Zwycięstwa Zawiszy i Chemika w IV lidze

Warto było przyjść na derby Zawiszy z Gwiazdą, żeby zobaczyć, w jaki sposób zwycięskiego gola strzela Abraham Loliga. Wygrał też, po dobrym meczu, Chemik/Budstol. Obie bydgoskie drużyny są już blisko lidera.

Loliga, piłkarz z Burkina Faso, to jedna z największych indywidualności Zawiszy i zawodnik wyróżniający się w IV lidze wyszkoleniem technicznym. Pokazał je w 67 min spotkania z Gwiazdą. Najpierw sprytnie wyłuskał piłkę w pojedynku z dwoma zawodnikami Gwiazdy, z lewej strony pola karnego. Potem przedryblował trzeciego rywala i spokojnie posłał piłkę do siatki obok Tomasza Koczorowskiego.

Dla Zawiszy sobotni mecz był bardzo ważny. Zespół trenera Piotra Tworka przegrał przed tygodniem z Chemikiem/Budstolem i na kolejną stratę punktów już nie mógł sobie pozwolić.

Piłkarze Zawiszy mieli w tym spotkaniu przewagę. To oni częściej byli przy piłce i atakowali. Gwiazda robiła to rzadziej i stosowała prostsze środki. Najczęściej było to długie podanie do Pawła Kanika, którego pilnował Damian Krawczyński. Ten sposób był skuteczny, bo niemal każda taka akcja była groźna. Kanik, wspomagany w drugiej linii przez dynamicznego Roberta Sawickiego, dawał się we znaki bydgoszczanom - Aż żal, że takie akcje nie były częstsze, ale tak się gra, jak przeciwnik pozwala, a Zawisza wiedział, skąd grozi niebezpieczeństwo - mówi trener Gwiazdy Maciej Karabasz.

W drugiej połowie przewaga gości wzrosła. W 62 min padła pierwsza bramka. Marcin Kozłowski strzelił z 25 metrów z rzutu wolnego. Piłka minęła mur z lewej strony i wpadła do siatki obok, spóźnionego z interwencją, Tomasza Koczorowskiego. Po pięciu minutach było 2:0, ale ambitna Gwiazda się nie poddała. Daniel Guzman strzelił szybko głową kontaktowego gola i zaczęły się emocje. Już w 77 min idealnej okazji do wyrównania nie wykorzystał Bartosz Stoppel. - To był moim zdaniem brzydki mecz, ale najważniejsze są punkty - podsumował szkoleniowiec Zawiszy Piotr Tworek.

Zwycięstwo jego zespołu było tym ważniejsze, że przegrał lider, Mień Lipno. Za tydzień zawiszanie goszczą Mień (mecz odbędzie się bez udziału publiczności).

Z liderem zrównał się punktami Chemik/Budstol, który pokonał na własnym boisku Olimpię Grudziądz. To było spotkanie na dobrym poziomie, pozbawione bezmyślnego kopania piłki do przodu. W pierwszej połowie przeważali gospodarze, po przerwie - goście. Jedyny gol padł w 77 min. Sędzia podyktował rzut karny po faulu na Jacku Szpejnie. Obrońca Chemika starł się z grudziądzaninem przy szesnastce i upadł na ziemię. Decyzja arbitra o jedenastce wywołała burzę w szeregach Olimpii. Trener Maciej Gralak szalał i wołał - Zobaczycie, co się będzie działo u nas. To skandal z tym karnym.

Pretensje miał także po zakończeniu meczu. Ochrona musiała strzec sędziów, kiedy schodzili z boiska.

Karol Bilski natomiast łatwo pokonał bramkarza Olimpii. Trener Chemika Piotr Gruszka po meczu stwierdził - Był atak łokciem na naszego zawodnika. Czy w takiej sytuacji należał się karny czy rzut wolny pośredni, to już należy do arbitra. A przeciwko nam nie takie jedenastki się dyktowało.

Gwiazda - Zawisza 1:2 (0:0)

Bramki: 0:1 M. Kozłowski (62.), 0:2 Loliga (67.), 1:2 Guzman (73.)

Gwiazda: Koczorowski- Stoppel, Gabruś, Guzman, Baran- Sawicki, Stolarski (69. Sztuba), Kuszyński (73 Przybysz), Siedlecki (63, Wrzos)- Kanik, Kordowski (80. Orłowski)

Zawisza: Gajewski- Krawczyński, Tomczak, Łukaszewski (6. Delekta), Cuper - Maziarz, M. Kozłowski (89. Krawczyk), Loliga, Brzeziński (69. Cielasiński)- Barlik (75. Chachuła), A. Kozłowski

Chemik/Budstol - Olimpia 1:0 (0:0)

Bramka: 1:0 Bilski (77. karny)

Chemik/Budstol: Retlewski- Walda (87. Ejankowski), Szpejna, Raszka, Jasiński- Wolski, Kroszel, Michaliszyn, Kaszyński- Kawałek (81. Timm), Bilski (90. Krzemiński)

Pozostałe wyniki: Mień Lipno - LTP Lubanie 1:2, Włocłavia Włocławek - Lech Rypin 0:2, Sadownik Waganiec - Goplania Inowrocław 0:4, Kujawiak Kowal - Pogoń Mogilno 2:0, Unia Solec Kuj. - Notecianka Pakość 2:5, Sparta Brodnica - Legia Chełmża 0:1