Legia odlatuje do Hiszpanii

We wtorek wcześnie rano piłkarze Legii odlatują na pierwsze zgrupowanie do Hiszpanii. - W naszych treningach dominować będzie piłka - zapowiedział trener Jan Urban. Do Estepony zabiera 28 piłkarzy
W składzie znalazło się 25 zawodników z kadry pierwszego zespołu plus trzech z Młodej Ekstraklasy. Wczoraj na oficjalnej stronie internetowej klubu podano, że będą to Ariel Borysiuk, Adam Frączczak i Adrian Paluchowski. Także Maciej Rybus, który jednak już od pewnego czasu jest traktowany jak zawodnik pierwszego zespołu (18-letni pomocnik został zwolniony ze zgrupowania reprezentacji Polski juniorów, które od 17 do 30 stycznia ma odbywać się w Katarze, i może być z Legią w Hiszpanii).

Samolot z Okęcia leci do Malagi, skąd już drogą lądową ekipa przedostanie się do Estepony. Legioniści zostaną tam do 26 stycznia. Rozegrają cztery mecze sparingowe: z niemieckim Rot Weiss Essen, szwajcarskimi Young Boys Berno i FC Thun oraz hiszpańskim Elche. Pierwsze spotkanie już w czwartek. Na pewno w żadnym nie wystąpi Sebastian Szałachowski, który kuruje się od ponad roku i na razie ma indywidualny tok treningowy (po powrocie z pierwszego obozu pojedzie na jeszcze jedną konsultację lekarską do Austrii). Będzie za to grać chwilowo niedysponowany Dickson Choto. Uraz, jaki obrońca z Zimbabwe przywiózł z wakacji, nie jest specjalnie groźny.

Możliwe, że w pierwszym meczu wystąpi już trzech z zapowiadanych na testy afrykańskich piłkarzy. Bernard Parker, Mario Booysen i James Madidilane z RPA mają dołączyć w środę. Na trzeci sparing powinni dołączyć z Ghany Seidu Yahaya oraz wicekról ubiegłorocznych mistrzostw świata juniorów Ransford Osei (ich przybycie spodziewane jest 22 stycznia).

To na razie jedyne pomysły warszawskiego klubu na wzmocnienia przed rundą wiosenną. Z drugiej strony okno transferowe zostanie zamknięte dopiero na koniec lutego. - Do niedawna nie wiedziałem, że jest ono w Polsce dwa razy dłuższe niż w Europie. To dobrze dla nas, bo w lutym łatwiej pozyskać nowego zawodnika. Są tacy piłkarze, którzy nie znajdą pracodawcy na Zachodzie i wtedy łatwiej ich ściągnąć do klubu - uważa trener legionistów. Jeżeli chodzi o transfery w drugą stronę, to decyzja o tym, kto mógłby odejść, nie zostanie podjęta wcześniej niż po powrocie z pierwszego obozu.

W Warszawie piłkarze Legii będą przebywać przez niecały tydzień. 31 stycznia znowu wybierają się do Hiszpanii. Tym razem do Alicante, gdzie pozostaną do 14 lutego. Inauguracja sezonu czeka ich 23 lutego, choć nominalnie będzie to już trzecia kolejka rundy wiosennej ekstraklasy. Wówczas w piątek wieczorem zmierzą się na wyjeździe z Groclinem.

W Karczewie dla WOŚP

Piłkarze Legii uczestniczyli w weekend w trzech imprezach na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Po triumfach na Bemowie i na Ochocie podczas wieczornej niedzielnej imprezy w Karczewie uznali wyższość rywali. Najpierw drużyna w składzie: Wojciech Skaba, Jakub Rzeźniczak, Inaki Astiz, Kamil Grosicki, Edson, Roger, Takesure Chinyama, Maciej Rybus plus trener Jose Antonio Vicuna zmierzyła się z Reprezentacją Artystów Polskich (m.in. Radosław Pazura, Rafał Bryndal, Artur Barciś, Maciej Orłoś). W nowatorskim systemie liczenia goli wyglądało to tak, że każde trafienie amatorów było liczone potrójnie. Dlatego mecz zakończył się wygraną RAP 6:4, choć ta drużyna zdobyła tylko dwa gole. Dla Legii trafiali Edson, Roger i dwukrotnie Rzeźniczak.

W spotkaniu decydującym o zwycięstwie w turnieju obecni legioniści zmierzyli się z tymi, którzy w Legii grali w przeszłości. Byli to: Maciej Szczęsny, Marek Jóźwiak, Jacek Magiera, Jacek Cyzio, Dariusz Dziekanowski, Jerzy Podbrożny i obecny dyrektor sportowy Mirosław Trzeciak (chociaż nigdy nie był zawodnikiem Legii). Wygrali "starzy" po golach obecnego drugiego trenera Legii Magiery oraz Podbrożnego. Dla pokonanych trafił Roger. W trakcie imprezy zlicytowano koszulki Legii i Polonii, także kalendarz Legii i piłkę z podpisami zawodników.

Legia w Esteponie

Bramkarze: Maciej Gostomski, Jan Mucha, Wojciech Skaba

Obrońcy: Inaki Astiz, Błażej Augustyn, Piotr Bronowicki, Dickson Choto, Adam Frączczak, Tomasz Kiełbowicz, Jakub Rzeźniczak, Wojciech Szala, Jakub Wawrzyniak

Pomocnicy: Ariel Borysiuk, Marcin Burkhardt, Edson da Silva, Piotr Giza, Kamil Grosicki, Martins Ekwueme, Roger Guerreiro, Miroslav Radović, Maciej Rybus, Marcin Smoliński, Sebastian Szałachowski, Aleksandar Vuković

Napastnicy: Takesure Chinyama, Bartłomiej Grzelak, Maciej Korzym, Adrian Paluchowski