Z Hasselt i Luksemburga do Szamotuł

Uczestniczki ostatnich Mistrzostw Europy pojawią się na rozpoczynającym się w piątek turnieju o siatkarski superpuchar w Szamotułach.
Szamotuły goszczą jesienne turnieje siatkarek od wielu lat, ale dopiero w 2005 r. nadano im rangę Superpucharu Polski. Wcześniej rywalizacja o takie trofeum w Polsce się nie odbywała. Pierwszym historycznym zdobywcą nagrody był w 2005 r. Centrostal Bydgoszcz, kolejnym - Aluprof Bielsko-Biała. Teraz czas na to, aby po trofeum sięgnęła wreszcie ekipa wielkopolska.

Może tego dokonać zespół Winiar Kalisz, który jest mistrzem kraju. To właśnie zamykający szamotulski turniej mecz kaliszanek z Aluprofem Bielsko-Biała będzie meczem o superpuchar. I, równocześnie, rewanżem za finał Pucharu Polski z wiosny tego roku, w którym Winiary pokonały bielską drużynę 3:2.

Poza tą dwójką do turnieju zaproszono także wicemistrzynie kraju, Farmutil Piła oraz inną wielkopolską ekipę, AWF Poznań. W barwach kaliskich Winiar kibice zobaczą niewątpliwą gwiazdę obecnej kadry Marco Bonitty, Eleonorę Dziękiewicz. Pojawi się też pierwsza rozgrywająca reprezentacji Polski, Milena Sadurek, która gra w barwach zespołu z Bielska. Z kolei w Farmutilu Piła wystąpią Agnieszka Bednarek i Klaudia Kaczorowska, a w AWF Poznań - Joanna Frąckowiak. To także kadrowiczki Bonitty, z których Bednarek wystąpiła na Mistrzostwach Europy w Hasselt i Luksemburgu.

Szamotulski turniej miał być jednym z ostatnich etapów przygotowań do sezonu ligowego, który miał startować 13 października. Dziś jednak już wiemy, że w związku ze startem polskich siatkarek w Pucharze Świata w Japonii (2-17 listopada), liga wystartuje później. Wczoraj ustalono, iż start ten nastąpi 24-25 listopada, a zatem zaledwie tydzień po powrocie siatkarek z Japonii. Z kolei Puchar Polski edycji 2008 będzie rozgrywany nietypowo, bo na wzór rozgrywek Grand Prix - w formie turniejów. W pierwszej serii AWF Poznań zmierzy się z Bielsko-Białą, Stalą Mielec i Dąbrową Górniczą; Farmutil Piła - z Bydgoszczą, Muszyną i kwalifikantem, a Winiary Kalisz - z Białymstokiem, Gedanią Gdańsk i kwalifikantem.Terminarz turnieju o Superpuchar Polski

piątek, godz.17

Farmutil Piła - Winiary Bakalland Kalisz

sobota, godz. 10

Aluprof Bielsko-Biała - Farmutil Piła

godz.12

Swarzędz Meble AZS AWF Poznań - Winiary Bakalland Kalisz

godz.17.30

Aluprof Bielsko-Biała - SwarzędzMeble AZS AWF Poznań

niedziela, godz.11

SwarzędzMeble AZS AWF Poznań - Farmutil Piła

godz.14.30

Winiary Bakalland Kalisz - Aluprof Bielsko-Biała