Pod Kielcami o medale mistrzostw Europy w rajdach enduro

130 zawodników z 16 państw rywalizować będzie na trasach w okolicach Nowin, Piekoszowa i Chęcin w finałowej rundzie mistrzostw Europy. Impreza wraca do regionu po czterech latach.
Wtedy bazą imprezy był tor Kielce w Miedzianej Górze, teraz jest nią stadion w Nowinach. Najlepsi zawodnicy Starego Kontynentu ścigać się będą w sobotę i niedzielę na 65-km pętlach wiodących z bazy imprezy przez Górki Szczukowskie, Wincentów, Polichno, Gościniec, Zawadę, Szewce, Zagrody i z powrotem do Nowin. Pierwszego dnia do pokonania będą cztery okrążenia, czyli 260 km, a w niedzielę trzy. Najciekawsze dla kibiców będą testy - crossowy w Wincentowie i enduro na położonej pod Chęcinami Sosnówce (320 m n.p.m.). - Trasa jest atrakcyjna. Przede wszystkim jednak bezpieczna dla startujących, ale też z wysokim stopniem trudności. Mamy w regionie "powybijane" trasy - z tej pętli tylko ok. 5 km to asfalt. Reszta bardzo zróżnicowana: ścieżki leśne, grys, błoto, a nawet lekkie podjazdy - zdradza odpowiedzialny na profil trasy Ryszard Bracik z KTM-u Novi.

Finał w Nowinach poprzedziły eliminacje ME we Włoszech, na Węgrzech i w Finlandii. Jednym z faworytów do końcowego zwycięstwa jest mieszkający w Szewcach reprezentant Polski Michał Szuster (pojedzie z numerem jeden). Zdecydowanie prowadzi w klasie E1 junior (dwusuwy o poj. do 125 ccm oraz czterosuwy do 250 ccm), a w klasyfikacji generalnej cyklu jest drugi z trzypunktową stratą do Czecha Romana Michalika (nr 301).

W ME pojadą jeszcze dwaj kielczanie. W klasie E1 seniorów Łukasz Bartos z KTM-u Novi (nr 218, osiemnasty w swojej grupie), a wśród weteranów Grzegorz Chorodyński z Selfa (508).

Zawody będą też ostatnimi - 11. i 12. - rundami mistrzostw Polski. W nich pojadą jeszcze trzej przedstawiciele gospodarzy - w klasie E2 (250 ccm dwusuwy i do 450 ccm czterosuwy) Mikołaj Pańka z KTM-u Novi oraz weterani z Selfa Dariusz Koczanowski (716) i Mariusz Moćko (717). Świętokrzyska reprezentacja mogła być jeszcze liczniejsza, ale finał MP dla zdominowanej przez kielczan klasie Junior 50 odbędzie się razem z wyścigami quadów i Amatorskim Mistrzostwami Okręgu w Piekoszowie 6-7 października.

Program zawodów

Sobota

godz. 9: start pierwszego zawodnika w Nowinach,

godz. 9.20: początek cross testu w Wincentowie,

godz. 10: początek enduro testu na Sosnówce,

godz. 14.30: przyjazd pierwszego zawodnika na metę w Nowinach.

Niedziela

godz. 8: start w Nowinach,

godz. 8.20: cross test Wincentów,

godz. 9: enduro test Sosnówka,

godz. 13: przyjazd na metę pierwszego zawodnika,

godz. 16: zakończenie imprezy.