Sport.pl

Piotr Spyra: 1. FC Katowice afirmuje nazizm

Piotr Spyra, lider Ruchu Obywatelskiego ?Polski Śląsk?, protestuje przeciwko reaktywacji klubu sportowego 1. FC Katowice. - W czasie wojny był narzędziem propagandy goebbelsowskiej - mówi oburzony.
Z pomysłem odrodzenia klubu, jednego z najstarszych na Śląsku, bo założonego 102 lata temu, wystąpił w maju Jerzy Gorzelik, przewodniczący Ruchu Autonomii Śląska. Po rejestracji w Okręgowym Związku Piłki Nożnej udało się już zgłosić żeńską jedenastkę 1. FC Katowice do rozgrywek ogólnopolskiej drugiej ligi, a męska wystartuje już jesienią w klasie B.

Spyra w piątek mówił o tym z przekąsem. - Nie sądzę, żeby znaleźli się jacyś piłkarze, którzy by chcieli w takim klubie grać. Ba! Mam nadzieję, że się tacy nie znajdą.

Gorzelik na to: - Mam nadzieję, że dżentelmeni z ROPŚ się zreflektują i przeproszą nie tylko piłkarzy, ale też kibiców.

Obaj działacze nie są zgodni nawet wtedy, gdy wymieniają nazwę klubu. Gorzelik mówi o 1. FC (Fussball-Club) Katowice, a Spyra - o FC Kattowitz.

Pod tą ostatnią nazwą śląska jedenastka występowała w czasie II wojny światowej. Zgodę na jej istnienie wydały okupacyjne władze niemieckie, jednak oprócz Niemców w drużynie grali też przedwojenni reprezentanci Polski, uczestnicy mistrzostw świata i rodowici katowiczanie: Ernest Wilimowski, Erwin Nyc i Ewald Dytko.

- Pozostaje dla mnie zagadką, dlaczego grali tam tak szanowani jak Wilimowski piłkarze. Ale faktem jest, że klub jeszcze przed wojną był ośrodkiem nazistowskiej propagandy i w efekcie został rozwiązany w czerwcu 1939 roku przez władze polskie - mówi Spyra. Zapowiada, że jeśli RAŚ nie zrezygnuje ze swoich zamiarów, zawiadomi prokuraturę o podejrzeniu afirmacji nazizmu.

Tymczasem Gorzelik, który funkcję w RAŚ łączy z prezesurą w klubie, nic z takich gróźb sobie nie robi. - Chcemy, żeby nasz klub łączył ludzi, którzy czują się Górnoślązakami - podkreśla i przypomina, że katowicka jedenastka grała w polskiej lidze. W 1927 roku, w pierwszym sezonie istnienia polskiej ligi, niewiele brakowało, żeby piłkarze 1. FC zostali mistrzami Polski, ale po porażce na własnym boisku z Wisłą Kraków musieli zadowolić się drugim miejscem.