Zwycięski backside cork 720 double grab

Jakub Dytkowski i Małgorzata Kołacz wywalczyli w Krynicy złote medale w mistrzostwach Polski Belinea FIS w konkurencji skoków big air


Snowboard

Mimo wiosennej aury skocznia w krynickim snowparku była dobrze przygotowana. Do rywalizacji w dwóch rundach eliminacyjnych przystąpiło 23 zawodników i 9 zawodniczek. W finale, na który składały się trzy skoki, wystartowała najlepsza po eliminacjach dwunastka mężczyzn i ósemka kobiet.

- Bardzo cieszę się ze zwycięstwa. To dla mnie kosmiczna sprawa - powiedziała Małgorzata Kołacz. - Niedawno dowiedziałam się, że pojadę na mistrzostwa świata juniorów, co bardzo mnie "nakręciło". A dodatkowo obsada mistrzostw była bardzo mocna i zmusiła mnie do maksymalnego wysiłku. Nie wykonałam dzisiaj skoku z rotacją 540 stopni, muszę go jeszcze dopracować. Liczę na mój dobry występ w najważniejszej imprezie juniorskiej na świecie. Tytuł mistrzyni przecież zobowiązuje.

Zdaniem trenera kadry młodzieżowej Szymona Fabrowicza krynickie mistrzostwa można ocenić na "piątkę". - Tak naprawdę zabrakło tylko dwóch, może trzech zawodników, którzy mogliby zamieszać w klasyfikacji generalnej. Bardzo pozytywnie zaskoczył mnie występ 14-letniego Nikodema Franczaka. W naszym kraju jest mało zdolnych i dobrych freestylowców, a do finału wszedł bez kompleksów - podkreślił Fabrowicz.

Sędzią głównym mistrzostw w Krynicy był Szczepan Ligocki - w przeszłości jeden z najlepszych polskich freestylowców, brat medalistki mistrzostw świata w halfpipe Pauliny Ligockiej. W jego opinii poziom niedzielnych zawodów był wysoki. - Najwyżej oceniliśmy ewolucję Jakuba Dytkowskiego, czyli backside cork 720 double grab. W uproszczeniu to skok z dwoma pełnymi obrotami oraz podwójnym uchwytem deski z przodu i z tyłu kręcony równocześnie w płaszczyźnie pionowej i poziomej. Dodatkowo skok Kuby był wysoki, a przy tym dobrze wylądował - powiedział Ligocki.

Przy tak trudnych warunkach sukcesem było rozegranie zawodów, organizatorzy wykonali wspaniałą pracę przygotowując skocznię - to opinia delegata technicznego FIS Konrada Krasnodębskiego.

Wyniki

Mężczyźni: 1.Dytkowski (Stricto Bielsko-Biała) nota łączna 48,9 pkt. 2.Damian Świder (AZS Zakopane) 48,7 pkt., 3.Jakub Honcz (BBS Bielsko-Biała) 45,1 pkt., 4.Franczak (Ski Test Kraków), 5.Tomasz Tylka (AZS Zakopane) 37,2 pkt., 6.Wojciech Pająk (AZS Zakopane) 36,3 pkt..

Kobiety: 1.Kołacz (1080 Bielsko-Biała) 38,5 pkt., 2.Agnieszka Rusin 36,3 pkt., 3.Magda Pawlas (obie BSS) 31,6 pkt., 4.Joanna Zając 29,5 pkt., 5.Monika Sądelska (obie KKS Krynica) 26,9 pkt., 6.Karolina Bieniek (AZS AWF Katowice) - 13,2 pkt..

Klasyfikacja młodzieżowa (1985-1987)

Kobiety: 1.Sądelska, 2.Bieniek;

Mężczyźni: 1.Świder, 2.Tylka 3.Jakub Strzyczkowski (BBS) 35,7 pkt..