Minimalne porażki podkarpackich drużyn

Koszykarze Sokoła Łańcut przegrali 86:92 wyjazdowy pojedynek z Politechniką Poznańską. Dla zespołu prowadzonego przez Dariusza Kaszowskiego była to pierwsza przegrana w tym sezonie. Minimalne porażki zanotowały też Resovia, Siarka Tarnobrzeg i Stal Stalowa Wola
Mimo porażki łańcucianie pokazali, że ich poprzednie wyniki nie były przypadkowe. Za to poznaniacy znów słabo zagrali w obronie, ale dzięki skuteczności swoich gwiazd wygrali spotkanie. Wystarczyły dwie trzypunktowe akcje Joe McNaulla i Grzegorza Radwana, by Politechnika szybko objęła prowadzenie 17:7. Tyle że wyrównany zespół z Łańcuta umiejętnie wykorzystywał słabość defensywy gospodarzy - co chwilę któryś z zawodników Sokoła znajdował sobie miejsce na oddanie rzutu, a skuteczność gości nie zawodziła. Po chwili było więc 17:15, a w 15. min po dwóch celnych rzutach za trzy punkty Adriana Mroczka i Łukasza Pacochy goście wygrywali 33:31. I zapewne ciężko by było utrzymać dystans Politechnice, gdyby nie postawa Pawła Wiekiery, który przez osiem minut tej kwarty sam punktował w poznańskiej drużynie, a przed przerwą miał już 19 pkt. Dzielnie wspomagał go Joe McNaull.

Do połowy trzeciej kwarty wynik był bliski remisu - wtedy na parkiecie pojawił się Tomasz Smorawiński. Rezerwowy Politechniki nie bał się wziąć na siebie odpowiedzialności wtedy, gdy zmęczenie coraz bardziej dokuczało McNaullowi, a Wiekiera musiał co chwilę schodzić z boiska, bo z rozciętego łuku brwiowego lała się krew. Sokół już nie odzyskał prowadzenia, choć jeszcze w 37. min po "trójce" Macieja Klimy było tylko 83:80 dla poznaniaków. Gości pogrążył Marcin Stokłosa, który przez trzy kwarty grał słabo (aż dziewięć strat w całym meczu), ale w czwartej kwarcie zaczął trafiać. Zdobył wtedy 15 pkt. i to przesądziło o sukcesie Politechniki. - Nie jest źle - mówił później trener gości Dariusz Kaszowski. - Troszeczkę zabrakło nam konsekwencji, a w drugiej połowie nie byliśmy już skuteczni w rzutach z dystansu. Mieliśmy problem z upilnowaniem Wiekiery, ale też nie mam typowych środkowych w drużynie. Zespół jest nieźle przygotowany do sezonu i te spotkania pokazują, że jakiekolwiek obawy o naszą grę były niesłuszne - dodał Kaszowski.

POLITECHNIKA POZNAŃSKA92
SOKÓŁ ŁAŃCUT86
Kwarty: 26:18, 19:24, 22:18, 25:26.

Politechnika: McNaull 25, Stokłosa 25 (4), Wiekiera 22 (2), Radwan 7 (1), Prus 2 oraz Smorawiński 11, Krajewski 0, Pięta 0, Semmler 0.

Sokół: Pacocha 26 (3), Klima 11, Krupa 9 (1), Koszuta 3, Chromicz 3 oraz Mroczek 16 (1), Salamonik 16 (2), Podolec 2, Ozóg 0.

Spóźniony finisz

Rzeszowianie jeszcze na minutę przed końcem meczu przegrywali z gospodarzami dziewięcioma "oczkami". Jednak proste błędy tyskich graczy sprawiły, że podopieczni Grzegorza Wiśniowskiego odrobili niemal wszystkie straty i byli bliscy wygranej. Niestety, w ostatniej akcji meczu rzeszowianie nie trafili rzutu za trzy punkty, dzięki któremu byłby remis i dogrywka. Zamiast tego punkty z dobitki zdobył Bartosz Dubiel, co dało Resovii jednopunktową porażkę.

BIG STAR TYCHY79
RESOVIA MILLENIUM78
Kwarty: 24:28, 21:13, 17:18, 17:19.

Big Star: Kulig 24 (2), Kordas 15 (3), Pustelnik 12 (1), Bzdyra 10 (2), Olczak 7 (1), Szymański 5 (1), Ratajczak 2, Michalski 2, Doliński 2.

Resovia: Miś 17, Dubiel 16 (1), Szczytyński 15, Płocica 15 (1), Wójcik 9 (1), Baran 6 (2), Rynkiewicz 0, Rusin 0, Malona 0, K. Szpyrka 0.

Pozostałe wyniki podkarpackich drużyn:

STAL STALOWA WOLA53
SPORTINO INOWROCŁAW57
Kwarty: 18:13, 8:18, 11:9, 16:17.

Stal: Pydych 30 (6), Partyka 6, Jarecki 6, Prawica 3 (1), Lisewski 2 oraz Nikiel 6, Grzyb 0, Szczepaniak 0.

Sportino: Gabiński 9 (1), Wojdyła 9 (1), Pluta 7 (1), Żytko 6 (1), Świderski 2 oraz Nowak 10, Lofton 6, Majchrzak 4 (1), Kułyk 2, Wierzbicki 2.

SIARKA TARNOBRZEG65
ZASTAL ZIELONA GÓRA73
Kwarty: 20:14, 16:15, 14:20, 15:24.

Siarka: Marciniak 15, Bielak 14 (2), Wall 12 (1), Sudowski 11 (1), Włodarczyk 6, Polek 5 (1), Grzegorzewski 2, Woźniak 0.

Zastal: J. Kalinowski 18 (3), Briegmann 8, Kukiełka 30 (1), Olszewski 9 (1), Chodkiewicz 3, Morkowski 3, Kowalczuk 2, Wilczek 0, D. Kalinowski 0.

SOKOŁÓW ZNICZ JAROSŁAW85
PROKOM II SOPOT77
Kwarty: 30:19, 15:19, 13:24, 27:15.

Znicz: Miszczuk 26 (2), Miller 14, Ecka 12 (1), Przewrocki 8 (1), Celej 5 (1) oraz M. Sikora 14 (4), Mikołajko 4, Fortuna 2, Dryjański 0.

Prokom II: Stelmach 18, Zamojski 17 (2), S. Sikora 15 (2), Łapeta 6, Kietliński 2 oraz Kobus 12 (1), Mysłowiecki 4, Wilkusz 3.

Pozostałe wyniki 6. kolejki:

Start AZS Lublin - Tarnovia Tarnowo Podgórne 69:88, Polonia 2011 Warszawa - MKKS Rybnik 86:78, Żubry Białystok - BT Wózki Pruszków 79:73.