Sport.pl

Jerzy F. - wolność za 100 tysięcy złotych

Były prezes Zagłębia Lubin Jerzy F. wyjdzie z aresztu, jeśli wpłaci 100 tys. złotych kaucji.
Wrocławscy prokuratorzy wnioskowali o trzymiesięczny areszt dla Jerzego F. Argumentowali, że wypuszczony na wolność były prezes Zagłębia może mataczyć i utrudniać śledztwo. Ostatecznie sąd zadecydował, że F. wyjdzie z aresztu, jeżeli wpłaci 100 tys. zł. kaucji. Ma na to dwa tygodnie.

- Nie jestem zadowolony - krótko skomentował decyzję sądu Jerzy F., którego z sali wyprowadzili policjanci. Później F. został odprowadzony do aresztu. Pozostanie w nim co najmniej do poniedziałku. Były szef Zagłębia był spokojny, nie zasłaniał twarzy przed obiektywami fotoreporterów. Czasami uśmiechał się do dziennikarzy, krótko odpowiadając na niektóre pytania.

Zarówno prokurator Krzysztof Grzeszczak, jak i adwokat zatrzymanego zamierzają złożyć apelację od decyzji sądu. Prokurator będzie domagać się bezwzględnego trzymiesięcznego aresztu, z kolei adwokat - obniżenia kwoty kaucji.

- Zatrzymany jest teraz zarejestrowany jako bezrobotny i 100 tysięcy złotych to dla niego bardzo duża kwota. Nie jestem w stanie powiedzieć, kiedy kaucja zostanie wpłacona. To zależy od rodziny pana F. - mówił adwokat Krzysztof Kocowski. Dodał również, że jeszcze nie zdążył się dobrze zapoznać z dwoma zarzutami postawionymi Jerzemu F. Tłumaczył także, że sąd uznał za okoliczność łagodzącą fakt, że F. już wcześniej był przesłuchiwany jako świadek w tym śledztwie. Zdaniem adwokata śledztwo trwa dość długo i teoretycznie Jerzy F. miał już możliwość kontaktowania się z innymi osobami i ewentualnego wpływania na nich. - Jednak prokuratura nie przedstawiła żadnych dowodów, że tak było - podkreślał adwokat.

Nieoficjalnie wiemy, że sąd za okoliczność łagodzącą uznał także fakt, że były prezes Zagłębia zaczął częściowo przyznawać się do stawianych zarzutów i współpracować z prokuratorami.

Prokuratura zarzuca Jerzemu F. ustawianie meczów piłkarskich Zagłębia Lubin. Za każdy miał wręczać po kilkadziesiąt tysięcy złotych łapówki. Teraz za 100 tysięcy może odzyskać wolność.