Wielka mała Belgijka

Justine Henin we wspaniałym stylu zdobyła siódmy w karierze tytuł wielkoszlemowy. W finale US Open pokonała Rosjankę Swietłanę Kuzniecową 6:1, 6:3. - To mój najważniejszy triumf w karierze - powiedziała Belgijka

Zwycięstwo Henin było imponujące, ale nie ze względu na sobotni finał, który z pewnością nie był ani najlepszym, ani też najatrakcyjniejszym medialnie zakończeniem rywalizacji kobiet w US Open, jakie mogli wymarzyć sobie kibice i organizatorzy.

25-letnia Belgijka wygrała bowiem swój drugi tytuł w Nowym Jorku znacznie wcześniej, bo w ćwierćfinale i półfinale - pokonując siostry Williams. Rozstawienie zawodniczek i losowanie turniejowej drabinki sprawiły po prostu, że Henin w drodze do finału US Open musiała się bić z faworytkami znacznie wcześniej. Serena i Venus Williams, Jelena Janković, Ana Ivanović - wszystkie te tenisistki były w górnej części drabinki, czyli tam gdzie Henin. Belgijka przeszła przez to pole minowe niedraśnięta, grając tenis zapierający dech w piersiach, taki, o którym Martina Navratilova nie bała się powiedzieć, że jest idealny.

Henin w drodze po siódmy w karierze tytuł w Wielkim Szlemie nie straciła nawet seta. Tylko Serena i Venus Williams zdołały zmusić Belgijkę do maksymalnego wysiłku, ale i to nie starczyło na nic więcej jak tylko przeciągnięcie rywalizacji do przegranych przez Amerykanki tie-breaków.

Finał z Kuzniecową, czwartą zawodniczką światowego rankingu, w tych okolicznościach był więc dla Henin czystą formalnością. Owszem, parę razy zaiskrzyło, było kilka zaciętych wymian, a drugi set można nawet nazwać zaciętym. Patrząc jednak chłodnym okiem na wszystko to, co działo się na Arthur Ashe Stadium, trzeba przyznać, że Rosjanka po prostu nie mogła Belgijce zagrozić. Przegrała zdecydowanie w zaledwie 88 minut. Była tłem dla popisów Henin.

- Dziękuję, Carlos! - to były jej pierwsze słowa po zwycięstwie. Henin po ostatniej piłce pobiegła podziękować swojemu trenerowi. To właśnie Argentyńczyk Carlos Rodriguez od 11 lat prowadzi Belgijkę po kolejne triumfy. - Jest dla mnie jak ojciec. Na korcie zawdzięczam mu wszystko - mówiła wzruszona Henin.

- Wygrałam dla niego, ale też dla siebie. Moje życie się zmieniło. Musiałam sobie udowodnić kilka rzeczy i zrobiłam to. Dlatego to zwycięstwo jest najważniejsze w mojej karierze - podkreśliła triumfatorka na konferencji prasowej. Żeby zrozumieć, o co chodzi, trzeba było czytać między wierszami i znać historię jej kariery z ostatnich miesięcy. Henin ma bowiem za sobą piekielnie ciężkie zawirowania w życiu osobistym. W styczniu rozwiodła się z mężem Pierre'em-Ives'em Hardenne, potem, po wielu latach rozłąki, pogodziła się ze swoją rodziną - ojcem i rodzeństwem, z którymi były skłócona praktycznie od początku zawodowej kariery. Wszystko to bardzo przeżyła, odbiło się to na jej psychice, ale nie na grze. Podporą był dla niej właśnie Carlos Rodriguez, a ostatnio coraz bardziej także rodzina, której jednak tym razem zabrakło w Nowym Jorku. - Ale oglądali mnie w telewizji - zaznaczyła Henin.

Belgijka, która utrzymała pozycję numer jeden na świecie, stara się też zmieniać swój wizerunek - mistrzyni niedostępnej, rzadko uśmiechniętej, skupionej wyłącznie na pracy i treningu. To właśnie na turnieju w USA tę niedostępność widać najbardziej. Tam wszyscy są wyluzowani, żartują z dziennikarzami, bawią się. - Ja też tak chcę. Staram się zmienić. Ja naprawdę jestem bardzo miłą, towarzyską osobą. Ale przyjaciół dobieram sobie bardzo starannie, więc uważajcie - uśmiechała się Henin na konferencji prasowej.

Belgijka jest we współczesnym tenisie kobiecym fenomenem. Ma zaledwie 167 cm wzrostu, nie ma potężnego serwisu, ale i tak daje radę pokonać wszystkie wysokie i potężnie zbudowane dziewczyny, jak siostry Williams, Nicole Vaidiszova czy Maria Szarapowa. - Jestem z tego naprawdę dumna. Jak na tak niewysoką dziewczynę spisuję się chyba całkiem nieźle - uśmiechała się Henin. Za zwycięstwo dostała czek na 1,4 mln dol., ale najcenniejszą nagrodą było chyba to, co już kilka dni wcześniej powiedziała Martina Navratilova. - Justine jest jedyną tenisistką, za której mecze warto zapłacić każde pieniądze - stwierdziła najsłynniejsza zawodniczka w historii.

- Kiedy byłam małą dziewczynką, marzyłam o wygraniu jednego turnieju Wielkiego Szlema. Zwyciężyłam już w siedmiu. I wciąż nie mogę w to uwierzyć - mówiła w sobotę wielka mała Belgijka.

Statystyka finału

Liczby Henin

0

 

tyle setów w drodze po tytuł straciła. Tylko dwukrotnie musiała w Nowym Jorku grać tie-breaki - z siostrami Williams. Oba wygrała

7

 

tyle razy Belgijka wygrała w Wielkim Szlemie. Czterokrotnie w Paryżu (2003, 2005-07), raz w Melbourne (2004) i dwukrotnie w Nowym Jorku (2003 i 2007). Nie zdobyła tytułu tylko w Wimbledonie

11

 

od tylu lat jej trenerem jest Argentyńczyk Carlos Rodriguez. - Jest dla mnie jak drugi ojciec. Na korcie zawdzięczam mu wszystko - mówiła Justine

86

 

tygodni Henin jest numerem jeden na świecie. Zajmuje siódme miejsce na liście wszech czasów. Liderką jest Steffi Graf (377 tygodni). Do szóstej Lindsay Davenport Henin traci 12 tygodni

1 400 000

 

dolarów (minus podatek, plus premie od sponsorów) zasili konto Henin po finale. Od początku kariery Belgijka z Liege zarobiła już na korcie 17,6 mln dol.

Copyright © Agora SA