Włoscy ciężcy mistrzowie

Włochy stały się potentatem najcięższych wag w boksie amatorskim. W 15 minut Clemente Russo i Roberto Cammarelle zdobyli w Chicago tytuły mistrzów świata w wadze ciężkiej i superciężkiej.
Ale potęgą są Rosjanie. Zdobyli w mistrzostwach najwięcej złotych medali - trzy. Trzej inni rosyjscy pięściarze zostali pokonani w finale. Jeden z nich, Rahim Czakjew, właśnie przez Russo, choć zaledwie jednym punktem. Drugi włoski złoty medalista Cammarelle pokonał Ukraińca Wiaczesława Głazkowa. Dla Włochów taki sukces w dwóch ostatnich finałach mistrzostw może być szokiem. Ostatni złoty medal dla Włoch w mistrzostwach świata - do turnieju w Chicago jedyny - zdobył 16 lat temu niespokrewniony z Clemente Tommaso Russo.

Złote medale zdobyli też Amerykanie. Udało się to po raz pierwszy od ośmiu lat. W finale wygrali Rau'shee Warren (51 kg) i Demetrius Andrade (69 kg). Po raz pierwszy w historii złoto wywalczył Anglik - Frankie Gavin (60 kg).

Mistrzostwa - rekordowe pod względem liczby startujących i liczby reprezentacji - ze strachu przed ucieczką kadrowiczów zbojkotowała komunistyczna Kuba, najmocniejsza bokserska drużyna świata. Dzięki temu po 11 finałach mistrzami zostali przedstawiciele aż siedmiu krajów - to jeszcze nigdy się nie zdarzyło. Ale też w finałach wystąpiło aż dziesięciu przedstawicieli byłych republik radzieckich, z których pięciu wywalczyło tytuły mistrzów.

Spośród dziewięciu Polaków występujących w Chicago żaden nie wygrał dwóch pojedynków. Najdalej - do ćwierćfinałów - zaszedł Rafał Kaczor (51 kg), który wywalczył awans do igrzysk olimpijskich w Pekinie. W pierwszym pojedynku miał wolny los, drugi wygrał walkowerem, trzeci w ringu, czwarty przegrał.

Wyniki walk finałowych:
Waga papierowa (48 kg): Zou Shiming (Chiny) - Harry Tanamor (Filipiny) 17:3
Waga musza (51 kg): Rau'shee Warren (USA) - Somjit Jongjohor (Tajlandia) 13:9
Waga kogucia (54 kg): Siergiej Wodopianow (Rosja) - Enkhbat Badar-Uugan (Mongolia) 16:14
Waga piórkowa (57 kg): Albert Selimow (Rosja) - Wasyl Łomaczenko (Ukraina) 16:11
Waga lekka (60 kg): Frankie Gavin (Anglia) - Domenico Valentino (Włochy) 18:10
Waga lekkośrednia (64 kg): Serik Sapijew (Kazachstan) - Giennadij Kowalew (Rosja) 20:5
Waga półśrednia (69 kg): Demetrius Andrade (USA) - Non Boonjumnong (Tajlandia) 2 r. rsc
Waga średnia (75 kg): Matwiej Korobow (Rosja) - Alfonso Blanco (Wenezuela) 29:4
Waga półciężka (81 kg): Abbos Atojew (Uzbekistan) - Artur Beterbijew (Rosja) 20:17
Waga ciężka (91 kg): Clemente Russo (Włochy) - Rachim Czakijew (Rosja) 7:6
Waga superciężka (+91 kg): Roberto Cammallare (Włochy) - Wiaczesław Głazkow (Ukraina) 24:14