W Chorzowie będzie można oglądać wystawę "Od Belgii do Belgii"

Okazją jest mecz eliminacyjny do mistrzostw Europy na Stadionie Śląskim
Wystawa zostanie otwarta w najbliższy poniedziałek (godz. 18) w centrum handlowym AKS Carrefour - jej pełna nazwa to "Piłkarskie Wspomnienia - Od Belgii do Belgii". - Zainspirowała mnie niedawna wystawa o historii budowy stadionu AKS-u, którą oglądały tłumy chorzowian - mówi Wojciech Krzystanek, wicedyrektor MORiS-u Chorzów. Klamrą wystawy będą mecze z Belgią - ten z 1985 roku - gdy bezbramkowy remis dał biało-czerwonym awans do mistrzostw świata w Meksyku oraz nadchodzące spotkanie, które ma nam otworzyć drogę do Euro 2008. Pomysł zrealizowano w ekspresowym tempie. Nie udałoby się, gdyby nie pomoc Henryka Bąka, długoletniego pracownika Stadionu Śląskiego i kolekcjonera pamiątek.

W poniedziałek Bąk zaprezentuje kolekcję koszulek reprezentacji, które grały na Śląskim. - Zaczniemy od koszulki Belga Marca Degryse, właśnie tej z roku 1985. Żartowano, że dostałem akurat tą, bo była najczystsza. Pogoda była wtedy fatalna, ale Degryse wszedł na boisko w drugiej połowie i nie zdążył jej ubrudzić - śmieje się Bąk.

W gablotach będzie też można oglądać bilety, plakaty, znaczki oraz programy meczowe spotkań, które przez lata odbyły się na chorzowskim obiekcie. Gratką dla kibiców będą też zdjęcia zakamarków Śląskiego, do których dostęp mają tylko piłkarze. Będzie też można wytypować wynik spotkania z Belgami. Wystawę, którą będzie można oglądać do 21 listopada, organizuje MORiS, Stadion Śląski i centrum handlowe AKS Carrefour. "Gazeta" jest patronem prasowym.