Bieniek i Waleriańczyk skoczyli na mistrzostwa świata

Michał Bieniek i Aleksander Waleriańczyk skoczyli najwyżej w sezonie - po 2,30 m, ale lepsi od nich byli Rosjanie Andriej Tereszyn i Jarosław Rybakow
Konkurs skoku wzwyż był ciekawy, bo zawodnicy walczyli nie tylko o zwycięstwo, ale też o kwalifikacje na mistrzostwa świata w Osace, które odbędą się w końcu sierpnia. Polacy musieli skoczyć 2,30 m. I tyle właśnie pokonali Aleksander Waleriańczyk i Michał Bieniek. Ten pierwszy przed czterema laty i mistrzostwami świata w Paryżu nieoczekiwanie skoczył 2,36 m. Ten wynik już do końca tamtego sezonu utrzymał się na najwyższym miejscu, ale na mistrzostwach Polak wypadł słabo.

Po czterech latach Waleriańczyk jest dojrzalszy i do wyników dochodzi mniej spektakularnie, ale być może pewniej. W Bydgoszczy przed tygodniem skoczył 2,27, w Warszawie 2,30. Jednak dwaj Rosjanie - srebrny medalista halowych mistrzostw świata w Moskwie Tereszyn i mistrz świata Rybakow - na razie są poza konkurencją. Nadal nie może się odnaleźć mistrz świata na otwartym stadionie z Paryża Jacques Freitag - na początku swojego europejskiego safari skoczył zaledwie 2,15 m, co jest wysokością szkolną.

Również w pozostałych konkurencjach memoriał zapowiadał się fantastycznie, ale wyniki były przeciętne lub gorsze. U tyczkarek zadecydował o tym wiatr, najważniejszy przeciwnik. Kręcił, był porywisty. Monika Pyrek i Anna Rogowska, jedyne zawodniczki ze światowej czołówki na stadionie warszawskiej AWF, właśnie z wiatrem toczyły najbardziej zacięty bój - wygrał wiatr. Pyrek, która w piątek w Oslo na mityngu Złotej Ligi osiągnęła 4,60 m, w Warszawie - walcząc z Rogowską o miejsce w reprezentacji na Puchar Europy w Monachium - skoczyła 4,45 m. Rogowska, która zaczęła używać tego kleju co rekordzistka świata Rosjanka Jelena Isinbajewa, który - zdaje się - nie najlepiej jej służy, zaliczyła zaledwie 4,40 m. Dłoń obtarta po powrocie ze zgrupowania w Wołgogradzie mocno jej dokuczała. Obie zawodniczki przekraczały notorycznie czas rozbiegu, czekając albo na korzystny zwrot wiatru, albo na jego uspokojenie się, albo wreszcie przynajmniej na jego ustabilizowanie się. Często z rezygnacją lub niechęcią machały ręką, a tysiąc osób na skromnych trybunach AWF zaprzestawało dopingu.

Wiatr był też winien słabych wyników na 800 m. To miała być hitowa konkurencja memoriału, ponieważ wystartować miał w niej polski biegacz z najlepszym w tym roku czasem - 20-letni Marcin Lewandowski. Młody średniodystansowiec miał przerwać trening w St. Moritz i przyjechać na memoriał. W dwóch majowych biegach pokonał Hiszpana Antonia Reine i mistrza Europy Brama Soma. Z czasem 1:45.52 w Europie Lewandowski ustępuje jedynie Rosjaninowi Jurijowi Borżakowskiemu. W dodatku Paweł Czapiewski zapowiadał, że w Warszawie może osiągnąć czas poniżej 1:46.

Ale Lewandowski się nie pojawił, Czapiewski zaś błysnął swoim osławionym finiszem, który tym razem wystarczył na trzecie miejsce za dwoma Rosjanami Dmitrijem Bogdanowem i Ramilem Artykułowem i ex aequo z Mirosławem Formelą. Cała czwórka i były mistrz olimpijski Niemiec Nils Schumann mieli czasy grubo powyżej 1,47.

Szymon Ziółkowski tym razem nie przekroczył w rzucie młotem 80 m, a przecież po fantastycznym konkursie w Bydgoszczy, gdzie aż pięciu zawodników przekroczyło tę barierę, można było oczekiwać więcej. Kamila Skolimowska zaliczyła 73,52 m. Jak pamiętamy, w swoim pierwszym starcie w sezonie - w Dausze - pobiła rekord Polski rzutem na 76,83.

Puchar Europy w Monachium - sprawdzian dla kadry przed mistrzostwami świata - już za tydzień. Wystartują w nim obie polskie reprezentacje.

100 m mężczyzn

seria pierwsza
1. Mateusz Pluta (AZS AWF Kraków) 10,53
2. Fabian Ziółkowski (MKL Szczecin) 10,57
seria druga (wiatr -0,1 m/s)
1. Eric Ndri (Wybrzeże Kości Słoniowej) 10,40
2. Marcin Nowak (AZS AWF Kraków) 10,40
3. Piotr Wiaderek (AZS AWFiS Gdańsk) 10,44
4. Michał Bielczyk (AZS AWF Warszawa) 10,49
seria trzecia
1. Christiaan Krone (RPA) 10,37
2. Dariusz Kuć (AZS AWF Kraków) 10,40
3. Andriej Jepiszyn (Rosja) 10,42
4. Łukasz Chyła (SKLA Sopot) 10,47
5. Matt Shirvington (Australia) 10,48

200 m mężczyzn (wiatr -0,2 m/s)

seria pierwsza
1. Robert Kubaczyk (AZS Poznań) 21,10
2. Krzysztof Jabłoński (AZS SAWF Kraków) 21,16
3. Łukasz Trochimiak (AZS AWF Warszawa) 21,25
seria druga
1. Christiaan Krone (RPA) 20,51
2. Marcin Jędrusiński (WKS Śląsk Wrocław) 20,81
3. Kamil Masztak (AZS AWF Poznań) 20,86
4. Juan Pedro-Toledo (Meksyk) 21,01
5. Joseph Metu-obinna (Nigeria) 21,22
6. Marcin Urbaś (KKL Fart Kielce) 21,34

400 m mężczyzn

1. Daniel Dąbrowski (AZS Łódź) 45,63
2. Kacper Kozłowski (AZS UWM Olsztyn) 45,80
3. Marcin Marciniszyn (WKS Śląsk Wrocław) 46,11
4. Piotr Rysiukiewicz (WKS Śląsk Wrocław) 46,57
5. Rafał Wieruszewski (UKS Orkan Środa Wlkp) 46,75

800 m mężczyzn

1. Dmitrij Bogdanow (Rosja) 1.47,01
2. Ramil Aritkułow (Rosja) 1.47,01
3. Paweł Czapiewski (LKS Lubusz Słubice) 1.47,59
. Mirosław Formela (KB Sporting Międzyzdroje)
5. Nils Schumann (Niemcy) 1.47,90
6. Jurij Koldin (Rosja) 1.48,12

1500 m mężczyzn

1. Remi Limo (Kenia) 3.37,71
2. Christian Obrbist (Włochy) 3.38,01
3. Philemon Kimuta (Kenia) 3.38,40
4. Abdelghani Hamamraouil (Algieria) 3.38,65
5. Hudson De Souza (Brazylia) 3.38,74
6. Wiaczesław Szabunin (Rosja) 3.39,01
7. Bartosz Nowicki (MKL Szczecin) 3.39,52
8. Rizak Dirsme (Szwecja) 3.41,13

3000 m mężczyzn - bieg memoriałowy

1. Bisluke Kiplagat (Kenia) 7.45,63
2. Betona Warge-Sahle (Etiopia) 7.46,22
3. Mark Bett (Kenia) 7.46,87
4. Moses Masai (Kenia) 7.47,29
5. David Chemweno (Kenia) 7.48,29
6. Ronald Kipchumba (Kenia) 7.52,97
7. Łukasz Parszczyński (MKS Polonia Warszawa) 7.57,01
8. Rafał Snochowski (WKS Wawel Kraków) 7.58,19
9. Mathew Kosgei (Kenia) 7.58,22
10. Leao Carvalho (Portugalia) 7.59,05

w dal mężczyzn

1. James Beckford (Jamajka) 8,37
2. Gable Garenamotse (Botswana) 8,16
3. Marcin Starzak (AZS AWF Kraków) 8,13
4. Tomasz Mateusiak (OKLA Storaenso Ostrołęka) 7,88
5. Kiryl Sosunow (Rosja) 7,76
6. Marek Mikita (AZS AWF Wrocław) 7,75
7. Michał Łukasiak (AZS AWF Warszawa) 7,63

trójskok mężczyzn

1. Daniła Burkienia (Rosja) 17,48
2. Osniel Tosca (Kuba) 17,39
3. Dmitrij Valukevic (Słowacja) 17,25
4. Wiktor Jastrebow (Ukraina) 17,18
5. Yoandri Betanzos (Kuba) 16,87
6. Allen Simms (Portoryko) 16,80
7. Jewgienij Płotnir (Rosja) 16,74
8. Mateusz Parlicki (AZS AWF Katowice) 16,68

wzwyż mężczyzn

1. Andriej Tereszin (Rosja) 2,34
. Jarosław Rybakow (Rosja) 2,34
3. Aleksander Waleriańczyk (WKS Wawel Kraków) 2,30
4. Michał Bieniek (AZS AWF Wrocław) 2,30
5. Wiaczesław Woronin (Rosja) 2,25
6. Michael Fannany (Francja) 2,25
7. Tomasz Janku (Czechy) 2,25
8. Jurij Krimarenko (Ukraina) 2,25

dysk mężczyzn

1. Gerd Kanter (Estonia) 65,45
2. Gabor Matu (Węgry) 65,07
3. Piotr Małachowski (WKS Śląsk Wrocław) 65,03
4. Frantz Kruger (RPA) 63,94
5. Omar El-Ghazaly (Egipt) 62,39
6. Zoltan Kovago (Węgry) 60,94
7. Andrzej Krawczyk (AZS AWF Biała Podlaska) 60,38

kula mężczyzn

1. Tomasz Majewski (AZS AWF Warszawa) 20,20
2. Dylan Amstrong (Kanada) 20,12
3. Paweł Łyżyn (Białoruś) 19,93
4. Jurij Biłonoch (Ukraina) 19,74
5. Jakub Giża (LKS Mielec) 19,09
6. Leszek Śliwa (SL WKS Zawisza Bydgoszcz) 18,93

młot mężczyzn

1. Iwan Tichon (Białoruś) 82,58
2. Libor Charfreitag (Słowacja) 80,35
3. Krisztian Pars (Węgry) 80,19
4. Miloslaw Konopka (Słowacja) 78,89
5. Wadim Diewiatowski (Białoruś) 78,59
6. Szymon Ziółkowski (AZS Poznań) 78,56

4x100 m mężczyzn

1. Polska 38,91
Przemysław Rogowski, Łukasz Chyła, Marcin Jędrusiński, Dariusz Kuć
2. Polska U-23 II 39,76
Polska U-23 I - dyskwalifikacja
Polska juniorzy - nie ukończyli

100 m kobiet

1. Tahesia Harigan (Wyspy Dziewicze) 11,23
2. Ewelina Klocek (WKS Śląsk Wrocław) 11,46
3. Dorota Dydo (AZS Poznań) 11,46
4. Maria Bolikowa (Rosja) 11,70
5. Marika Popowicz (SL WKS Zawisza Bydgoszcz) 11,74
6. Iwona Dorobisz (AZS AWF Wrocław) 11,74

400 m kobiet

1. Ana Guevara (Meksyk) 51,08
2. Gabriela Medina (Meksyk) 52,04
3. Monika Bejnar (AZS AWF Warszawa) 52,04
4. Zuzanna Radecka-Pakaszewska (AZS AWF Katowice) 52,32
5. Grażyna Prokopek (AZS AWF Warszawa) 52,54
6. Danijela Grgic (Chorwacja) 52,82

800 m kobiet

1. Oksana Zbrożek (Rosja) 1.58,80
2. Ewelina Sętowska-Dryk (AZS AWF Warszawa) 1.59,64
3. Eliza Cusma (Włochy) 1.59,90
4. Liliana Popescu (Rumunia) 2.00,08
5. Brigita Langerholc (Słowenia) 2.00,50
6. Irina Krakowiak (Litwa) 2.01,09
7. Monika Gradzki (Niemcy) 2.01,15
8. Sylwia Ejdys (AZS AWF Wrocław) 2.01,33
9. Lidia Chojecka (KS Warszawianka) 2.01,58
10. Aneta Lemiesz (KS Warszawianka) 2.02,27

400 m ppł kobiet

1. Natalia Iwanowa (Rosja) 55,01
2. Anna Jesień (AZS AWF Warszawa) 55,22
3. Benedetta Ceccarelli (Włochy) 56,26
4. Lee Mcconnel (W.Brytania) 56,38
5. Agnieszka Karpiesiuk (AZS AWFiS Gdańsk) 56,70
6. Angela Morosanu (Rumunia) 56,90

4x100 m kobiet

1. Polska 44,12
Ewelina Klocek, Marika Popowicz, Dorota Dydo,Monika Bejnar
2. Polska juniorki 45,39
3. Polska U-23 45,45

tyczka kobiet

1. Monika Pyrek (MKL Szczecin) 4,45
2. Anna Rogowska (SKLA Sopot) 4,40
3. Natalia Kuszcz (Ukraina) 4,40
4. Krisztina Molnar (Węgry) 4,20
5. Paulina Dębska (OST Gdańsk) 4,00
6. Katarzyna Sowa (OST Gdańsk) 4,00
7. Marta Plewa (OST Gdańsk) 4,00

dysk kobiet

1. Vera Pospisilova-Cechlova (Czechy) 66,18
2. Franka Dietzsch (Niemcy) 64,84
3. Nicoleta Grasu (Rumunia) 63,84
4. Yarelis Barrios (Kuba) 62,33
5. Joanna Wiśniewska (WKS Gwardia Warszawa) 60,75
6. Anna Soderberg (Szwecja) 60,44

młot kobiet

1. Yipsi Gonzalez (Kuba) 76,36
2. Ivana Brkijacic (Chorwacja) 75,08
3. Betty Heidler (Niemcy)75,05
4. Kamila Skolimowska (Gwardia Warszawa) 73,52
5. Arasay Thondike (Kuba) 71,14
6. Manuela Montebrun (Francja) 71,08

3 000 m mężczyzn - bieg młodzieżowy

1. Kamil Zieliński (LKS Mielec) 8.11,92
2. Artur Kozłowski (MULKS-MOS Sieradz) 8.12,85
3. Hubert Pokrop (AZS AWF Wrocław) 8.13,53