Dwa medale polskich judoków w ME

Dwa brązowe medale zdobyli reprezentanci Polski na mistrzostwach Europy w kategorii open, które odbyły się w hali na Ursynowie. Na podium stanęli Małgorzata Górnicka i Przemysław Matyjaszek. Piąte miejsca zajęli Grzegorz Eitel z Gwardii Warszawa i Magdalena Kozioł. Mistrzami zostali Rosjanie - Jelena Iwaszczenko i Aleksander Michajlin.
Matyjaszek stanął na podium w rywalizacji z o wiele cięższymi zawodnikami (bytomianin zazwyczaj startuje w wadze do 100 kg). W walce decydującej o miejscu na podium zwyciężył po dogrywce (rywalizacja zamiast pięciu trwała 7.27 min) Maksima Brjanowa z Rosji. Dziś 12-osobowa ekipa polskich judoków odlatuje na turnieje i obozy treningowe do Japonii. Wracają 21 grudnia.

W mistrzostwach startowało 32 judoków z siedmiu krajów - 22 zawodników i 10 judoczek, w tym siedmiu reprezentantów Polski i cztery polskie zawodniczki. Taka obsada, jak podkreślił szef szkolenia PZJudo Ryszard Zieniawa, wynika m.in. z niezbyt fortunnego grudniowego terminu mistrzostw. - To zapewne sprawiło, że do Warszawy przyjechał jeden reprezentant Francji. Niemniej jednak przyjechało kilku bardzo znanych judoków, jak np. Rosjanin Michajlin czy Padar z Estonii - powiedział.

Europejska Unia Judo postanowiła z okazji mistrzostw Europy uhonorować odznaczeniami polskich działaczy, trenerów i zawodników. Wśród odznaczonych są medaliści olimpijscy, mistrzostw świata i Europy, m.in. Aneta Szczepańska, Joanna Majdan, Bogumiła Olechnowicz, Waldemar Legień, Marian Tałaj, Paweł Nastula, Rafał Kubacki, Antoni Zajkowski, Wiesław Błach, Adam Adamczyk, Ryszard Zieniawa.

Wyniki mistrzostw Europy w kategorii open:

Kobiety: 1. Jelena Iwaszczenko (Rosja), 2. Anaid Mchitarjan (Rosja), 3. Mathe Ketty (Francja) i Małgorzata Górnicka (Polska), 5. Marzena Makuła (Polska) i Marina Dibrowa (Rosja), 7. Jekatierina Szeremietowa (Rosja) i Magdalena Kozioł (Polska).

Mężczyźni: 1. Aleksander Michajlin (Rosja), 2. Ihar Makarau (Białoruś), 3. Przemysław Matyjaszek (Polska) i Martin Padar (Estonia), 5. Maksim Brjanow (Rosja) i Grzegorz Eitel (Polska), 7. Paweł Smoliniec (Polska) i Georgi Kizałaszwili (Gruzja)