Wioślarze po raz szesnasty popłyną Brdą

W sobotę Wielka Wioślarska o Puchar Brdy w Bydgoszczy. Główną atrakcją będzie start Leander Club Henley, najstarszej osady świata


W XVI. Wielkiej Wioślarskiej o Puchar Brdy wystąpi szesnaście ósemek. Od trzech lat organizatorzy zapraszają do startu w imprezie utytułowane osady angielskich uniwersytetów, wcześniej przywilej startu miały tylko polskie ekipy. Jako pierwsza pojawiła się osada z Cambridge (2004 rok), którą pokonali studenci Akademii Bydgoskiej (obecnie Uniwersytet Kazimierza Wielkiego). W 2006 roku bydgoszczanie zwyciężyli osadę Oxfordu, a przed rokiem byli lepsi od Uniwersytetu Londyn.

Tym razem wyzwanie naszym reprezentantom rzuciła osada Oxford Brookes University Club. - Nastąpiła zmiana pokoleniowa w wyścigu akademickim. Absolwenci licencjatu na kierunku wychowanie fizyczne kończą studia magisterskie na innych uczelniach. Tegoroczny skład oparty jest więc na studentach pierwszego roku - mówi Krzysztof Kościański, prezes KU AZS UKW. Aż pięciu zawodników z kwalifikacjami olimpijskimi wystąpi w składzie Lotto/Bydgostii/WSG/ Bank Pocztowy. Są to Wojciech Gutorski (kapitan osady), Mikołaj Burda, Sebastian Kosiorek, Miłosz Bernatajtys i Bartłomiej Pawełczak. Bydgostia zmierzy się z angielską ekipą Leander Club Henley, która powstała już w 1818 roku. Wioślarskie ósemki ze sternikiem ścigać się będą na dystansie 8,5 km, meta zawodów usytuowana jest przy Rybim Rynku.Dla „Gazety"

Mikołaj Burda

Lotto/Bydgostia/WSG/Bank Pocztowy

Niestety nie wystąpi z nami Robert Sycz, który boryka się z bolesną kontuzją. Anglicy z pewnością postawią nam trudne warunki, ale razem z kolegami bardzo chcę zwyciężyć chłopaków z Leander Henley. Tym bardziej, że w sobotę popłyniemy przed własną publicznością.

not. mkrProgram regat

13.45: start parami w Łęgnowie do biegu głównego juniorów - Memoriał Zbigniewa Urbanyja; 14: uroczyste otwarcie na Rybim Rynku; 14.30 - 17: otwarty konkurs na ergometrze wioślarskim dla publiczności; 15: występ zespołu szantowego "Własny Port"; 15.45: start parami w Łęgnowie do biegu głównego seniorów; 16.25: start do biegu akademickiego ósemek seniorów (UKW - Oxford Brookes University Boat Club); 16.35 - start do biegu seniorów (Bydgostia - Leander Club Henley); 17.15 - otwarty konkurs na ergometrze wioślarskim dla VIP-ów, sponsorów i weteranów wioślarstwa; 18.10 - uroczyste wręczenie nagród i medali; 18.45 - występ zespołu szantowego "Własny Port"