Lekkoatleci podsumowali rok. Dróżdż i Gielec w KKL-u

- Pod względem zdobytych medali to był udany rok - tak ocenił Wiesław Rożej, wiceprezes ŚZLA, dokonania świętokrzyskich lekkoatletów w 2007 roku.


Reprezentanci królowej sportu przywieźli z imprez rangi mistrzowskiej 17 medali (w tym siedem złotych). Zaowocowało to 527 punktami dla lekkiej atletyki we współzawodnictwie młodzieżowym. Z tej okazji najlepsi zawodnicy, trenerzy i działacze otrzymali w sobotę w Kielcach wyróżnienia, 18 osób uhonorowano złotymi, srebrnymi i brązowymi odznakami PZLA.

A jak to wygląda w szczegółach? - W grupie rzutów wypadamy dobrze, nawet bardzo dobrze, jesteśmy potęgą w wielobojach. Trzeba popracować nad przełajami, zanotowaliśmy straszny regres w skokach, nie sprawdziło się skumulowanie dużej grupy biegaczy przy jednym szkoleniowcu - wyliczał Rożej. Dlatego też obowiązkami podzielą się teraz Kazimierz Jaros z Ostrowca (biegi średnie) i Andrzej Mirek z Sandomierza (sprinterzy).

Roszady szykują się też w najlepszym świętokrzyskim klubie, 11. w Polsce KKL-u. Choć sponsorowania tej ekipy z końcem roku zaprzestaje oficjalnie największy partner, czyli Fart, to kieleccy działacze nie zamierzają zaczynać nowego od szukania oszczędności. Będą kontynuować politykę, która dotąd przynosiła efekty, czyli gromadzić utalentowanych zawodników z regionu pod swoim szyldem. Od nowego roku barwy KKL-u reprezentować będą dwie biegaczki Juventy Kobex Starachowice - brązowa medalista MP seniorek na 3 km z przeszkodami Agata Dróżdż i mistrzyni Polski juniorek na 2 km z przeszkodami Ewa Gielec. - Z Ewą rozstaliśmy się może w nie najlepszej atmosferze, ale z Agatą to był ruch planowany - podkreśla trener obu Adam Dzik. - W KKL-u będę miała lepsze perspektywy, choć rok 2007 był udany. Poprawiłam, i to znacznie, rekordy życiowe na dwóch dystansach - podkreśla Dróżdż.

Do Kielc (studia na Wszechnicy) przeniósł się też specjalizujący się w biegach średnich Łukasz Bednarski, a ma również trafić (rozmowy są zaawansowane) młodzieżowy mistrz Polski w rzucie młotem Dominik Szewczyk ze Zduńskiej Woli.

Nie tylko dlatego kolejny rok w lekkiej atletyce zapowiada się na dobry. - Mamy bardzo liczną grupę zawodników objętą szkoleniem centralnym - podkreśla Rożej. W kadrze seniorów są Rafał Wójcik i Marcin Urbaś, młodzieżowej - Ewa Gielec, a w juniorskiej - miotacz Tomasz Furmanek, sprinter Filip Przemyski (wszyscy KKL), wieloboistka Magdalena Godzwon (Delfin Połaniec), biegaczki z WiR-u Łopuszno: Liliana Wódkowska, Mariola Ślusarczyk i Anna Waligórska oraz przygotowywany do startu w mistrzostwach świata juniorów Wojciech Jarosz z Juventy Kobex.Najlepsze kluby

Spośród 23 klubów, które zarejestrowane są w ŚZLA, punkty we współzawodnictwie młodzieżowym zdobywało tylko dziewięć. Najwięcej wywalczył ich KKL Kielce (203,5 pkt). Kolejne miejsca zajmowały: WiR Łopuszno, Juventa Kobex Starachowice, STS Skarżysko, Delfin Połaniec, Ostrowia, BKB Busko, Wisła Sandomierz i LKB Rudnik.