Kto rywalem Skry w Lidze Mistrzów?

Jutro późnym wieczorem mistrz Polski pozna rywali. - Chciałbym trafić do takiej grupy, z której wyjdziemy - żartuje Konrad Piechocki, wiceprezes PGE Skra Bełchatów
Tradycyjnie już losowanie grup odbędzie się w Wiedniu. Będzie na nim delegacja bełchatowskiego klubu, ale mniej liczna niż proponowali organizatorzy. Zabraknie Mariusza Wlazłego, który ma otrzymać nagrodę dla najbardziej wartościowego zawodnika poprzedniej edycji Ligi Mistrzów. - Niestety, w sobotę i niedzielę gramy z Bułgarią, dlatego zamiast w Wiedniu będę w Warnie - powiedział "Gazecie" reprezentant Polski, który wczoraj po południu po 15-godzinnej podróży dotarł z kolegami z Argentyny do Bułgarii. - Jestem tak zmęczony, że marzę tylko o śnie. Na nic innego nie mam sił - stwierdził Wlazły.

W stolicy Austrii będzie wiceprezes Piechocki, który już przed losowaniem jest zadowolony. - Bo zmieniono system rozgrywek - twierdzi. Zamiast czterech sześciodrużynowych grup, będzie sześć czterodrużynowych. Do dalszej fazy awansują po dwie. Piechocki: - Zmiana regulaminu przede wszystkim zmniejszy liczbę spotkań i ograniczy koszty.

A przecież w tym sezonie reprezentantów kraju czekają jeszcze mistrzostwa Europy i prawdopodobnie Puchar Świata. A jeśli w tych imprezach nie uda się wywalczyć nominacji na igrzyska, to trzeba będzie grać w turnieju przedolimpijskim. Wracając jednak do losowania Ligi Mistrzów, to oficjalnie nie ma żadnego rozstawienia. Wiadomo jednak, że w jednej grupie nie mogą grać zespoły z tego samego kraju (Skra nie trafi więc na Jastrzębski Węgiel), a federacja zwykle stosuje klucz regionalny. Dlatego Skra dwukrotnie spotykała się Lewskim Sofia. Teraz jej to nie grozi, bo Bułgaria straciła miejsce w Lidze Mistrzów. Najwięcej - bo po trzy drużyny - mogą wystawić Włosi i Grecy, a po dwie Rosjanie, Polacy, Hiszpanie, Francuzi i Belgowie.

W Bełchatowie przypuszczają, że mogą zmierzyć się z zespołem z Włoch lub Rosji oraz jednym ze słabszych krajów. - Wolałbym Włochów od Rosjan - mówi Piechocki. - Nie miałbym nic przeciwko Hiszpanom. Moglibyśmy zrewanżować się Majorce za odpadnięcie w poprzedniej edycji - dodaje.

Uczestnicy Ligi Mistrzów

Bre Banca Lannutti Cuneo, Sisley Treviso, Copra Piacenza (Włochy), Panathinaikos Ateny, Olympiacos Pireus, Iraklis Saloniki (Grecja), Dynamo Kazań, Dynamo Moskwa (Rosja), PGE Skra, Jastrzębski Węgiel, Unicaja Almeria, Portol Drac Palma Majorka (Hiszpania), AS Cannes, Paris Volley (Francja), Noliko Maaseik, Knack Randstad Roeselare (Belgia), aon hotVolleys Wiedeń (Austria), , Jihostroj Czeskie Budziejowice (Czechy), VfB Friedrichshaven (Niemcy),), Buducnost Podgorica (Czarnogóra), Piet Zoomers Apeldoorn (Holandia), Ach Bled (Słowenia), NIS Vojvodina Nowy Sad (Serbia), Arkas Spor Izmir (Turcja). Pierwsze spotkania rozegrane zostaną 16 października.