Śliskie skóry kosmicznych rekinów

Michael Phelps pobije rekord Marka Spitza z igrzysk w Monachium w 1972 roku i zdobędzie osiem złotych medali - zapewnia legenda pływania Grant Hackett. Oczywiście w nowym, kosmicznym kostiumie

W lutym nastąpił wysyp najnowszych strojów pływackich, które pomogą pływakom bić rekordy w szybkiej pekińskiej pływalni - w olimpijskiej Wodnej Kostce. Na rekord złotych medali szykuje się Phelps. - Michael zawsze próbuje znaleźć się poza granicą możliwości. W czasie zawodów zamienia się w drapieżne zwierzę - mówi Hackett. Amerykanin na historyczne rekordy będzie miał w Pekinie przedostatnią szansę, bo zapowiedział koniec kariery po igrzyskach w Londynie w 2012 r.

Jeśli Phelps pobije rekord, to również dzięki nowemu kostiumowi. Może strój nie będzie miał na to decydującego wpływu, setne części sekundy można jednak urwać. Speedo pokazał ostatnio swoją "skórę rekina dla pływaków" LZR Racer, w której popłynie Phelps i duża część amerykańskiej drużyny. - Wiele rekordów się zmieni. Jeszcze nigdy w życiu nie płynąłem w szybszym kostiumie - powiedział Phelps, który pomagał w projektowaniu. Australijka Liesel Jones, najlepsza kobieta żabka w zeszłym sezonie, określiła kostium jako "najszybszy gorset świata".

Phelps w Speedo zdobył w Atenach pięć złotych medali, w innym modelu na ostatnich mistrzostwach świata jego łupem padło siedem złotych krążków i pięć rekordów świata. W Melbourne czas na osiem?

Zawiść wśród pływaków budzi to, że tylko Amerykanie i Australijczycy popłyną w strojach Speedo w narodowych barwach. Pozostałe 33 nacje ubrane w te kostiumy, w tym całkiem mocni Brytyjczycy, w szaro-czarnych. Ale nie w kolorze siła. Nowoczesny kostium dzięki specjalnej tkaninie nie tylko reguluje przepływ wody wzdłuż ciała, ale również odpowiednio ściska całe grupy mięśni, dzięki czemu działają w wodzie z większą siłą, dynamiką i dzięki czemu pływak łatwiej utrzymuje w wodzie optymalną pozycję. To dlatego są takie ciasne. Otylię Jędrzejczak wbija w kostium masażysta lub masażystka. Ostatnio firma Tyr ubierająca sporą grupę pływaków wprowadziła tkaninę Tracer Rise - superlekką, nieprzyjmującą wody i dzięki temu odporną na rozciąganie, o której wschodząca amerykańska gwiazda grzbiecista Peter Marshall powiedział: - Jak tylko w nią wskoczyłem, poczułem niesamowitą skuteczność ruchów.

Ale gdyby rzeczywiście Speedo i Tyr miały monopol na dobre stroje, nie byłoby na basenie takiej różnorodności. Mistrzyni olimpijska na 100 m Australijka Jodie Henry pływa na co dzień w Adidasie, jak kiedyś Ian Thorpe. Amerykanie Jim Piper i sprinter Cullen Jones używają Nike'a, wielu Europejczyków wybrało Arenę, w której strojach pływa w krajowych zawodach Otylia Jędrzejczak i Paweł Korzeniowski.

Polska reprezentacja ma jednego dostawcę kostiumów - włoską firmę Diana. Na razie cicho o najnowszych włoskich pomysłach technologicznych. Z producentem nie sposób się skontaktować. Oprócz Polski Diana ma tylko jednego klienta reprezentacyjnego - Ukrainę.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.