Nominowani w kategorii nadzieje olimpijskie

Pięciu sportowców zostało nominowanych przez kapitułę Podlaskiej Rady Olimpijskiej do tytułu nadzieja olimpijska.

Ich sylwetki przedstawiamy poniżej. Kto wygra w tej kategorii, dowiemy się w sobotę podczas balu sportu w hotelu Gołębiewski. Wtedy poznamy także najlepszego sportowca i trenera 2007 roku w województwie podlaskim. Przyznana zostanie także nagroda w kategorii gry zespołowe i tytuł mecenasa sportu.

Bartosz Konopko

Dla łyżwiarza białostockiej Juvenii, specjalizującego się w wyścigach na krótkim torze, rok 2007 nie zaczął się najlepiej. Na mistrzostwach świata juniorów w Czechach tylko na 1000 m zdołał się przebić do drugiej rundy. W pozostałych startach odpadał już po pierwszym wyścigu. Podobnie było na mistrzostwach Europy seniorów w Anglii. Dopiero przed tą zimą Bartek poczynił znaczący krok w przód. Na zawodach we włoskim Bormio zawodnik, który w czerwcu skończy 20 lat, wygrał wyścig na 500 m, pokonując m.in. mistrza Europy i siódmego zawodnika igrzysk olimpijskich. Natomiast w zawodach Pucharu Świata w Heerenveen na tym samym dystansie był 13. W kraju Konopko należy oczywiście do ścisłej czołówki. Na mistrzostwach Polski rozgrywanych na białostockim lodowisku zdobył srebro na 500 m i 1000 m.

Grzegorz Lewoc

Strzelec Kalibra Białystok na mistrzostwach Europy juniorów we Francji wywalczył dwa medale. Był w składzie drużyny, która sięgnęła po złoto w konkurencji ruchomej tarczy 30+30 i po brąz w ruchomej tarczy 40 mix. Były to pierwsze historyczne krążki zawodnika z naszego województwa w poważnych zawodach międzynarodowych. Ponadto 19-letni wychowanek Włodzimierza Aleksiejuka zajął trzecie miejsce w mistrzostwach Polski juniorów w ruchomej tarczy 40 mix.

Kamila Stepaniuk

22-letnia zawodniczka Podlasia Białystok 2007 rok zaczęła od srebrnego medalu seniorek w halowych mistrzostwach Polski. W mistrzostwach kraju na otwartym stadionie w Poznaniu stanęła już na najwyższym stopniu podium z wynikiem 186 cm. Udało jej się też obronić tytuł młodzieżowej (do lat 23) mistrzyni kraju. Na arenie międzynarodowej do największych sukcesów należy zaliczyć czwarte miejsce na młodzieżowych mistrzostwach Europy w Debreczynie. W ubiegłym roku zawodniczka dwukrotnie pokonywała już poprzeczkę na wysokości 190 cm. Minimum A na igrzyska olimpijskie w Pekinie wynosi 195 cm, a minimum B - 191 cm. Jak poinformował nas trener Janusz Kuczyński, który przebywa wraz z zawodniczką na zgrupowaniu w Spale, Kamila w nadchodzącym sezonie jest w stanie osiągnąć nawet pierwszą z tych wysokości.

Paulina Siemieniako

Sprinterka Podlasia największe sukcesy w 2007 roku odnosiła w sztafecie 4 x 100 m. 21-letnia białostoczanka była w składzie sprinterek, które na młodzieżowych mistrzostwach Europy w Debreczynie wywalczyły brązowy medal. W sztafecie była także mocnym punktem swego klubu na mistrzostwach Polski seniorek w Poznaniu, gdzie wraz z koleżankami zdobyła wicemistrzostwo kraju.

Marek Wasiluk

Piłkarska kariera wychowanka Miejskiego Ośrodka Szkolenia Piłkarskiego nabrała tempa wiosną 2007 roku, gdy Jagiellonię zaczął trenować Artur Płatek. Nowy szkoleniowiec białostoczan wyciągnął mierzącego 197 cm wzrostu obrońcę z rezerw klubu i nie bał się, mimo tylko 20 lat, postawić go na lewej obronie. Wasiluk z klubem awansował do ekstraklasy i w wyższej lidze także miał pewne miejsce w składzie. Zdążył już się zapisać w historii klubu. We wrześniu w starciu z Widzewem Łódź zdobył swoją pierwszą bramkę w ekstraklasie, a był to setny gol Jagiellonii na tym poziomie rozgrywek. W dodatku był to pierwszy mecz białostoczan przy sztucznym świetle. Piłkarz jest także członkiem młodzieżowej kadry narodowej.

Jutro przedstawimy sylwetki nominowanych na trenera roku na Podlasiu.