MP w kolarstwie: Bodnar deklasuje w Chęcinach

Po raz drugi w Chęcinach nie było mocnych na startującego w szosowych mistrzostwach Polski w barwach Cyclo Korony Kielce Macieja Bodnara.
Zwycięzca jazdy indywidualnej na czas orlików był poza zasięgiem pozostałych konkurentów. Drugiego na mecie wyprzedził o prawie półtorej minuty! Pojechał też znacznie lepiej od rezultatu, który dał mu przed rokiem pierwsze złoto. - Bardzo się cieszę, przede wszystkim z tego czasu. Poprawiłem się o minutę i 15 sekund, a to przecież bardzo dużo. Skąd tak dobry wynik w trudniejszych warunkach? Może forma wyższa (śmiech). W zeszłym roku przyjechałem na mistrzostwa zmęczony, teraz odpocząłem, dobrze przygotowałem się w Polsce. I są wyniki! Teraz czekam na mistrzostwa Europy [za trzy tygodnie w Sofii - przyp. red.], liczę tam na udany start. Ten wyścig był dla mnie ważnym testem, można powiedzieć, że zdanym na piątkę - cieszył się ścigający się na co dzień we włoskiej ekipie zawodnik. Zapowiedzi młodego mistrza potwierdza trener kadry narodowej i dyrektor mistrzostw Polski Zbigniew Piątek: - W Bułgarii powinno być bardzo dobrze, stać go na miejsce w pierwszej dziesiątce.

Drugim świętokrzyskim akcentem w tym wyścigu był start ostrowczanina Łukasza Leszczyńskiego. Jeżdżący dla KLTC Konin zawodnik stracił do Bodnara 2,10 min i dało mu to 11. miejsce.

Mistrzyni po kontuzji

W rywalizacji pań powtórki z 2006 roku nie było. Specjalizująca się w wyścigach górskich Maja Włoszczowska dojechała do mety na piątej pozycji. - Przewróciła się trzy tygodnie temu w Pucharze Świata, miała pęknięte żebro... Kontuzja jeszcze nie jest do końca zaleczona, ale uznaliśmy, że sprawdzimy, jak to będzie. Pojedzie też ze startu wspólnego - tłumaczył jej trener Andrzej Piątek. On nie miał jednak powodów do zmartwień, bo oba tytuły mistrzowskie (open i do lat 23) zdobyły jego podopieczne z grupy Pol-Aqua. Zwyciężczyni wśród seniorek Joanna Ignasiak skopiowała nawet styl wygranej wicemistrzyni świata MTB sprzed roku. Nie wyjechała na trasę jako pierwsza, ale tak było już na mecie. A jej czasu żadnej z konkurentek nie udało się już poprawić. - Liczono na mnie i udało się. Trasa dla mnie była jednak ciężka, głównie z powodu silnego przeciwnego wiatru do półmetka jechało się fatalnie. Trzeba było dać z siebie naprawdę wszystko - mówiła mistrzyni. Wygrana jej i Magdaleny Zamolskiej nie zaskoczyła trenera. - Już tydzień temu, gdy startowaliśmy w Pucharze Polski w Grudziądzu, widać było, że forma tych zawodniczek jest dobra. Nawet kolejność na mecie była podobna. A przez taki okres niewiele może się zmienić: nie można przecież formy zbudować lub stracić. Dwie wygrane jednak bardzo cieszą - podkreśla Andrzej Piątek. Te zawodniczki będą też kandydatkami do wygranej w sobotniej jeździe ze startu wspólnego. - Również się pokażemy i będziemy walczyć o zwycięstwo - zapowiada Ignasiak.

Bez złotego medalisty

W czwartek w Chęcinach ostatnia z czasówek - elity (od. godz. 11). Na starcie zabraknie mistrza Polski sprzed roku, leczącego się po urazie Piotra Mazura z Saunier Duval, a także przygotowujących się do niedzielnego wyścigu ze startu wspólnego (w sobotę i niedzielę w Masłowie) kielczanina Mariusza Witeckiego i związanego z regionem Kazimierza Stafieja. Gospodarze będą jednak mieli kogo dopingować - włoszczowski Dynatek wystawi dwóch specjalistów od czasówek: Dawida Krupę (4. przed rokiem) i Wojciecha Pawlaka (7.), a w barwach francuskiego Bretagne Armor Lux pojedzie ścigający się pierwszy rok w elicie ostrowczanin Piotr Zieliński.

Jedynym z patronów imprezy jest "Gazeta Wyborcza".

Wyniki pierwszego dnia

Jazda indywidualna na czas kobiet (20 km):

1. Joanna Ignasiak - 28.39,

2. Magdalena Zamolska (obie Pol-Aqua) - 28.51,

3. Bogumiła Matusiak (Primus Łódź) - 28.56;

Zawodniczki do lat 23:

1. Zamolska (Pol-Aqua) - 28.51,

2. Katarzyna Barczyk (Primus Łódź) - 29.03,

3. Aleksandra Wnuczek - 29.27.

Jazda indywidualna na czas orlików (30 km):

1. Maciej Bodnar (V.C. Basso Piave TMS/Cyclo Korona DEK Meble Kielce) - 37.34;

2. Dariusz Batek (Halls) - 39.01,

3. Piotr Pyszny - 39.03.