Sensacja w Poznaniu!

Resovia Millenium pokonała Politechnikę Poznań różnicą 12 "oczek". Niespodziewanej porażki z MKKS-em Rybnik doznał Sokołów Znicz Jarosław.

Poznańskich koszykarzy nie tłumaczy to, że chora jest ich największa gwiazda Joe McNaull, kontuzję kolana złapał Stanisław Prus, a zdolny do gry nie jest jeszcze podstawowy zmiennik Adam Baganc. - Strata dwóch zawodników z pierwszej piątki była zbyt duża. Zmiennikom zabrakło sił i umiejętności - przyznał jednak Paweł Wiekiera.

W tej sytuacji ciężar gry w poznańskiej drużynie spoczął na rutyniarzach. W pierwszej kwarcie nieźle grał Grzegorz Radwan - to po jego rzutach po 90 s gry było 8:2 dla Politechniki. Później często trafiał Wiekiera, pięć asyst zaliczył Marcin Stokłosa. W drugiej kwarcie po trafieniu Stokłosy z ośmiu metrów i po chwili akcji 2+1 Wiekiery zrobiło się 40:29 dla poznaniaków. Do objęcia tak wyraźnego prowadzenia wystarczyła poznaniakom przeciętna gra. Gospodarzom próbował przeciwstawić się Michał Baran, który w pierwszej kwarcie zdobył 10 punktów. Bardzo dobrze zagrał też jego zmiennik - Michał Szczytyński.

Po przerwie rzeszowianie znaleźli sposób na grę obronną. Agresywniej atakowali tylko Radwana i Wiekierę, bo zdawali sobie sprawę z tego, że reszta graczy Politechniki im nie zagraża. Choćby taki Stokłosa, który uparcie rzucał za trzy punkty, a trafił tylko raz na dziewięć prób. W 24. min Piotr Miś wyrównał na 42:42 i rywalizacja zaczęła się na nowo. Przełomowy był początek ostatniej kwarty. Najpierw w 33. min dwukrotnie w głupi sposób faulował Stokłosa - to był jego czwarty i piąty faul. W 35. min sytuacja się powtórzyła - najpierw Tomasz Semmler, a po nim Grzegorz Radwan nie trafili spod kosza, a walcząc po chwili o piłkę, też popełnili piąte przewinienia. Goście ciułali punkty z rzutów wolnych, a pod swoim koszem ustawiali obronę pod pilnowanie Wiekiery. To dało efekt - końcówkę Resovia wygrała 17:1!

POLITECHNIKA POZNAŃ57
RESOVIA MILLENIUM69
Kwarty: 23:21, 17:12, 12:14, 5:22.

Politechnika: Wiekiera 17 (1), Radwan 14 (2), Stokłosa 7 (1), Smorawiński 5, Pięta 2 oraz Semmler 9 (1), Krajewski 2, Dudek 1, Mowlik 0.

Resovia: Baran 17 (3), Wójcik 11 (1), Ucinek 6, Miś 6, Dubiel 4 oraz Szczytyński 13, Płocica 7 (1), Rusin 3 (1), K. Szpyrka 2.

Wygrali bez Salamonika

Łańcucianie długo męczyli się z drużyną z Pruszkowa. W pierwszej połowie żadnej z drużyn nie udało się osiągnąć większej przewagi, a decydujący dla losów meczu był początek trzeciej kwarty. Wtedy to koszykarze Sokoła za sprawą Łukasza Pacochy, Macieja Klimy i Ireneusza Chromicza szybko odskoczyli rywalom na dziewięć punktów i utrzymali tę przewagę do końca meczu. - Był to typowy mecz walki, poparty mocną obroną. Zabrakło widowiskowej koszykówki - mówił po meczu Dariusz Kaszowski, trener Sokoła. - W mojej drużynie szwankował atak, tym bardziej się cieszymy z wygranej - dodawał szkoleniowiec Sokoła. W jego zespole zabrakło kontuzjowanego Marcina Salamonika.

SOKÓŁ ŁAŃCUT71
BT WÓZKI PRUSZKÓW63
Kwarty: 15:13, 17:17, 20:13, 19:20.

Sokół: Pacocha 19 (3), Klima 18 (1), Chromicz 10 (2), Koszuta 8 (1), Krupa 2 oraz Mroczek 10, Ożóg 2, Dudzik 2.

Wózki: Wołoszyn 18, Świętoński 13 (2), Dłoniak 6, Kwiatkowski 6, Matuszewski 4 oraz Czubek 8 (1), Bajer 8, Aleksandrowicz 0.

Znicz przegrał z beniaminkiem

Niemiłą niespodziankę sprawili swoim sympatykom koszykarze z Jarosławia. Podopieczni Bogusława Wołoszyna przegrali na własnym parkiecie z beniaminkiem I ligi z Rybnika różnicą sześciu punktów. Jarosławianie przez cały mecz prezentowali się nie jak drużyna, a jak zlepek indywidualności. Mimo to po 30 minutach prowadzili różnicą trzech punktów. Jednak ostatnią odsłonę Znicz przegrał 13:22, a cały mecz zakończył się sensacyjnym zwycięstwem rybniczan. - Nie wiem, dlaczego nasza forma idzie w dół zamiast w górę. Na treningach to wygląda w porządku, a na meczu jest katastrofa - mówił po meczu Wołoszyn, który oddał się do dyspozycji zarządu.

SOKOŁÓW ZNICZ JAROSŁAW71
MKKS RYBNIK77
Kwarty: 23:26, 17:17, 18:12, 13:22.

Znicz: Miller 14 (2), Sikora 12 (1), Miszczuk 10, Przewrocki 6, Ecka 2 oraz Celej 16 (2), Mikołajko 5 (1), Fortuna 3, Dryjański 3 (1).

MKKS: Kukuczka 26 (2), Frankowski 11 (2x3), Zmarlak 10 (1x3), Mrówczyński 4, Środa 3 oraz Kozieł 15 (3), Grabiec 5 (1), Marczyk 3, Ochodek 0.

Stal lepsza od Startu

Koszykarze Stali pokonali zdecydowanie najsłabszy zespół I ligi - Start AZS Lublin. Wygrana podopiecznym Leszka Kaczmarskiego nie przyszła jednak łatwo, chociaż w 15. min Stal prowadziła już 32:11. Tymczasem w lubelskim zespole prowadzonym przez Krzysztofa Ziemoląga nastąpiła istna metamorfoza, którą zapoczątkowało pojawienie się na parkiecie nie w pełni sprawnego Michała Nowakowskiego. Gospodarze odrobili większość strat, jednak ostatecznie przegrali różnicą czterech "oczek". W decydujących momentach Roman Prawica i Paweł Pydych wykorzystywali swoje sytuacje, a ten drugi dodatkowo trafił dwa rzuty osobiste, które przesądziły o wyniku tego spotkania.

START AZS LUBLIN57
STAL STALOWA WOLA61
Kwarty: 11:25, 21:11, 9:13, 16:12.

Start AZS: Kowalski 19 (1), P.Jagoda 11 (1), Urbański 7, Olejniczak 6, Hołota 2 oraz Nowakowski 6 (2), Borkowski 4, Karczewski 2, Prażmo 0.

Stal: Pydych 20 (2), Prawica 17 (3), Szczepaniak 7 (1), Lisewski 6 , Partyka 3 (1) oraz Nikiel 6, Grzyb 2, Szewczyk 0.

Siarka się postawiła

Koszykarze Siarki długo grali jak równy z równym z faworyzowaną drużyną Sportino Inowrocław. Jeszcze po trzech kwartach podopieczni Zbigniewa Pyszniaka wygrywali 57:56. Niestety, w ostatniej odsłonie dała znać o sobie dłuższa ławka zespołu z Inowrocławia, który ostatnich 10 minut wygrał 24:13, a w całym spotkaniu triumfował różnicą 10 punktów.

SIARKA TARNOBRZEG70
SPORTINO INOWROCŁAW80
Kwarty: 21:26, 18:16, 18:14, 13:24.

Siarka: Zych 21 (1), Marciniak 18, Wall 15, Bielak 10 (2), Kardaś 4 oraz Sudowski 2, Polek 0.

Sportino: Żytko 21 (5), Wojdyła 14, Pluta 12 (1), Lofton 12 (2), Majchrzak 8 (2) oraz Świderski 6 (2), Nowak 5, Gabiński 2, Wierzbicki 0, Kułyk 0.

Pozostałe wyniki 8. kolejki:

Polonia 2011 Warszawa - Tarnovia Tarnowo Podgórne 111:74, Big Star Tychy - Zastal Zielona Góra 69:71, Żubry Białystok - Prokom II Sopot 82:66.