Bez libero, jak za dawnych lat

Siatkarki Winiar Bakalland Kalisz niespodziewanie straciły seta w derbowym pojedynku z AZS AWF Poznań.
Poznańskie akademiczki mogą w starciach z takimi gigantami jak nasza eksportowa drużyna Winiary Bakalland Kalisz sprawić niespodziankę. W jednym tylko secie...

Winiary - owszem - przystąpiły do tego meczu bardziej zmęczone, bo przecież we wtorek grały długi, pięciosetowy i dramatyczny mecz z rosyjskim Zarieczijem Odincowo. Jednakże przewaga kaliszanek nad ekipą AZS AWF Poznań była na tyle duża, że spokojnie wystarczała na gładkie 3:0.

Tymczasem w pierwszym secie wczorajszego spotkania poznaniankom trafiła się szansa, którą wykorzystały. Stało się tak za sprawą bardzo kiepskiej gry Winiar Kalisz, które od stanu 6:2 zaczęły popełniać masę błędów i wyraźnie grały na pół gwizdka. Kiedy poznanianki wyrównały na 10:10 i objęły prowadzenie po sprytnym zagraniu Iriny Archangielskiej, poczuły, iż mogą wygrać. Przy stanie 18:18 dwa dobre ataki Emilii Reimus i Joanny Frąckowiak dały im przewagę, której nie zmarnowały. Doszło do niespodzianki.

Siatkarki Winiar były troszkę rozkojarzone faktem, że musiały w tym meczu zagrać... bez libero. Agata Sawicka nabawiła się bowiem kontuzji kolana i mecz obserwowała z trybun. Nie wiadomo, jak długo potrwa jej przerwa w grze. - Dowiedzieliśmy się o tym dopiero godzinę przed meczem z poznaniankami. Trzeba było zmieniać ustawienie - mówił trener kaliszanek Igor Prielożny.

Niedawno w przegranym 2:3 meczu Ligi Mistrzów z Zarieczijem Odincowo siatkarki Winiar przypomniały swego protoplastę z lat 90. - Augusto. Teraz przypomniały go brakiem libero. Augusto było jednym z ostatnich zespołów, które już po wprowadzeniu libero nie wystawiały zawodniczki na tej pozycji. I zdobywało bez libero mistrzostwo kraju.

Kaliszanki zmuszone do takiego rozwiązania zaczęły sobie radzić od drugiego seta, w którym siatkarki z Poznania prowadziły jeszcze 6:5 po zagraniu Anny Szydełko. Przy stanie 9:7 kaliszanki zdobyły osiem kolejnych punktów, deklasując rywalki. Skutecznie zaczęła atakować Anna Barańska. Świetnie spisywała się bohaterka meczu z Odincowem - Czeszka Helena Horka, która wczoraj po raz pierwszy pojawiła się w wyjściowej szóstce Winiar.

No i wreszcie po średnim początku do normalnej dyspozycji na środku pola wróciła eksportowa zawodniczka Winiar - Eleonora Dziękiewicz.

Właściwie od tej serii przy 9:7 poznanianki już nigdy w tym meczu nie umiały przejąć inicjatywy. Jeszcze w trzeciej partii, gdy przegrywały już kilkoma punktami, udało im się zmniejszyć straty. Doszły wtedy renomowanego rywala na 17:18 po ładnym ataku Joanny Frąckowiak. Przy dobrze grających już wtedy gwiazdach Kalisza - Barańskiej, Dziękiewicz czy Horkiej - nie były jednak w stanie pokusić się o wygranie kolejnego seta, co już dawałoby zdobycz punktową.

Trzecia partia była już egzekucją akademiczek. Efektownymi zagraniami popisywała się Brazylijka Fernanda Janaina Cassia de Oliveira, którą wreszcie udało się Winiarom zatwierdzić do gry. Trener Prielożny był bardzo zadowolony z jej debiutu. Wcześniej kaliski klub miał problemy ze sprowadzeniem jej certyfikatu. Janaina de Oliveira pokazała jednak, że warto było poczekać.

Za wygraną Winiary dostają trzy punkty, natomiast AZS AWF zostaje bez punktu.

W poniedziałek siatkarki AZS AWF Poznań rozegrają pierwszy mecz na własnym parkiecie. Odbędzie się on w nowej hali przy ul. Droga Dębińska. Na ten pierwszy ligowy mecz tutaj kibice będą mogli wejść za darmo. - Chcemy ich zaprosić, zaznajomić z nową salą i przyzwyczaić do niej - mówi szef sekcji Marek Bykowski. - Mam nadzieję, że im się tu spodoba i będą przychodzili na nasze mecze.

AZS AWF będzie w tym roku potrzebował wsparcia swoich kibiców, bowiem jest jednym z najbiedniejszych klubów w lidze. W przyszłym tygodniu ma jednak pozyskać sponsora tytularnego i być może w związku z tym zmieni nazwę.

Winiary Bakalland Kalisz - AZS AWF Poznań 3:1

Sety: 22:25, 25:14, 25:19, 25:9

WINIARY: Godos, Barańska, Dziękiewicz, Woźniakowska, Spalova, Horka oraz Owczynnikowa, Żebrowska, Wojcieska, Fernanda de Oliveira.

AZS AWF: Archangielska, Szydełko, Wiśniewska, Gomułka, Frąckowiak, Reimus oraz Styskal (libero), Zielińska, Ordak, Kruk.