Sport.pl

Andrzej Orzeszek nowym trenerem Zagłębia

Jerzy Kowalik, dotychczasowy szkoleniowiec, został urlopowany
O zmianie trenera przesądziła seria pięciu kolejnych ligowych porażek. Decyzję podjął zarząd. - Nie było już na co czekać. Moim zdaniem czas trenera Kowalika dobiegł końca - tłumaczy Krzysztof Szatan, właściciel klubu.

Działacze mówią o Kowaliku, że to dobry fachowiec, ale... bez wyników. W klubie żartowano, że współpracę z nim trzeba było zakończyć już w momencie, gdy przygotowywano umowę o pracę. Zacięła się wtedy drukarka, której w żaden sposób nie można było zmusić do wydrukowania dokumentu. - To był znak - uśmiecha się kwaśno jeden z działaczy.

Zgodnie z naszymi wczorajszymi informacjami, Kowalika zastąpił Andrzej Orzeszek, dotychczas szkoleniowiec Młodej Ekstraklasy. - To rozwiązanie na całą rundę, a może i na dłużej. O wszystkim zadecydują wyniki. Cenię Orzeszka za to, co osiągnął z Młodą Ekstraklasą - dodaje Szatan.

Nowemu szkoleniowcowi - tak jak w ME - w pracy będzie pomagał Michał Juda. Ten duet zadebiutuje na trenerskiej ławce pierwszej drużyny w środowym, wyjazdowym meczu z Wisłą Kraków w ramach rozgrywek o Puchar Ekstraklasy. - Osiemnastkę na to spotkanie ustalił jeszcze trener Kowalik. Na pewno będą zmiany, ale chcę z nimi poczekać do najbliższego, ligowego meczu z Zagłębiem Lubin. W kadrze jest kilku piłkarzy, którzy wszystkich mocno zawiedli. Kto wie, czy spotkanie z Wisłą nie będzie dla nich już ostatnią szansą - mówi Orzeszek.

Szkoleniowiec nie ma licencji UEFA Pro, która pozwala na samodzielne prowadzenie zespołu w ekstraklasie. - Brakuje mi stażu w zagranicznym klubie. Planuję zrobić go w grudniu - mówi. Działacze prawdopodobnie zwrócą się więc do PZPN-u, by wydała Orzeszkowi licencję warunkową. Takim samym dokumentem do czasu niedawnego stażu w St. Etienne dysponował Kowalik. Niewykluczone też, że do protokołu meczowego nadal będzie wpisywany Kowalik, który wciąż jest pracownikiem klubu. - Nie da się ukryć, że wszyscy rzucamy się na głęboką wodę i trzeba będzie szybko ruszać rękami, by nie pójść na dno - wzdycha Orzeszek.

Działacze nie ustalili jeszcze kto poprowadzi zespół Młodej Ekstraklasy. Mówi się o byłych piłkarzach Robercie Stanku i Piotrze Pierścionku. Szatan stawia na tego drugiego. - To chłopak z Sosnowca. Ambitny i chce się uczyć - mówi o obecnym trenerze Górnika Jaworzno.

Dodajmy, że planowany na 3 listopada mecz Zagłębie - Widzew odbędzie się w Wodzisławiu. Działacze klubu z Sosnowca chcieli rozegrać to spotkanie w późniejszym terminie (po zakończeniu remontu Ludowego) bądź na wyjeździe, ale Ekstraklasa SA nie wyraziła na to zgody.Andrzej Orzeszek

wiek: 40 lat

kluby: Bobrek Karb Bytom, Górnik Zabrze, Szombierki Bytom, Aluminium Konin, Hutnik Kraków, KS Myszków, Społem Zabrze, Czarni Pyskowice, Sparta Lubliniec.

Sukcesy: trzykrotny mistrz Polski z Górnikiem (86', 87', 88')

Kariera trenerska: Sparta Lubliniec, Aluminium Konin, KS Myszków, Przyszłość Ciochowice, Koszarawa Żywiec, Szczakowianka Jaworzno, Zagłębie Sosnowiec