Tour de Pologne przyjeżdża do Gdańska

Po raz pierwszy na ulicach Gdańska rozegra się finisz etapu. We wtorek warto wybrać się na metę przy ul. Rajskiej, gdyż w peletonie jest wielu świetnych kolarzy z liderem światowego rankingu Włochem Danilo di Lucą na czele.
Tour de Pologne po raz siódmy zawita w Gdańsku. W latach 2001-2005 w tym mieście zaczynał się cały wyścig; przed rokiem spod fontanny Neptuna kolarze startowali do III etapu. Tym razem po raz pierwszy w Gdańsku zlokalizowana będzie meta. Nie zmienia się jednak specyfika "gdańskiego etapu" - będzie płaski i szansę na pokazanie się i zdobycie punktów w różnych klasyfikacjach uzyskają kolarze, którzy zdecydują się na ucieczkę. Pewnie znów skończy się jedynie na odważnych próbach, nigdy jeszcze bowiem podczas pomorskiego etapu żadna ucieczka nie zakończyła się powodzeniem (trzykrotnie odjazdy inicjował Kazimierz Stafiej), a o zwycięstwie decydował finisz z peletonu.

Na finiszu w Gdańsku na pewno będą chcieli się pokazać kolarze gdańskiej zawodowej grupy Action-Uniqa. Liderami grupy są Marek Rutkiewicz (był już na podium w klasyfikacji generalnej) oraz Bartosz Huzarski, który wygrał klasyfikację górską.

Oczy fanów kolarstwa zwrócone będą jednak przede wszystkim na zawodnika jadącego w białej koszulce - lidera światowego rankingu Włocha Danilo di Lucę z grupy Gaspol-Liquigas. Di Luca po raz drugi uczestniczy w Tour de Pologne; dwa lata temu także jechał w białej koszulce i m.in. dzięki dobrej postawie na polskich trasach utrzymał prowadzenie. Teraz ma znaczną przewagę nad swoim najgroźniejszym rywalem Cadelem Evansem, który startuje w odbywającym się równolegle Vuelta a Espana. Tour de Pologne coraz skuteczniej rywalizuje z hiszpańskim wyścigiem, który uważany jest za numer trzy na świecie po Tour de France i Giro d`Italia. Coraz więcej znanych kolarzy, jak di Luca (w tym roku wygrał Giro) czy mistrz świata Szwajcar Fabian Cancellara z grupy CSC, wybiera TDP zamiast Vuelty. Od 2005 r. nasz narodowy wyścig należy do elitarnego cyklu Pro Tour grupującego najważniejsze imprezy kolarskie.

Kolarze na trasę III etapu wystartują z Ostródy o godz. 11.35 i będą mieli do pokonania 192,2 km. Na mecie, w zależności od tempa jazdy, spodziewani są pomiędzy godz. 16.03 a 16.46. Po drodze czekają na nich trzy lotne premie, dwie premie specjalne oraz premia górska III kategorii. Do Gdańska kolarze wjadą od strony Pruszcza Gdańskiego i przejadą ulicami: Okopową, Podwale Grodzkie, Wały Jagiellońskie, Łagiewniki, Stolarską, Podwale Staromiejskie na metę zlokalizowaną na ul. Rajskiej, za skrzyżowaniem z ul. Heweliusza (na wysokości CH Madisson). W żółtej koszulce lidera z Ostródy wystartuje Australijczyk Graeme Brown z grupy Rabobank.