Co ma w sobie piłka ręczna...? Konkurs rozstrzygnięty

W czasie Mistrzostw Europy w piłce ręcznej, które w styczniu rozgrywane były w Norwegii, ogłosiliśmy konkurs dla internautów i czytelników naszego specjalnego serwisu poświęconego mistrzostwom. Zadanie tylko z pozoru było proste. Należało odpowiedzieć na pytanie: Co takiego ma w sobie piłka ręczna, że telewizje powinny się bić, aby ją pokazywać u siebie?
Dostaliśmy kilkadziesiąt propozycji. Ich lektura dała wytchnienie po nie do końca udanych dla reprezentacji Polski mistrzostwach. Podopieczni Bogdana Wenty zajęli 7. miejsce, choć sami kilka tygodni temu zapowiadali walkę o złoty medal, który dawałby im bezpośredni awans na igrzyska olimpijskie w Pekinie. - Nie udało się, ale nie składamy broni - mówi rozgrywający Wisły i reprezentacji Polski Rafał Kuptel, który w Norwegii nie wystąpił ze względu na kontuzję ręki.

Emocji mistrzostwa dostarczyły jednak mnóstwo. Po nich przyszedł czas na ligę, którą co prawda pokazuje TVP Sport, ale jej zasięg, biorąc pod uwagę zainteresowanie fanów, jest jeszcze bardzo niewielki. Ale kibice są w stanie zachęcić szefów stacji o walkę do transmisji szeroko dostępnych. Ten konkurs to taki kibicowsko-medialny mecz piłki ręcznej. A raczej jego pierwsza połowa.

Zwycięzców wyłoniła specjalna komisja, w skład której weszli przede wszystkim kadrowicze, wicemistrzowie świata z Niemiec i zawodnicy 7. drużyny w Europie - Rafał Kuptel z Wisły i Mateusz Jachlewski z Vive. Szczypiornistów wspierali dziennikarze "Gazety" - Andrzej Zarębski z Płocka i Adam Gołąb z Kielc. Nagrody to koszulki z autografami piłkarzy ręcznych Wisły i Vive. - To nie był łatwy wybór. Przede wszystkim trzeba się jednak cieszyć, że kibice, po pierwsze, zechcieli się w ten sposób zabawić, a po drugie, dlatego że tak kochają piłkę ręczną - przyznał Kuptel.

Poniżej prezentujemy propozycje laureatów. Przypomnijmy, że wszyscy odpowiedzieli na pytanie: Co takiego ma w sobie piłka ręczna, że telewizje powinny się bić, aby ją pokazywać u siebie?

Napięcie i emocje

I miejsce. Nagroda - koszulka Wisły z autografami. - Powiem szczerze, że od początku to był mój faworyt, bo taka jest właśnie piłka ręczna - uzasadnia werdykt jury Rafał Kuptel.

"Oglądanie meczu piłki ręcznej to nieprzerwana niczym godzina pełna napięcia i emocji. Gra jest szybka, przerwy są znikome, a piłka ciągle jest w ruchu. Tego właśnie męska część odbiorców oczekuje: akcja, zdenerwowanie, ciągły ruch, odrobina brutalności. Miło patrzeć na grę, której zasad nie do końca rozumiemy, ale szybko się ich z samej transmisji uczymy. Miło patrzeć, gdy zwykli śmiertelnicy (oni nie wszyscy mają po dwa metry jak siatkarze ani nie są wszyscy młodymi chłopakami pełnymi energii) robią rzeczy, które nam, siedzącym przed telewizorem na wygodnej kanapie, nigdy by nie wyszły, jak rzuty tyłem, z biodra czy efektowne rzuty podkręcane ze skrzydła. Wreszcie zupełnie się rozpływamy, ponieważ to "nasi" chłopcy grają i - co więcej - wygrywają.

Zawodnicy w piłce ręcznej walczą twardo, nie przebierając w środkach i mocno stojąc na nogach, ale jednocześnie z głową i wielką finezją, a rzuty i zdobywane bramki po kontrze, rzucane zza muru z dziewiątego metra w samo okno, z siłą, która nam, na kanapach, nie pozwala do końca zauważyć, gdzie piłka się znajduje, wzbudzają tylko u nas nieme »ach « i »och «, i pozwalają rozmarzyć się o tym, co by było, gdybym ja miał taką rękę i taki rzut.

Piłka ręczna pozwala nam się zrelaksować, pozwala nam spędzić miło troszkę ponad godzinę dnia.

A panie? No cóż, dla nich to jest zbyt brutalne. One nie rozumieją, że jak mężczyźni się zderzą, to nie wygrywa ten, który stoi, tylko ten, który trafi do bramki. Ale kobiet oglądających sport jest statystycznie mniej niż mężczyzn. Dlatego stacje telewizyjne nie powinny zbytnio się paniami przejmować, od czasu do czasu puszczając im jazdę figurową na lodzie, której znowu to mężczyźni nie zrozumieją".

kuba

Jak na dobrym filmie

II miejsce. Nagroda - koszulka Vive z autografami.

„Dramaturgia jak u Alfreda Hitchcocka. Walka do końca o zwycięstwo jak w filmach o Rockym Marciano. Efektowne akcje jak z »Gwiezdnych wojen «. Niewiarygodne zmiany sytuacji jak w kolejnych częściach »Rambo «. Twardzi, prawdziwi, walczący mężczyźni jak w »Terminatorze «.

W przeciwieństwie do podanych tytułów wiadomo kiedy, lecz nie wiadomo jak, skończy się mecz".

Szymon Schaefer, Bytom

A można i do rymu

III miejsce. Nagroda - koszulka Wisły z autografami.

"Dwójka, Polsat, TVN,

Bijcie o ten handball się!

Piłka ręczna - sport wspaniały.

I dla dużych, i dla małych.

Kto jeszcze piłki ręcznej nie trzymał w łapie,

niech jak najszybciej ją złapie.

Kibice w kraju czekają, by

telewizja spełniła ich największe sny.

I chodź tych kibiców nie jest tak jak np. w nożnej wiele, ale prosimy!!! Spełnijcie nasze marzenie. Bijcie się o prawo do transmisji. Tylko »bijcie się « nie jak pseudokibice, tylko jak wy już tam lubicie.

Cóż więcej mówić mogę.

Ja osobiście wole rękę niż nogę.

Mam głęboką nadzieję, że znajdzie się wreszcie telewizja, która całemu światu pokaże... Co to jest PRAWDZIWA PIŁKA RĘCZNA!!!!!"

M.F.

Bo to jest historia

IV miejsce. Nagroda - koszulka Vive z autografami.

"Piłka ręczna jest grą bardzo widowiskową. Na parkiecie kibice obserwują prawdziwą walkę o każdą piłkę, wspaniałe akcje drużynowe oraz piękne parady bramkarzy.

Piłka ręczna ma również bogatą i ciekawą tradycję. Źródeł piłki ręcznej należy szukać w dalekiej przeszłości. Gry takie jak: urania w starożytnej Grecji, herpastum w starożytnym Rzymie czy fangballspiel w średniowiecznych Niemczech, były zbliżone do współczesnej piłki ręcznej. Są także świadectwa istnienia zbliżonych gier w średniowieczu - we Francji oraz pośród grenlandzkich Inuitów. W XIX wieku istniały również podobne gry: haandbold w Danii, hazena w Czechach i na Słowacji, gandbol na Ukrainie, torball w Niemczech i lokalne wersje w Irlandii i Urugwaju.

Współczesna piłka ręczna uformowała się pod koniec XIX wieku w północnej Europie, głównie w Danii, Niemczech, Norwegii i Szwecji. Duńczyk Holger Nielsen spisał pierwsze zasady i reguły nowoczesnej piłki ręcznej (handbold) w 1898 roku.

W ostatnich latach piłka ręczna w Polsce odnosi regularne sukcesy. Przykładem może być reprezentacja kraju - wicemistrzowie świata. Wielu z nas pamięta wspaniałe zwycięstwo w grupowej fazie turnieju nad naszymi odwiecznymi rywalami Niemcami, emocjonujący mecz z Danią, o którego wyniku zadecydowały dopiero dwie dogrywki. Również rodzima liga zyskała na atrakcyjności. W pamięci każdego kibica szczypiorniaka w Polsce utkwi na pewno odsłona »świętej wojny «, mecz półfinałowy play-off Wisła - Vive. Nafciarze pokazali wielki charakter, grając w osłabieniu (przez dużą część meczu oraz dwie dogrywki) brakiem Artura Niedzielskiego ukaranego dyskusyjnym krzyżem. Pokonali nie tylko kielczaków, wygrali również z własnym wycieńczeniem oraz panującym w hali Chemika upałem.

O sile polskiej piłki ręcznej mogą świadczyć również zwycięstwa w rozgrywkach elitarnej Ligi Mistrzów. Wielkim sukcesem płockiej piłki ręcznej było pokonanie reprezentanta najsilniejszej ligi świata (niemieckiej) - THW Kiel. Obecni mistrzowie Polski, drużyna Zagłębia Lubin, w tegorocznych rozgrywkach Ligi Mistrzów również pokonali inną słynną niemiecką drużynę - SG Flensburg.

Bardzo ważne dla popularyzacji tej wspaniałej dyscypliny jest pokazywanie przez ogólnodostępną telewizję spotkań ligowych oraz obowiązkowo meczów reprezentacji Polski na ważnych imprezach międzynarodowych".

karolpietrzyk

Wszystkie nagrody prześlemy pocztą