Najlepiej szkolą młodzież w Głubczycach, Nysie i Namysłowie

Technik Głubczyce, Nyskie Towarzystwo Gimnastyczne i Orzeł Namysłów to najlepsze sekcje sportowe we współzawodnictwie młodzieży w ubiegłym roku. Za uzyskane wyniki najlepsi otrzymają dziś nagrody od marszałka.
Do klasyfikacji wliczane były wyniki uzyskane przez sportowców w mistrzostwach Polski juniorów i młodzieżowców, Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży, a także międzywojewódzkich mistrzostwach młodzików. Wyniki przeliczane były na punkty, a za nie kluby otrzymają odpowiednią gratyfikację. W 2007 roku młodzi opolscy sportowcy reprezentujący 80 sekcji i klubów zdobyli w sumie 3818 punktów, najwięcej 232 wywalczyli badmintoniści Technika Głubczyce. Za każdy punkt marszałek przyznaje gratyfikację w wysokości 105 zł, w sumie Technik może więc liczyć na prawie 25 tys. zł. - Biorąc pod uwagę nasz roczny budżet, wielkość drużyny czy potrzeby klubu nie jest to może jakaś wielka kwota, ale oczywiście bardzo się cieszymy, bo każde pieniądze są dla nas cenne - komentuje trenerka Technika Bożena Haracz. Pod jej okiem w głubczyckim ośrodku trenuje około 30 zawodników i zawodniczek, którzy od lat należą do ścisłej krajowej czołówki, także wśród juniorów i młodzieżowców. - W ten wynik największy wkład mieli zwłaszcza nasi młodzieżowcy, bowiem to oni osiągali najlepsze rezultaty i zdobywali najwięcej punktów. Ponieważ młodzieżowcem jest się przez dwa lata, myślę, że w tym roku będzie jeszcze lepiej - śmieje się trenerka.

Dziś w urzędzie marszałkowskim odbędzie się uroczysta gala, na której najlepsze sekcje otrzymają m.in. puchary, dyplomy, a także symboliczne czeki. - Niestety, nie będę mogła w niej wziąć udziału, bowiem z samego rana wyjeżdżam z zawodnikami na mistrzostwa Polski seniorów do Słupska - żałuje Haracz.

Drugie miejsce zajęli nyscy gimnastycy, którzy co roku zdobywają worek medali na imprezach mistrzowskich. - Mamy system szkolenia, który przynosi efekty, w gimnastyce nie ma przypadku, wszystko jest poparte ciężką, wieloletnią, systematyczną pracą. Szkolimy dzieci od sześciu lat aż do seniorów i w każdej z tych kategorii zdobywamy medale - mówi trener NTG i wicedyrektor Zespołu Szkół Sportowych w Nysie Adam Łabutin.

Trzecią sekcją w regionie pod względem osiągnięć młodzieżowych w ubiegłym roku okazali się zapaśnicy Orła Namysłów, którzy otrzymają od marszałka trochę ponad 20 tys. zł.

Nagrody dla sekcji sportowych przyznawane są przez urząd wojewódzki od 2005 roku. W tym roku wsparciem objęto w sumie 80 sekcji.

10 najlepszych sekcji sportowych województwa we współzawodnictwie młodzieży w 2007 roku:

Ludowy Klub Sportowy Technik Głubczyce (badminton) - 232 pkt

Nyskie Towarzystwo Gimnastyczne (gimnastyka sportowa) - 207 pkt

Ludowy Klub Sportowy Orzeł Namysłów (zapasy) - 196 pkt

Klub Sportowy Budowlani Opole (podnoszenie ciężarów) - 142 pkt

Akademicki Związek Sportowy w Opolu (dżudo) - 134 pkt

Opolski Międzyszkolny Klub Łyżwiarstwa Szybkiego (short track) - 129 pkt

Wojewódzki Ludowy Uczniowski Klub Kolarski Brzeg Nysa (kolarstwo) - 122 pkt

LOK Vetrim Opole (strzelectwo) - 112 pkt

Miejski Międzyszkolny Klub Sportowy Kędzierzyn-Koźle (siatkówka) - 107 pkt

Uczniowski Klub Sportowy Junior Kluczbork (pływanie) - 104 pkt