydują: zdobyte duże punkty, stosunek setów, korzystniejsza różnica małych punktów. Zespoły z pierwszej ligi, które zajmą miejsca 1.-4., rywalizować będą w fazie play-off systemem 1.-4., 2.-3. Zwycięzcy zagrają o tytuł, a przegrani o miejsca 3.-4. Ostatnia drużyna automatycznie spada do drugiej ligi, a przedostatnia zagra baraż z drugą drużyną drugiej ligi. W drugiej lidze pierwsze cztery zespoły grają systemem jak w pierwszej lidze.

W rozgrywkach nie mogą uczestniczyć zawodnicy aktualnie występujący w drużynach pierwszo- i drugoligowych Polskiego Związku Piłki Siatkowej. Przepis ten nie dotyczy zawodników, którzy ukończyli 35. rok życia.