III Memoriał Bogdana Dawidowicza

W nowej hali na lubelskim Globusie rozegrano pierwszą imprezę pingpongową. Był nią III Memoriał Bogdana Dawidowicza.

Zmarły przed trzema laty Dawidowicz zapisał piękną kartę w historii polskiego i amerykańskiego tenisa stołowego. Urodzony w 1937 roku we Lwowie sportowiec był wszechstronnie uzdolniony. Uprawiał także piłkę nożną. Po wojnie przyjechał w nasze strony i tu rozpoczął swoją przygodę ze sportem. W tenisa stołowego grał w Wiśle Puławy, a potem przez szereg lat bronił barw I-ligowej Stali Stalowa Wola i zaliczał się do krajowej czołówki. Występował także w lubelskim Sygnale, Iskrze Puławy, a na zakończenie swojej kariery w Polsce wraz z trenerem Kazimierzem Malinowskim tworzył podwaliny pod późniejszą potęgę lubelskiego Motoru. W tym klubie rozkwitły talenty takich zawodników i zawodniczek jak nieżyjący już: Janina Samborska-Kratiuk i Adam Sawicki, a także Andrzej Bielewicz, Krzysztof Osicki. Tu także zaczynała swoją karierę wielce utytułowana córka Bogdana Dawidowicza Katarzyna, która była wielokrotną mistrzynią Stanów Zjednoczonych, a grała także w Szwecji. Na początku lat siedemdziesiątych ten wybitny zawodnik wraz z całą rodziną wyemigrował do USA. Osiedlił się w Denver w stanie Colorado, gdzie stworzył firmę budowlaną i stał się cenionym biznesmenem. Za oceanem także zaliczał się do czołowych zawodników, a nawet został trenerem reprezentacji tego kraju. Po wielu latach nieobecności w Polsce przyjechał do Lublina z kadrą USA. Potem bywał już częściej, bo występował w światowych igrzyskach polonijnych. Przypomnieć warto, że dwukrotnie gospodarzem tej imprezy był Lublin.

W kategorii weteranów zagrali jeszcze pingpongiści, którzy swego czasu rywalizowali przy stole z Dawidowiczem, jak Teofil Czekaj czy Stanisław Wieczorek. Najstarszym uczestnikiem memoriału był liczący sobie... 92 lata Jan Targosiński z Orła Warszawa. Ogółem do rywalizacji w turnieju zorganizowanym przez Jego kolegów z Lubelskiej Ligi Tenisa Stołowego Amatorów przystąpiło 66 zawodników. Najlepsi z nich otrzymali puchary, medale, a także ufundowane przez rodzinę pamiątkowe plakietki.

Wyniki - szkoły podstawowe: 1. Adam Świrgoń (Sygnał Lublin), 2. Kamil Głoginkowski (Edbar Lublin), 3. Łukasz Jarocki (Edbar), 4. Martyna Cholewa (Kazimierz Dolny); szkoły średnie: 1. Michał Szewczuk, 2. Daniel Kisielewicz, 3. Paweł Kozieł (wszyscy Sygnał), 4. Michał Szuryga (Ruch Lublin); seniorzy: 1. Paweł Widyński (Dawid Tarnogród), 2. Kozieł, 3. Kisielewicz, 4. Konrad Kulpa (wszyscy Sygnał); weterani - powyżej 67 lat: 1. Janusz Górczyński (Polonia Warszawa), 2. Teofil Czekaj (Piaskovia Piaski), 3. Roman Domagalski (Wisła Puławy), 4. Stanisław Wieczorek (Seniorzy Lublin).

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.