Polscy szczypiorniści grają w Kaliszu

Meczem z Estonią polska reprezentacja szczypiornistów rozpocznie dziś udział w międzynarodowym turnieju Grundfos Cup. Dla Kalisza to sprawdzian przed organizacją obchodów 90-lecia piłki ręcznej na ziemiach polskich
Nowoczesna hala Winiary Arena gościła już czołowe zespoły siatkarskie z Europy, dziś za to przyjmie drugie reprezentacje szczypiornistów z Danii, Węgier i Polski oraz - raczej najsłabszą w tym gronie - pierwszą reprezentację Estonii.

Już w przyszłym roku obchodzić będziemy 90-lecie powstania piłki ręcznej na ziemiach polskich, a przypomnijmy, że stało się to w obozie jenieckim w Szczypiornie - dziś już części Kalisza. Z tej okazji w przyszłym roku ma się odbyć w tym mieście okolicznościowy mecz - być może będzie to spotkanie mistrzów i wicemistrzów świata, czyli Niemców i Polaków.

Tym razem w Grundfos Cup wystąpią rezerwowe składy czołowych europejskich krajów - pierwsze reprezentacje grają albo w Pucharze Świata, albo w innych prestiżowych turniejach. Szanse dostaną więc m.in. czołowi zawodnicy z polskiej ligi, którzy nie łapią się do reprezentacji trenera Bogdana Wenty. Reprezentację Polski w Kaliszu, Lesznie i Poznaniu poprowadzi Daniel Waszkiewicz, który jest asystentem Wenty w kadrze. - Na pewno przekaże swoje uwagi pierwszemu trenerowi - mówi wiceprezes Związku Piłki Ręcznej w Polsce Marek Werle. Ostatni sukces Zagłębia Lubin w Lidze Mistrzów (mistrzowie Polski pokonali klubowego wicemistrza Europy SG Flensburg-Handewitt) sprawił, że do kadry powołany został m.in. gracz lubińskiego zespołu Michał Kubisztal, który w kadrze rozegrał już ponad 30 spotkań. To on powinien być mocnym punktem Polaków, choć sam Kubisztal przyznaje, że jego celem jest wyłącznie gra w pierwszej drużynie narodowej. - Dostałem to powołanie w ostatniej chwili, ponieważ jeden z moich kolegów nie mógł zagrać. Nie ukrywam, że poczułem się trochę tak, jakbym był zapchajdziurą. Regularne występy w pierwszej reprezentacji Polski to marzenie, priorytet każdego gracza. Jeśli więc miałbym szansę do niej trafić z racji dobrej postawy podczas Grundfos Cup, to jestem gotów w tym turnieju nawet grać na prawym rozegraniu, gdzie mam łatać dziurę, choć nie jest to moja pozycja. Ba, mogę nawet biegać po skrzydle, walczyć na kole, a nawet stanąć w bramce, jeśli to pomoże - mówił Kubisztal dziennikarzowi portalu reczna.pl.

Trener Waszkiewicz dodaje, że skład pierwszej reprezentacji jest raczej ustalony, ale każda kontuzja może coś zmienić. Wenta wyżej od Kubisztala ceni jednak Karola Bieleckiego i Michała Jureckiego. W składzie Polaków jest też kilku młodych zawodników - oni też mogą pokazać swoje umiejętności.

Rozpoczynające turniej spotkanie Dania - Węgry rozpocznie się w hali Winiary Arena dziś o godz. 17. Dwie godziny później mecz Polaków z Estonią. Bilety na oba pojedynki kosztują 10 i 7 zł, a zorganizowane grupy młodzieży mają wstęp wolny po przedstawieniu listy zgłoszeń. Wśród posiadaczy wejściówek rozlosowane zostaną ciekawe nagrody ufundowane przez sponsora turnieju - firmę Grundfos. Jest wśród nich m.in. telewizor LCD.

Reprezentacja Polski na Grundfos Cup:

Marcin Wichary (Wisła Płock, 27 lat, 45A-0)

Michał Świrkula (Zagłębie Lubin, 25 lat, 5A-0)

Marek Kubiszewski (Vive Kielce, 24 lata, 8A-0)

Michał Kubisztal (Zagłębie Lubin, 27 lat, 32A-115)

Mariusz Jurkiewicz (JD Arrate, 25 lat, 36A-63)

Michał Waszkiewicz (MMTS Kwidzyn, 25 lat, 3A-5)

Kamil Krieger (MMTS Kwidzyn, 20 lat, 0A-0)

Bogumił Buchwald (Azoty Puławy, 24 lata, 0A-0)

Mateusz Zaremba (Vive Kielce, 23 lata, 0A-0)

Grzegorz Piotrowski (Chrobry Głogów, 29 lat, 0A-0)

Sebastian Różański (Fokus Park Piotrków, 27 lat, 0A-0)

Kamil Sadowski (Vive Kielce, 21 lat, 0A-0)

Adrian Niedośpiał (Zagłębie Lubin, 24 lata, 14A-13)

Paweł Piwko (Chrobry Głogów, 25 lat, 11A-7)

Arkadiusz Miszka (Foku Park Piotrków, 27 lat, 0A-0)

Michał Chodara (Vive Kielce, 21 lat, 0A-0)

Adrian Piórkowski (Wisła Płock, 20 lat, 0A-0)

Zbigniew Kwiatkowski (Wisła Płock, 22 lata, 18A-7)

Daniel Żółtak (Vice Kielce, 23 lata, 16A-8)

Michał Stankiewicz (Zagłębie Lubin, 21 lat, 4A-15)

Trener: Daniel Waszkiewicz.