Memoriał Kusocińskiego. Gwiazdy w Warszawie

W niedzielę Memoriał Janusza Kusocińskiego, w którym wystartują najlepsi skoczkowie wzwyż i najlepsi młociarze świata
Po piątkowym konkursie skoku o tyczce na mityngu Złotej Ligi w Oslo, w Warszawie będą walczyć Monika Pyrek i Anna Rogowska, która do Norwegii nie pojechała z powodu bolesnego obtarcia dłoni. Będą walczyć o minima na mistrzostwa świata w Osace i powołania na Puchar Europy, który odbędzie się za dwa tygodnie w Monachium.

Z fantastycznego konkursu rzutu młotem z Bydgoszczy przed tygodniem - aż pięciu zawodników osiągnęło powyżej 80 m! - większość uczestników pojechała do Pragi na memoriał Josefa Odlożila. Tam wygrał ten sam młociarz co w Bydgoszczy - Słoweniec Primoż Kozmus. W Polsce z całej "bydgoskiej" grupy został Szymon Ziółkowski (w Bydgoszczy 80,70 m, minimum na MŚ w Osace), ale na stadionie AWF znów wszyscy się spotkają.

W skoku wzwyż w Warszawie wystartują najlepsi: mistrz świata Jurij Krymarenko, brązowy medalista i halowy mistrz świata Jarosław Rybakow i typowany niegdyś na następcę Javiera Sotomayora Jacques Freitag z RPA, mistrz świata z Paryża z 2003 roku (2,35 m). Dziś 25-letni Freitag ma już za sobą kłopoty w kraju - 17-letni student wycofał oskarżenie o pobicie w klasycznym incydencie "szał na drodze". Wcześniej Freitag i jego kolega skoczek Ziegfriedt Veenemans przeszli kilkumiesięczny program poprawczy. Afrykaner jest na europejskim safari w drodze do Pekinu na igrzyska - w Bydgoszczy skoczył 2,15 m. Wygrał Aleksander Waleriańczyk - on też miał zawojować świat po fantastycznym skoku w Bydgoszczy w 2003 r. (2,36 m). na tym samym stadionie w tym roku skoczył 2,27 m. On, Grzegorz Sposób, Robert Wolski i Sylwester Bednarek wystartują na obiekcie warszawskiej AWF.

Memoriał Kusocińskiego odbędzie się niemal równo 75 lat po pobiciu przez niego rekordu świata na 3000 m. Kusociński był wtedy też rekordzistą Polski na 1500 m (3,55 min). W niedzielnym memoriale fascynujący będzie bieg na 800 m: rekordzista Polski, brązowy medalista mistrzostw świata z 2001 r. Paweł Czapiewski wraca do formy, choć w Bydgoszczy został pokonany przez nastolatka Bogdana Nowickiego. Kolejny nastolatek Mariusz Lewandowski jest na tym dystansie w światowej czołówce - 1,45,52. W jego wieku wolniej biegał sam wielki Wilson Kipketer!

Relacja z Memoriału od 14.40 w TVP Sport.