Polonia ofiarą Pomorza?

Koszykarze Prokomu Trefla Sopot walczą o mistrzostwo, ale już trzy inne zespoły z Pomorza - Bank BPS Basket Kwidzyn, Energa Czarni Słupsk i Polpharma Starogard, bronią się przed spadkiem. I muszą znaleźć ofiarę. Najsłabsza wydaje się SPEC Polonia Warszawa.
W tym sezonie z Dominet Bank Ekstraligi spadnie tylko jeden zespół, który po rundzie zasadniczej zajmie ostatnie, 13. miejsce. To dlatego, że jeszcze przed rozpoczęciem ligi z rozgrywek wycofał się Viking Gdynia, który został od razu potraktowany jako jeden ze spadkowiczów.

W tej chwili, po rozegraniu jednej kolejki rundy rewanżowej, spadkiem zagrożonych jest aż siedem zespołów. Pierwsza szóstka (Prokom, Anwil, Turów, Śląsk, Atlas, Polpak) może się czuć bezpiecznie, ale już drużyny od siódmego miejsca w dół powinny się martwić przede wszystkim o to, aby zostać w lidze.

Wśród nich są trzy drużyny z Pomorza - Bank BPS Basket Kwidzyn, Energa Czarni Słupsk i Polpharma Starogard Gdański. Aby wszystkie zespoły z północy w komplecie utrzymały się w lidze, potrzebny jest zespół, który - zamiast nich - opuści DBE. Najłatwiejszym celem może być SPEC Polonia Warszawa.

7. Górnik Wałbrzych (bilans spotkań 6-7)

Beniaminek sprawił kilka niespodzianek, a nawet sensacji - dwa razy pokonał Turów czy wygrał na wyjeździe z Anwilem. W bezpośrednich meczach z naszymi drużynami pokonał u siebie Polpharmę i Czarnych, przegrał w Kwidzynie. Trudno zakładać, że spadnie z ligi, tym bardziej że nad Polpharmą ma wciąż trzy mecze przewagi.

8. AZS Koszalin (5-8)

W niedzielę przegrał u siebie z Czarnymi (po raz drugi w sezonie) i dla drużyny ze Słupska był to duży krok w kierunku utrzymania. Zespół z Koszalina ma przebłyski - potrafił rozgromić u siebie Anwil, wygrać we Wrocławiu, powalczyć z Prokomem (porażka po dogrywce), ma też ważną wygraną w Starogardzie (w Kwidzynie przegrał). Na pewno nie jest głównym kandydatem do spadku.

9. Kotwica Kołobrzeg (5-8)

Kotwica pokonała w pierwszej rundzie zarówno Polpharmę (87:82), Czarnych (83:55), jak i Basket (76:64). Co prawda wszystkie mecze rozegrała w swojej hali, ale to i tak spora zaliczka. Kotwica nie ma szans na walkę z faworytami ligi, ale z drużynami o podobnych możliwościach sobie radzi (przynajmniej w swojej hali). To powinno wystarczyć do utrzymania.

10. Bank BPS Basket Kwidzyn (5-7)

Basket - beniaminek - wygrał już kilka ważnych i trudnych spotkań - m.in. u siebie z Atlasem czy na wyjeździe z Polpakiem i Polonią. Zespół z Kwidzyna jest nieobliczalny, czeka go trudna runda rewanżowa, ale biorąc pod uwagę drużyny z regionu, ma minimalnie większe szanse na utrzymanie niż np. Polpharma. Ważny, a może nawet kluczowy mecz, odbędzie się w Kwidzynie 6 lutego, kiedy Basket podejmie właśnie Polpharmę. Wygrana w tym meczu będzie dla gospodarzy milowym krokiem w kierunku utrzymania.

11. SPEC Polonia Warszawa (4-9)

Jeśli Basket, Czarni i Polpharma szukają drużyny, która spadnie z ligi, to powinny się skupić właśnie na Polonii. Zespół z Warszawy już w poprzednim sezonie ledwo się utrzymał, w obecnych rozgrywkach także jest jednym z głównych kandydatów do spadku. Polonia, nie dość, że gra słabo, to jeszcze ma kłopoty kadrowe. Kontuzjowany jest przede wszystkim Carlos Rivera, który w tym sezonie rzucał średnio 15,1 punktu. Do zespołu dołączył ostatnio Greg Harrington. Na testy przyleciał również David Lucas, ale ciężko zakładać, że będzie zbawcą zespołu.

Polonia ma najsłabszy skład, choć w pierwszej rundzie potrafiła wygrać u siebie z Polpharmą (78:76) oraz Czarnymi (76:67). Przegrała za to z Basketem (78:80), choć też grała u siebie. Zespół z Warszawy czeka trudna runda rewanżowa. W sobotę Polonia została rozgromiona w Sopocie, w trzech kolejnych meczach spotka się z Turowem, Anwilem i Atlasem. A potem czekają ją jeszcze wyjazdy do Starogardu, Słupska czy Kwidzyna. Polonia to cel nr 1 naszych drużyn.

12. Energa Czarni Słupsk (4-9)

Czarni to największe rozczarowanie sezonu. Klub w końcu wydostał się z kłopotów finansowych, ale im lepiej organizacyjnie, tym gorzej sportowo. W Słupsku zaszły ważne zmiany kadrowe, do zespołu dołączył m.in. Michael Andersen, prezes Andrzej Twardowski nie oszczędza na wzmocnieniach. Pierwszy efekt był już widoczny - Czarni wygrali w niedzielę ważny mecz w Koszalinie. Drużynę ze Słupska czekają teraz cztery trudne mecze z Prokomem, Turowem, Anwilem i Atlasem, ale druga część rundy rewanżowej będzie już znacznie łatwiejsza. Czarni w ciągu 10 dni zagrają u siebie z Kotwicą, Górnikiem i Polonią, w ostatniej kolejce podejmą także Basket, który w Kwidzynie pokonali 82:76. Czeka ich również ważny mecz w Starogardzie (u siebie przegrali aż 79:98).

13. Polpharma Starogard Gdański (3-10)

W Starogardzie - po zwolnieniu trenera Jerzego Chudeusza i zatrudnieniu Adama Prabuckiego - odżyły nadzieje na utrzymanie. Prabucki najpierw minimalnie przegrał z Anwilem, a w niedzielę wygrał u siebie ważny mecz z Atlasem. Polpharma ma w tej chwili najmniej wygranych w lidze, choć - oprócz Atlasa - pokonała bezpośrednich rywali: u siebie Basket 66:59 oraz na wyjeździe Czarnych 98:79. Z pomorskich drużyn to Polpharma ma jednak teoretycznie najmniejsze szanse na utrzymanie, ale zespół ze Starogardu spokojnie stać na to, aby wyprzedzić Polonię. W pierwszej rundzie przegrał w Warszawie 76:78 i w rewanżu - 16 lutego - koniecznie musi wygrać.

DOLNA TABELA DBE

zespółbilanspunktykosze
7. Górnik1319950:996
8. AZS13181002:992
9. Kotwica1318992:1044
10. Basket1217884:896
11. Polonia1317974:1065
12. Czarni1317909:1004
13. Polpharma1316995:1047
Kto spadnie z Dominet Bank Ekstraligi?