III-ligowcy rozpoczynają treningi

Choć piłkarze Koszarawy, Rozwoju i Walki zaczną przygotowania do rundy wiosennej za kilka lub kilkanaście dni, to zimą w tych klubach już sporo się wydarzyło.
Najwięcej działo się w Żywcu. Koszarawa, która po rundzie wiosennej zajmuje najwyższe (szóste) miejsce spośród drużyn z naszego regionu, ma nowego prezesa (Paweł Ostrowski) i zarząd oraz niezbyt jasną sytuację finansową. Wiosną w żywieckim beniaminku nie zagra kilku do tej pory podstawowych zawodników, m.in. najlepszy strzelec III ligi, Krzysztof Bizacki, inny napastnik Krzysztof Zaremba czy pomocnik Mateusz Bukowiec. Zespołu nie poprowadzi Piotr Stach. Póki co nie wiadomo, kto go zastąpi. - Dostałem propozycję, ale raczej nie zostanę trenerem - stwierdził Maciej Mrowiec, który był asystentem dwóch poprzednich szkoleniowców. Piłkarze Koszarawy rozpoczną treningi 14 stycznia. W planach jest rozegranie dziewięciu sparingów (m.in. z II-ligowcami z Bielska-Białej, Jastrzębia i Zabierzowa) oraz obóz w Dolnym Kubinie na Słowacji, który stoi pod znakiem zapytania.

W grudniu doszło do zmiany trenera w zajmującym 11. miejsce Rozwoju Katowice. Marka Koniarka zastąpił Stach. - To młody, ambitny i rozwojowy szkoleniowiec, którego atutami są także znajomość trzecioligowych realiów i jesienne sukcesy z Koszarawą - uzasadnił wybór dyrektor brynowskiego klubu Romuald Oryńczak. Piłkarze wznawiają treningi już 7 stycznia. Katowiczanie zerwali z kilkuletnią tradycją i w trakcie przerwy między rozgrywkami tym razem nie pojadą pod Tatry do Zakopanego, ale nad Bałtyk do Rewala. - Tam będziemy mieli lepsze warunki do treningów - podkreśla nowy trener. Jego drużyna rozegra 12 sparingów, w tym trzy z II-ligowcami: Odrą Opole, Kmitą Zabierzów i Piastem Gliwice.

Najspokojniej do tej pory było w dziewiątej po rundzie jesiennej Walce Zabrze. Trener Andrzej Kobiałka poprowadzi pierwsze zajęcia 14 stycznia. Nie będzie w nich uczestniczył najlepszy zabrzański piłkarz Rafał Wawrzyńczok, który został zaproszony na treningi Ruchu Chorzów. Do rundy wiosennej zawodnicy Walki będą się przygotowywali - jak zwykle zresztą - na własnych obiektach. Zaplanowano 10 sparingów. Najciekawiej zapowiadają się te z II-ligowym Piastem Gliwice oraz IV-ligowym BKS-em Stalą Bielsko-Biała, którego trenerem jest wcześniej przez lata związany z Walką Marek Mandla.

Gra o miejsca w nowej I, II i III lidze zostanie wznowiona w połowie marca.