Awans gdańskich siatkarek

Siatkarki Energi Gedania zapewniły sobie grę w rundzie finałowej Pucharu Polski.
Awans Gedanii do 8-zespołowego finału nie stanowi niespodzianki, ani też powodu do szczególnej dumy. Biorąc pod uwagę formułę Pucharu i rywali, którzy na drodze losowania przydzieleni zostali podopiecznym Leszka Milewskiego, to raczej brak awansu odebrać należałoby w kategoriach sensacji. Do swojego ostatniego turnieju eliminacyjnego gdańszczanki przystąpiły z 14 punktami i tylko przedziwny splot wyników, mógłby im odebrać promocje do finału. Awansu gdańszczanki wyrwać sobie nie dały. W rozgrywanym w hali przy ul. Kościuszki turnieju odniosły jednak tylko jedno zwycięstwo. Obawy mógł budzić już przegrany mecz z AZS Białystok. Białostockie akademiczki grały przeciętnie, popełniając masę błędów własnych, co jednak wystarczyło do zwycięstwa nad gedanistkami. Niespotykany przebieg miał wygrany przez AZS set czwarty, w którym 24:19 prowadziła drużyna Gedanii! W gdańskiej ekipie zawodziło przed wszystkim przyjęcie. Dziwić może więc fakt, że szansy gry nie otrzymały Natalia Ziemcowa i Agata Durajczyk.

Jeszcze trudniej wytłumaczyć porażkę z Budowlanymi Łódź. Drużynie aspirującej do 5. miejsca w Lidze Siatkówki Kobiet, przegrana w oficjalnym meczu z II-ligowcem, przytrafić się nie powinna.

Zwycięstwo przyszło dopiero w kończącym turniej spotkaniu z AZS Poznań. Gdańszczanki jeszcze raz udowodniły, że są drużyną nieobliczalną. W secie trzecim, tym razem to one były górą, choć rywalki prowadziły już 24:19! Niewiele do powiedzenie miały z kolei w partiach drugiej i czwartej, w których zdobyły 31 punktów łącznie. Wygrany do 10 tie-break nie mógł już jednak zatrzeć wrażenia, że z taką grą Censtrostalu w środę pokonać się nie da.

Energa Gedania: Ślusarz, Tomsia, Kondracjewa, Wellna, Kasprzak, Skowrońska oraz Siwka (libero), Nuszel, Ziemcowa, Pasznik, Durajczyk.

Wyniki Energii Gedania: Energa Gedania - AZS Białystok 1:3 (24, -22, -17, -24), Energa Gedania - Budowlani 2:3, AZS Poznań - Energa Gedania 2:3 (-19, 16, -24, 15, -10).

Tabela turnieju

1. AZS Poznań358:5
2. Budowlani356:6
3. AZS Białystok346:7
4. Gedania346:8