Srebrne dziewczęta i brązowi chłopcy

DŻUDO. Zespoły AZS-u Opole zdobyły srebrny i brązowy medal drużynowych mistrzostw Polski młodzieży, które odbyły się w Bielsku-Białej.
Impreza rozgrywana była po raz pierwszy w historii i zgromadziła na starcie 17 drużyn, pięć kobiecych i 12 męskich. Ogromny sukces odnieśli opolscy akademicy i akademiczki, w rywalizacji pań zajmując drugie, a panów trzecie miejsce. Na słowa uznania zasługują szczególnie nasze dziewczęta, które wystartowały zaledwie w pięcioosobowym składzie (Joanna Maciej, Marta Licznar, Agata Ozdoba, Martyna Wittke, Judyta Wawro), podczas gdy przeciwniczki dysponowały przynajmniej siódemką zawodniczek. Dwie walki musiały więc oddawać walkowerem, tym samym każdy pojedynek rozpoczynały od wyniku 0:2.

Mimo to, dzięki bardzo ambitnej postawie na macie, akademiczki doganiały i przeganiały przeciwniczki, pokonując kolejno gospodynie Gwardię Bielsko-Biała 4:3, lokalne rywalki Gwardię Opole 4:3, oraz Juvenię Wrocław 5:2. O złotym medalu zadecydował ostatni pojedynek z faworytkami - Czarnymi Bytom, który opolanki niestety przegrały 1:5. Gorzej spisały się reprezentantki Gwardii, które zajęły ostatnią, piątą pozycję. Złoto wywalczyły bytomianki, a brąz ekipy z Wrocławia i Bielska-Białej.

Nie lada sukces odnieśli także nasi akademicy (Dariusz Chełmniak, Tomasz Kowalski, Jan Kowalik, Łukasz Nowak, Jakub Soiński, Tomasz Ozdoba, Marcin Kośniewski, Szymon Ryć), którzy zameldowali się tylko o stopień niżej niż klubowe koleżanki. Na szczególne uznanie zasługują zwłaszcza za pokonanie już w pierwszej walce głównych kandydatów do złota Czarnych Bytom 4:3. Później opolanom przyszło zmierzyć się z dwoma ekipami z Wrocławia; w półfinale przegrali z Gwardią 3:4, a w walce o brąz pokonali AZS 6:1.

Mistrzem Polski został zespół AZS-u Łódź, który wyprzedził wrocławian, bytomian i opolan. Do walki o medal nie włączyli się niestety zawodnicy opolskiej Gwardii, którzy przegrali dwa pierwsze pojedynki i szybko zakończyli swój udział w zawodach.