Nowa Polonia musi wygrać

Bardzo ważny mecz SPEC Polonii Warszawa - w niedzielę u siebie z Bank BPS Basket Kwidzyn, z którym sąsiaduje w tabeli. Początek meczu w hali Koło przy ul. Obozowej 60 o godz. 18
Po 11 meczach Dominet Bank Ekstraligi zespoły Polonii i Basketu mają po cztery wygrane i siedem porażek. Mają punkt straty do ósmego miejsca dającego przewagę własnego parkietu w tzw. preplay-off, gdzie zespoły z miejsc 5-12 zagrają o awans do zasadniczej walki o mistrzostwo.

Beniaminek z Kwidzyna jest nieprzewidywalny i zadziwił w tym sezonie już dwa razy - wygrał trzema punktami w Świeciu z Polpakiem i aż 90:76 u siebie z mocnym Atlasem Stalą Ostrów Wlkp. Z kolei Polonia gra zgodnie z planem - żaden wynik "Czarnych Koszul" nie zasługuje na miano niespodzianki.

Rok 2007 zakończyła trzema porażkami (AZS Koszalin, ASCO Śląsk Wrocław, Polpak), ale teraz to inny zespół. Pełnoprawnym, a nie tylko testowanym zawodnikiem jest rzucający Jeremy Hunt, a za Carlosa Riverę (naderwał mięsień i nie wrócił z Portoryko po świętach) doszedł doświadczony rozgrywający Greg Harrington. - Drużyna inna, mam nadzieję, że lepsza. Na pewno mamy dłuższą ławkę - ocenia trener Polonii Wojciech Kamiński.

Jak porówna Riverę z Harringtonem? - Punkty zdobywają w różny sposób. Carlos przede wszystkim rzucał z dystansu, a Greg częściej wchodzi pod kosz, trafia dzięki sprytowi. Poza tym Harrington jest bardziej nastawiony na podawanie. Carlos też potrafił dostarczać piłki, ale nie tak jak Greg - mówi Kamiński.

Nowa Polonia musi pokonać Basket, bo w kolejnych meczach o wygrane będzie szalenie trudno - "Czarne Koszule" zagrają ze ścisłą czołówką: Prokomem Trefl Sopot, PGE Turowem Zgorzelec, Anwilem Włocławek i Atlasem.

Kluczem do wygranej wydaje się zatrzymanie najlepszego strzelca Basketu Mike'a Kinga. Mierzący 192 cm Amerykanin szczególnie dobrze gra w zwycięskich meczach, a Atlasowi rzucił aż 31 punktów. - To świetny strzelec, ale najważniejszym graczem Basketu jest Michael Ansley - twierdzi trener Polonii. - To on zdobywa punkty w kluczowych momentach, świetnie wykorzystuje ogromne doświadczenie.

Ansley za miesiąc skończy 41 lat! Ale ciągle ma świetne mecze - Atlasowi rzucił 22 punkty. Ansley razem z Wojciechem Żurawskim i Mujo Tuljkoviciem są najważniejszymi zawodnikami Basketu pod koszem. - I każdy z nich gra inaczej: Ansley potrafi wyjść na obwód, Żurawski nastawiony jest na zbiórki, a Tuljković wyróżnia się szybkością - ocenia Kamiński. Możliwe, że w niedzielę w Baskecie zagra także środkowy Deng Gai, który sezon zaczynał w Śląsku.

Rozgrywającym Basketu jest Courtney Eldridge, a z Polonią po raz pierwszy zagra Eric Barkley. - Potencjał obu drużyn jest podobny - twierdzi szkoleniowiec "Czarnych Koszul". W jego zespole do zdrowia wrócił po kontuzji skrzydłowy Tyrone Riley.

Początek meczu w hali Koło przy ul. Obozowej 60 o godz. 18.

1

Tyle punktów Harrington rzucił Basketowi, gdy miesiąc temu zagrał w Kwidzynie w zespole Stali; tylu zawodników Polonii grało w Baskecie - pierwszą połowę poprzedniego sezonu spędził tam Piotr Szybilski. Ale było to jeszcze w I lidze