Floreciści jadą na mistrzostwa

Cztery florecistki i dwóch florecistów Sietomu AZS AWFiS Gdańsk będzie walczyć w rozpoczynających się w piątek w St. Petersburgu mistrzostwach świata w szermierce.
Mistrzostwa w St. Petersburgu mają kluczowe znaczenie w eliminacjach do igrzysk w Pekinie. Punkty zdobyte w Rosji będą mnożone razy trzy do rankingu indywidualnego i razy dwa do rankingu drużynowego.

Kadra florecistek składa się wyłącznie z zawodniczek Sietomu. Do Rosji jadą Sylwia Gruchała, Magdalena Mroczkiewicz, Małgorzata Wojtkowiak i Katarzyna Kryczało (zabraknie powracającej do zdrowia kapitan zespołu Anny Rybickiej). Dla Polek najważniejszy będzie turniej drużynowy - ta konkurencja wróciła do programu igrzysk i kwalifikacja indywidualna jest zależna od wyników zespołu. Polki zajmują na razie w rankingu 4. miejsce (dające kwalifikację) i wiadomo już, że w 1/8 finału walczyć będą z Kanadyjkami, a w razie awansu w następnej rundzie zmierzą się ze zwycięzcą pojedynku Chiny-Wenezuela. - W tym roku na dwa pojedynki z Chinkami oba przegraliśmy. Czeka nas więc trudne zadanie - uważa trener reprezentacji Tadeusz Pagiński. - W turnieju indywidualnym liczę na awans wszystkich zawodniczek do 1/16 finału i miejsce Gruchały w pierwszej 16 - dodaje ostrożnie Pagiński. - Najważniejsza jest kwalifikacja olimpijska, a więc turniej drużynowy. Indywidualnie też dam oczywiście z siebie wszystko - zapewnia Gruchała. Floreciści (Radosław Glonek i Wojciech Szuchnicki z Sietomu, Sławomir Mocek z IKS Leszno oraz Marcin Zawada z AZS AWF Warszawa) skupiają się na turnieju indywidualnym (w Pekinie nie będzie turnieju drużynowego). Zasady kwalifikacji olimpijskich są bardzo skomplikowane. - Najbliżej olimpiady są Mocek i Glonek. Z moich rachunków wynika, że zajęcie miejsca od 9 do 16 znacznie przybliży ich do Pekinu. Miejsce w pierwszej ósemce to już 90 proc. szans - tłumaczy trener florecistów Stanisław Szymański. - Miejsce w pierwszej 16 to realny cel. Jestem dobrze przygotowany - uważa Glonek.

Program MŚ (floret)

29.09 (sobota) - eliminacje do turnieju indywidualnego mężczyzn

30.09 (niedziela) - turniej główny mężczyzn

03.10 (środa) - eliminacje do turnieju indywidualnego kobiet

04.10 (czwartek) - turniej główny kobiet

05.10 (piątek) - turniej drużynowy mężczyzn

7.10 (niedziela) - turniej drużynowy kobiet