Liga mistrzów królowej sportu zagości w Kielcach

Olimpijczycy, medaliści mistrzostw świata i Europy - taką obsadę będzie miała walka o medale drużynowych mistrzostw Polski w Kielcach. Sobota, stadion przy ul. Bocznej.
Zebrać i sprowadzić do regionu taką śmietankę poza tym wypadkiem wydaje się niemożliwe. A to dlatego, że w gronie prawie pięciuset zawodników i zawodniczek z szesnastu najlepszych klubów w Polsce jest kilkunastu aktualnych mistrzów Polski z Poznania (przełom czerwca i lipca). W zawodach będzie można zobaczyć tak samo licznych byłych i obecnych olimpijczyków oraz reprezentantów Polski. Nie sposób (patrz ramka) zdecydować się, która z konkurencji będzie miała najlepszą obsadę i poziom. Dlatego obecność na finale I ligi seniorów jest dla prawdziwego kibica właściwie obowiązkiem.

Walka o prymat w lidze seniorów odbędzie się po raz 46. w historii. Narodziła się jednak w 1957 roku, dlatego w Kielcach obchodzony będzie wyjątkowy jubileusz tej imprezy. Pierwsze zawody odbyły się na stadionach w Zabrzu, Krakowie, Warszawie i Sopocie. Na tym ostatnim Zdzisław Krzyszkowiak ustanowił nawet nieoficjalny rekord świata na nietypowym dystansie 1500 m z przeszkodami (4:04.2).

W tej edycji walka o medale rozegra się między ekipami akademickimi: liderami po pierwszym rzucie z Warszawy (3563 punktów) i goniącymi go AZS-ami z Wrocławia (3272 pkt.), Krakowa (3198) i Białej Podlaskiej (3197). 11. miejsce w tej doborowej stawce mają debiutujący gospodarze z KKL-u Fart Kielce (2541). Kielecki klub, którego barwy reprezentują m.in. doskonale znani: sprinter Marcin Urbaś i specjalista od długich dystansów Rafał Wójcik, jeszcze się na finał wzmocnił i wypożyczył dwóch aktualnych wicemistrzów Polski - kulomiota Dominika Zielińskiego (Lechia Gdańsk) i sprintera Tomasza Talkowskiego (Nadwiślanin Chełmno) oraz trzecią w MP specjalistkę od biegów z przeszkodami Agatę Dróżdż ze Starachowic.

Program zawodów, czyli kiedy wystąpią najlepsi

Godz. 9 - chód na 5 km kobiet

Aktualna wicemistrzyni Polski Agnieszka Dygacz i trzecia w MP Agnieszka Olesz (obie AZS Katowice).

Godz. 9.30 - chód na 5 km mężczyzn

W barwach AZS Kraków wystąpi Rosjanin - wicemistrz olimpijski z 1996, mistrz świata i Europy na 20 km Ilia Markow (AZS AWF Kraków).

Godz. 10.30 - rzut młotem mężczyzn

Aktualny brązowy medalista MP Marcin Fernówka (AZS Wrocław).

Godz. 12 - rzut młotem kobiet

Złota medalista ME juniorów sprzed czterech lat z Finlandii, wicemistrzyni Polski i uczestniczka ME Katarzyna Kita (Agros Zamość).

Godz. 13.30 - 400 m ppł. kobiet

Pod znakiem zapytania stoi start brązowej medalistki ostatnich MŚ w Osace - Anny Jesień (AZS Warszawa), pobiegnie wychowanka WiR-u Łopuszno, młodzieżowa mistrzyni Polski Edyta Pura (AZS AWF Warszawa).

Godz. 13.45

400 m ppł. mężczyzn - czwarty zawodnik MP Rafał Ostrowski (AZS AWF Katowice);

rzut dyskiem kobiet - olimpijka z Aten, trzykrotna złota medalistka MP, 5. na ubiegłorocznych ME Wioletta Potępa (AZS AWF Warszawa);

skok o tyczce kobiet - legitymująca się wynikiem 4,50 m, piąta zawodniczka Super Grand Prix IAAF w Katarze, zwyciężczyni prestiżowej „Tyczki na Molo” w Sopocie Joanna Piwowarska (AZS AWF Warszawa) i wicemistrzyni Polski Paulina Dębska (wypożyczona z Gdańska do AZS-u Biała Podlaska) oraz skacząca ponad 4 m kielczanka Agnieszka Wrona.

Godz. 14

400 m kobiet - dwukrotna olimpijka i aktualna mistrzyni Polski Zuzanna Radecka-Pakaszewska (AZS Katowice);

trójskok kobiet - mistrzyni Polski w skoku w dal i trzecia w tej konkurencji Małgorzata Trybańska (wypożyczona z Warszawianki do AZS-u Biała Podlaska).

Godz. 14.15 - 400 m mężczyzn

Mistrz Uniwersjady w sztafecie, halowy wicemistrz świata i brązowy ME także w sztafecie Piotr Kędzia (AZS Łódź) i brązowy medalista MŚ w Osace w sztafecie 4 x 400 m (biegł tam w eliminacjach) Witold Bańka z AZS-u Katowice.

Godz. 14.35 - 100 m kobiet

Brązowa medalistka halowych ME z 2007 na 60 m, pięciokrotna MP na 100 m Daria Onyśko-Korczyńska (AZS AWF Gorzów), uczestniczka Pucharu Europy Iwona Dorobisz (AZS Wrocław).

Godz. 14.45 - pchnięcie kulą mężczyzn

Pięciokrotny mistrz Polski, olimpijczyk z Aten, 4. zawodnik MŚ sprzed trzech lat, 5. w tym roku w Osace (z rekordem życiowym 20.87 m) Tomasz Majewski z AZS-u Warszawa, młodzieżowy ME i niespodziewany halowy MP Jakub Giża (Lubusz Słubice), wicemistrz Polski Dominik Zieliński (wypożyczony do KKL-u Fart).

Godz. 14.55 - 100 m mężczyzn

Brązowy medalista MP w sztafecie Michał Bielczyk (AZS Warszawa), olimpijczyk z Aten Marcin Nowak (AZS AWF Kraków).

Godz. 15 - skok wzwyż kobiet

Mistrzyni Polski Kamila Stepaniuk (Podlasie Białystok) i "srebrna" Karolina Gronau (AZS Biała Podlaska).

Godz. 15.15

200 m kobiet - olimpijki: mistrzyni Polski Monika Bejnar kontra Grażyna Prokopek (obie AZS Warszawa);

rzut dyskiem mężczyzn - wicemistrz Polski Andrzej Krawczyk kontra trzeci Olgierd Stański (obaj AZS Biała Podlaska);

trójskok mężczyzn - mistrz Polski Paweł Kruhlik (AZS Kraków), brązowy medalista sprzed roku Konrad Katarzyński (KKL Fart).

Godz. 15.25 - 200 m mężczyzn

Pierwszy w MP na 400 m Daniel Dąbrowski (AZS Łódź), wicemistrz Polski na 100 m Dariusz Kuć (AZS Kraków), olimpijczyk, mistrz Europy i rekordzista Polski Marcin Urbaś oraz wicemistrz Polski na tym dystansie Tomasz Talkowski (obaj KKL Fart).

Godz. 15.45 - 800 m kobiet

Mistrzyni Polski, brązowa medalista ME w Goeteborgu sprzed roku w sztafecie 4 x 400 m Ewelina Sętowska - Dryk (AZS Warszawa) oraz Sylwia Ejdys (AZS Wrocław), która na zawodach PE w tym roku pokonała mistrzynię świata Rosjankę Julię Fominę.

Godz. 16

800 m mężczyzn - najbardziej utytułowany zawodnik w historii radomskiej królowej sportu, wielokrotny mistrz Polski Grzegorz Krzosek (Lubusz Słubice);

skok o tyczce mężczyzn - mistrz Polski, piąty zawodnik ME 2006 w Goeteborgu Przemysław Czerwiński (MKL Szczecin) z rekordem życiowym 5,80 m.

Godz. 16.10 - 1500 m kobiet

Piąta zawodniczka ostatnich MP Aleksandra Jakubczak (Agros Zamość).

Godz. 16.20

1500 m mężczyzn - aktualny mistrz Polski na 3 km z przeszkodami Tomasz Szymkowiak (AZS Gorzów);

skok w dal mężczyzn - młodzieżowy rekordzista Polski (8,21 m), dwukrotny mistrz Polski, 2. i 3. na Pucharze Europy Marcin Starzak (AZS Kraków).

Godz. 16.30 - rzut oszczepem mężczyzn

Uczestnik tegorocznych ME juniorów Robert Szpak (AZS AWF Gorzów, na co dzień Sztorm Kołobrzeg).

Godz. 16.35 - 110 ppł. mężczyzn

Wicemistrz Polski Mariusz Kubaszewski kontra trzeci Dariusz Kohutek (obaj Zawisza Bydgoszcz).

Godz. 16.45

100 m ppł. kobiet - wicemistrzyni Polski Monika Nabiałek (AZS Wrocław);

pchnięcie kulą kobiet - piętnastokrotna MP na stadionie i czternastokrotna w hali Krystyna Zabawska (Podlasie Białystok);

skok wzwyż mężczyzn - dwaj zawodnicy, którzy mogą się pochwalić światowymi życiówkami (2,36 m), czyli jedenasty zawodnik MŚ w Osace Michał Bieniek (AZS Wrocław) i młodzieżowy mistrz Europy i złoty medalista Uniwersjady Aleksander Waleriańczyk (Wawel Kraków).

Godz. 17 - 3000 m z przeszkodami mężczyzn

Czwarty zawodnik MP Hubert Prokop (AZS AWF Wrocław).

Godz. 17.10 - 3000 m z przeszkodami kobiet

Brązowa medalistka MP Agata Dróżdż (wypożyczona do Kielc z Juventy Kobex Starachowice) i piąta w MP Anna Kądziela (KKL Fart).

Godz. 17.25 - 3 km kobiet

Rekordzistka Polski na 10 km, wielokrotna MP na dystansach od 5 km do półmaratonu Dorota Gruca (Agros Zamość).

Godz. 17.30 - skok w dal kobiet

Wicemistrzyni Polski w tej specjalności Teresa Dobija (AZS Łódź).

Godz. 17.40 - 3 km mężczyzn

Olimpijczyk, 12. zawodnik ubiegłorocznych ME w maratonie z Goeteborga, 16. na MŚ w Helsinkach rok wcześniej, wielokrotny mistrz Polski Rafał Wójcik (KKL Fart).

Godz. 17.45 - rzut oszczepem kobiet

Czwarta na MP Joanna Bałdyga (AZS-AWF Warszawa).

Godz. 17.55 - sztafety 4 x 100 m i 4 x 400 m kobiet i mężczyzn

Polskie specjalności z wieloma uczestnikami mistrzostw świata i Europy.