Sport.pl

Polska reprezentacja wygrała Turniej Czterech Narodów

Nasi laskarze triumfowali w poznańskich zawodach, które były też memoriałem Marka Śledziejowskiego
Impreza rozgrywana była na boisku AWF w Poznaniu. Polacy wygrali kolejno: 5:3 z Włochami, 6:1 z Austrią i 2:0 ze Szkocją. Laskarze szkoccy zajęli drugie miejsce, a włoscy - trzecie.

Austria i Włochy to grupowi rywale Polaków podczas zbliżających się Mistrzostw Europy grupy B w Lizbonie. Mistrzostwa te są istotne z punktu widzenia walki o miejsce na przyszłorocznych igrzyskach olimpijskich.

Do igrzysk w Pekinie zakwalifikowały się już: Chiny (gospodarz), Korea Południowa i Pakistan (z niedawnych Igrzysk Azjatyckich w Doha), RPA (kwalifikant afrykański z turnieju w Nairobi), Kanada (z niedawnych Igrzysk Panamerykańskich z Rio de Janeiro). Pozostały jeszcze: jedno miejsce dla zwycięzcy Pucharu Oceanii w Brisbane, trzy miejsca dla medalistów Mistrzostw Europy w Manchesterze oraz trzy miejsca dla triumfatorów turniejów przedolimpijskich.

Polscy laskarze nie mają szans, by zdobyć medal Mistrzostw Europy, gdyż nie będą uczestniczyć w rywalizacji grupy A w Manchesterze. Oni walczą o powrót do niej podczas turnieju grupy B w Lizbonie (9-16 września). Szansą pozostają turnieje przedolimpijskie, które planowane są na krańcach świata, w: Auckland w Nowej Zelandii (2-9 lutego), Santiago w Chile (1-9 marca) oraz Kakamigahara w Japonii (5-13 kwietnia). Awans na te turnieje zdobył już jeden przedstawiciel Afryki (Egipt), czterej przedstawiciele Azji (Japonia, Indie, Malezja, Bangladesz) oraz czterej przedstawiciele Ameryki (Argentyna, Chile, Trynidad i Tobago oraz Kuba). Pozostało miejsce dla wicemistrza Oceanii oraz ośmiu ekip europejskich.

Jeżeli biało-czerwoni zajmą miejsce na podium Mistrzostw Europy grupy B w Lizbonie, zobaczymy ich w przyszłym roku w którymś z turniejów przedolimpijskich.