Rasmussen już wygrał?

Duńczyk Michael Rasmussen wygrał w środę ostatni górski etap Tour de France, dzielnie odpierając na ostatnim podjeździe ataki wicelidera Alberto Contadora i jego kolegi z grupy Discovery Channel Leviego Leipheimera. 33-letni kolarz Rabobanku powiększył przewagę w klasyfikacji generalnej z 2.23 do 3.10 min i został jedynym pretendentem do końcowego zwycięstwa w Paryżu
Chyba, że w sobotę kompletnie zawali czasówkę na długiej (55,5 km) i płaskiej trasie albo wcześniej zostanie wykluczony, czego domaga się wielu dyrektorów grup biorących udział w wyścigu. Przyznaje im rację dyrektor Tour de France Christian Preudhomme. - Michael Rasmussen nie powinien wystartować w tym wyścigu - stwierdził.

Duńczyk czterokrotnie uniknął badań dopingowych podczas przygotowań do Touru, czym naruszył przepisy UCI. Duńska federacja wyrzuciła go za to z kadry. Szefowie jego grupy ukarali go 10 tys. dol. grzywny, ale twardo bronią Duńczyka, zrzucając winę na UCI. - Lance Armstrong też ścigał się pod taką presją - broni się sam Rasmussen, przypominając legendarnego Amerykanina, który wygrał siedem Tourów i - mimo podejrzeń - nie został złapany na dopingu. Duńczyk, nawet jeśli wygra Tour de France, nie zostanie jego bohaterem. W środę został wygwizdany na starcie, a jego efektowne zwycięstwo na mecie kibice przyjęli chłodno.

W środę na dopingu złapany został włoski kolarz grupy Cofidis, Cristian Moreni, któremu udowodniono używanie testosteronu przed 11. etapem z Marsylii do Montpellier. Włocha aresztowano, a jego grupa, która przed startem 16. etapu protestowała przeciwko dopingowi, wycofała się z wyścigu. - To jedyna decyzja, jaką mogliśmy podjąć w takich okolicznościach - stwierdził prezes Cofidisu, Francois Migraine. Moreni był 54. w klasyfikacji generalnej.

Wyniki 16. etapu, Orthez - przełęcz Aubisque (218 km):

1. Michael Rasmussen (Dania/Rabobank)6:23.21
2. Levi Leipheimer (USA/Discovery Channel)+26 s
3. Alberto Contador (Hiszpania/Discovery Channel)+35
4. Cadel Evans (Australia/Predictor-Lotto)+43
5. Mauricio Soler (Kolumbia/Barloworld)+1.25
6. Haimar Zubeldia (Hiszpania/Euskaltel)+1.52
7. Juan Jose Cobo (Hiszpania/Saunier Duval)+1.54
8. Carlos Sastre (Hiszpania/Team CSC)+2.12
9. Oscar Pereiro (Hiszpania/Caisse d'Epargne)+2.27
10. Alejandro Valverde (Hiszpania/Caisse d'Epargne)+2.27
Klasyfikacja generalna:

1. Michael Rasmussen (Dania/Rabobank)76:15.15
2. Alberto Contador (Hiszpania/Discovery Channel)+3.10
3. Cadel Evans (Australia/Predictor - Lotto)+5.03
4. Levi Leipheimer (USA/Discovery Channel)+5.59
5. Carlos Sastre (Hiszpania/Team CSC)+9.12
6. Haimar Zubeldia (Hiszpania/Euskaltel)+9.39
7. Alejandro Valverde (Hiszpania/Caisse d'Epargne)+13.28
8. Kim Kirchen (Luksemburg/T-Mobile)+14.46
9. Jarosław Popowycz (Ukraina/Discovery Channel)+16.00
10. Mauricio Soler (Kolumbia/Barloworld)+16.41
Czy doping w kolarstwie powinien być oficjalnie dozwolony?