Sylwester Sypień kończy karierę

Karate. Sylwester Sypień, jeden z najlepszych zawodników karate kyokushin w historii tej dyscypliny w Polsce, kończy karierę! Okazją do pożegnania będzie silnie obsadzony mecz Polska - Europa planowany na najbliższą sobotę we wrocławskiej hali AWF
Sypień w swojej karierze był trzykrotnym mistrzem Europy, najlepszą passę miał w latach 2000-2002. Najpierw w 2000 roku w Katowicach zdobył tytuł mistrza Europy wszechwag, później - w 2001 roku - ponownie wywalczył tytuł czempiona kontynentu, by w 2003 roku w ukraińskim Użhorodzie powtórzyć ten sukces. Na krajowym podwórku Sypień często nie miał sobie równych, po raz ostatni tytuł mistrza Polski wywalczył przed dwoma laty w Katowicach.

- Za sobą mam 25 lat treningów i 22 lata startów w zawodach różnej rangi. To wystarczająco duża dawka. Czas powiedzieć sobie: dość - przyznaje zawodnik. - Definitywnie kończę karierę, choć dalej będę przy dyscyplinie, pomagając Jackowi Lamotowi w szkoleniu kadry narodowej.

Sypień będzie miał okazję pożegnać się z wrocławską publicznością podczas silnie obsadzonej gali, której ozdobą będzie mecz Polska - Europa. Już dziś start w zawodach potwierdziło kilku zawodników światowej czołówki - m.in. Hiszpanie Alejandro Navarro i Pablo Estensoro, Holender Victor Teixeira i Czech Jan Soukup. Zwłaszcza ten ostatni karateka to ścisła światowa czołówka, na ostatnich listopadowych mistrzostwach świata w kategorii open doszedł aż do finału, zdobywając w efekcie tytuł wicemistrza świata.

- Soukup to zawodnik najwyższej klasy - nie ma wątpliwości Sypień. - Zresztą jego walka z bardzo dobrym Polakiem Krzysztofem Habraszką z Tarnowskich Gór powinna być ozdobą imprezy.

- Lepszego pożegnania Sylwek nie mógł sobie wymarzyć - dodaje Jacek Lamot, instruktor z Wrocławskiego Klubu Karate Kyokushin.

Z kolei rywalem Sypienia podczas sobotniej gali będzie w walce pokazowej Mariusz Mazur z Warszawy. Warto również dodać, że w trakcie gali na telebimie wyświetlony zostanie film pokazujący fragmenty pojedynków z udziałem Sypienia.

- Miasto pomoże nam finansowo w organizacji imprezy - zaznacza Lamot. - My bierzemy na siebie przeloty i koszty pobytu zawodników, ale liczymy na to, że sporą frekwencję, co pozwoli zbilansować koszty.

Impreza rozpocznie się w sobotę o godz. 18 w hali AWF przy ul. Paderewskiego. - Myśleliśmy o tym, by zorganizować ją w hali Orbita, ale ten obiekt okazał się dla nas zbyt drogi - zdradza Lamot.

W sumie widzowie zobaczą aż 14 walk plus pokazowy pojedynek kończącego karierę Sypienia z Mazurem. Oczywiście najwięcej emocji powinien dostarczyć wspomniany pojedynek Czecha Jana Soukupa z Polakiem Krzysztofem Habraszką. Ale nie tylko. Ciekawie zapowiadają się również starcia Hiszpana Alejjandro Navarro z Michałem Krzakiem czy Holendra Victora Teixeiry z Piotrem Moczydłowskim oraz innego Hiszpana Pablo Estensoro z Karolem Cieślukiem. W tym prestiżowym meczu nie zabraknie również reprezentantów Wrocławskiego Klubu Karate Kyokushin. Paweł Biszczak zmierzy się z Belgiem Michelem Biskosem, Józef Rudnicki z Belgiem Pele Carpinem, a wrocławianka Natalia Janocha sprawdzi możliwości Austriaczki Melanie Fraunschiel (w hali AWF widzowie zobaczą aż trzy pojedynki z udziałem kobiet).Sukcesy Sypienia

Sylwester Sypień, ur. 1968, pochodzi z Wrocławia, związany z Wrocławskim Klubem Karate Kyokushin, najbardziej utytułowany polski karateka stylu kyokushin. Jego żona Agnieszka również uprawia karate, odnosząc sukcesy na arenie międzynarodowej (przed rokiem zdobyła tytuł mistrzyni Europy w greckim Volos.

I miejsce w Pucharze Europy

Norwegia, 1998 r.

III miejsce w mistrzostwach Europy

Saragossa, 1998 r.

I miejsce w mistrzostwach Polski

Wrocław, 1998 r.

I miejsce w mistrzostwach Polski

Siedlce, 1999 r.

III miejsce w mistrzostwach Europy

Portugalia, 2000 r.

I miejsce w mistrzostwach Europy wszechwag

Katowice, 2000 r.

I miejsce w mistrzostwach Polski

Krosno, 2001 r.

I miejsce w mistrzostwach Europy

Węgry, 2001 r.

III miejsce w mistrzostwach Europy wszechwag

Wrocław, 2002 r.

I miejsce w mistrzostwach Polski

Warszawa, 2003 r.

I miejsce w wagowych mistrzostwach Europy

Użhorod (Ukraina), 2003 r.

III miejsce w mistrzostwach Europy open

Warszawa, 2004 r.

I miejsce w mistrzostwach Polski

Katowice, 2006 r.