Eksperci o Dudku: Jurek do rezerwy, ale...

Jerzy Dudek podpisał dziś roczny kontrakt z Realem Madryt. Jak oceniają jego szansę eksperci? Na pewno dostanie szansę - twierdzą Józef Młynarczyk, Zbigniew Boniek, Adam Nawałka i Andrzej Woźniak. Innego zdania jest Jan Tomaszewski. - Nie wiem, po co klubowi z Madrytu rezerwowy bramkarz bez perspektyw. To koniec reprezentacyjnej kariery Jurka - twierdzi były znakomity golkiper. - O transferze Dudka zdecydowała kasa - wtóruje mu Maciej Szczęsny
Józef Młynarczyk
były bramkarz reprezentacji Polski oraz FC Porto


Jurek idzie do Realu na bramkarza rezerwowego i co do tego nie ma wątpliwości. Nie wydaje mi się by mógł wygrać rywalizację z Ikerem Casillasem, który nie dosyć, że jest czołowym bramkarzem w Europie, to z Realem jest związany od dziecka.

W Madrycie potrzebowali sprawdzonego rezerwowego, który w razie kontuzji Casillasa zastąpi go w zespole. A Dudek jest zaprawiony w bojach, ma doświadczenie i dlatego idealnie się tam nadawał. Długo był rezerwowym w Liverpoolu i chociaż zapowiadał, że ma tego dosyć, to nie dziwię się, że przyjął ofertę Realu.

Po pierwsze - nie za bardzo miał co ze sobą zrobić. Po drugie - takiemu klubowi się nie odmawia. Nawet jeśli za dużo sobie nie pogra, to pozna jeden z największych - obok Barcelony i Manchesteru United - klubów na świecie. Zobaczy jak prosperuje, jak wygląda od środka, pozna wielkich piłkarzy i wspaniałych kibiców. Myślę, że wielu by nie odmówiło przejścia do Realu nawet mając w perspektywie ławkę rezerwowych. Ten klub nakręca. Dudek nawet jeśli nie będzie dużo grał, to wspomnienia ze swojej kariery będzie miał wspaniałe.

Jan Tomaszewski
były bramkarz reprezentacji Polski


Nie rozumiem ani Realu, ani Jurka. Nie wiem, po co klubowi z Madrytu rezerwowy bramkarz bez perspektyw. Ale w sumie to wpisuje się w strategię Realu z ostatnich lat. Hiszpański klub stał się antykwariatem z białymi krukami. Zatrudniał staruszków, którzy byli nieprzydatni drużynie, ale za to mieli medialne nazwiska. Efekt? Przez pięć lat Real nie osiągnął nic w Europie, a nawet w Hiszpanii. Jurek na pewno nie trafił do lepszego klubu. Przecież to Liverpool wygrywał Ligę Mistrzów, grał też w jej finale. A magia nazwy Real? Chicago Bulls z Michaelem Jordanem też było magiczne, a teraz gdzie ten klub jest?

Nie mam też wątpliwości, że Jurek nie będzie grał w pierwszym składzie. Iker Casillas to bożyszcze Madrytu i całej Hiszpanii. Do tego nie odnosi kontuzji. Moim zdaniem prędzej klub wyrzuci trenera Bernda Schustera, niż Jurek zadomowi się w pierwszym składzie.

Przechodząc do Realu Dudek kończy reprezentacyjną karierę, chociaż zapowiada, że chce do niej wrócić. To koniec.

Nie jest prawdą, że jestem jego wrogiem, bo sam wielokrotnie mówiłem, że Polska ma Dudka i dziesięć koszulek. Ale to było dawno i już nie wróci. Nie wyobrażam sobie, by Fabien Barthez czy Olivier Kahn zgodzili się być rezerwowymi np. w Barcelonie.

Maciej Szczęsny
były reprezentant, pięciokrotny mistrz Polski


Dudek narzekał, że nie dano mu w Anglii szansy, mówił że chce grać, a przechodzi do klubu, w którym zagra jeden, najwyżej dwa mecze rocznie i całkowicie przywiąże się do ławki. Przy tym transferze nie zdecydowała ambicja Dudka, ale kasa.

Andrzej Woźniak
były reprezentant Polski i bramkarz FC Porto


Gratuluję Dudkowi, bo jest czego. Nawet jeśli będzie tylko rezerwowym, chociaż nie wiem czy tak rzeczywiście będzie. To jest piłka nożna i wszystko może się zdarzyć. A przejście do Realu nie zdarza się często. To dla Dudka wielka chwila, wspaniałe zakończenie kariery. Chociaż jeśli będzie grał i spisywał się dobrze w takim klubie jak Real, to na pewno dostanie jeszcze powołanie do reprezentacji.

Oczywiście czeka go ciężkie zadanie w Madrycie, bo wygranie rywalizacji z Casillasem będzie bardzo trudne, ale jeszcze raz powtórzę - wszystko się może zdarzyć.

Gratuluję mu i życzę powodzenia. A ci, którzy krytykują ten krok, po prostu mu zazdroszczą.

Zbigniew Boniek
jeden z najlepszych polskich piłkarzy w historii, zawodnik Juventusu i AS Roma


To bardzo inteligentny i fajny ruch Realu i Dudka. Gratuluję mu tego transferu z całego serca. Jurek zdaje sobie sprawę, że nie będzie pierwszym bramkarzem Realu, ale to mądry i ambitny facet, więc na pewno będzie robił wszystko, by dostać szansę. Będzie solidnie trenował i na pewno w końcu ją otrzyma.

Real potrzebuje doświadczonego bramkarza, który wejdzie do składu w razie kontuzji Ikera Casillasa. Dudek idealnie do tego pasuje.

To dla niego znakomite dopełnienie jego wspaniałej kariery. Magia tego klubu przyciąga i nie dziwię się, że tam poszedł. O pieniądze też nie musi się już martwić.

Adam Nawałka
były reprezentant Polski, asystent Leo Beenhakkera w reprezentacji:


To dla Jurka wspaniałe podsumowanie kariery. A dla każdego piłkarza wielkie wyróżnienie, bo chyba każdy marzy o grze w Realu Madryt, bez względu w jakim jest wieku. To wielkie wydarzenie dla Jurka, ale też całej polskiej piłki. Przecież w tym klubie występowali, bądź wciąż występują, najlepsi piłkarze na świecie.

Pierwszym bramkarzem w madryckim klubie jest Casillas. Jurek zdaje sobie z tego sprawę, ale na pewno nie odpuści. Na pewno zrobi wszystko, by dostać szansę, będzie ciężko trenował i w końcu ją dostanie. A przy jego umiejętnościach i doświadczeniu naprawdę może ją wykorzystać.

Jerzy Dudek

Urodził się w Rybniku 34 lata temu. Karierę rozpoczynał w Concordii Knurów. Później występował w Sokole Tychy, skąd w 1996 roku trafił do Feyenoordu Rotterdam. Z holenderską drużyną sięgnął po mistrzostwo kraju, został też wybrany najlepszym bramkarzem ligi. W 2001 roku przeniósł się do Liverpoolu, z którym cztery lata później wygrał Ligę Mistrzów zostając bohaterem finałowego meczu z AC Milan. Był trzecim Polakiem - po Zbigniewie Bońku i Józefie Młynarczyku - który sięgnął po Puchar Mistrzów. Od tego czasu zaczęło się jednak jego pasmo niepowodzeń. Stracił miejsce w podstawowym składzie angielskiej drużyny. W czerwcu skończył mu się kontrakt z FC Liverpool.

Real Madryt

Powstał w 1902 roku. Jest najbardziej utytułowanym klubem na świecie. Trzydzieści razy był mistrzem Hiszpanii, siedemnaście razy sięgnął po puchar kraju, dziewięć razy zdobył Puchar Mistrzów, dwa razy Puchar UEFA, trzy razy Puchar Interkontynentalny.

Czy przejście Jerzego Dudka do Realu Madryt to dobra decyzja?