PSV mistrzem Holandii po niesamowitej walce

W ostatniej kolejce PSV Eindhoven obroniło mistrzostwo Holandii. Walka o tytuł trwała do ostatnich minut. W ciągu ostatnich pięnastu minut ostatniej kolejki lider zmieniał się trzykrotnie.

PSV prowadził w tabeli od listopada, a w styczniu miał 11 punktów przewagi nad drugim w tabeli Ajaxem Amsterdam i wydawało się, że tylko cud może odebrać zawodnikom Ronalda Koemana tytuł. Jednak seria fatalnych występów sprawiła, że przed ostatnią kolejką trzy prowadzące zespoły - AZ Alkmaar, Ajax i PSV miały po 72 punkty. O kolejności decydowała więc różnica bramkek, którą najwyższą miał Alkmaar (+53), wyprzedzający Ajax (+47) i PSV (+46). Lider grał na wyjeździe z trzecim od końca Excelsiorem, drużyna z Amsterdamu z czwartym od końca Willem II Tilburg, a PSV z 12. Vitesse Arnhem.

Wszystkie trzy zespoły prowadziły fantastyczny korespondencyjny pojedynek do ostatnich minut sezonu. Już w 8. minucie meczu Alex strzelił pierwszą bramkę dla PSV, a dwie minuty później podwyższył Jefferson Farfan. Jednak trzy minuty później Theo Janssen z Vitesse zmniejszył rozmiary porażki.

W 19. minucie padł pierwszy gol dla Ajaxu. Po strzale Urbyego Emanuelsona to jego zespół prowadził w tabeli. Tymczasem swoje szanse na mistrzostwo grzebał Alkmaar, który dwie minuty po golu dla Ajaxu stracił bramkę po strzale Lugi'ego Bruinsa z rzutu karnego. Jednak po czterech minutach wyrównał Simon Cziommer.

Do przerwy najlepszy był Ajax przed PSV. Jednak w 59. minucie Ibrahim Afellay dał PSV prowadzenie 3:1 i lepszą różnicę bramek, a cztery minuty później kolejnego gola zdobył Farfan. W międzyczasie kolejnego gola stracił Alkmaar, grzebiąc jak się wydawało swoje szanse.

W 69. minucie spotkania Jan Klas Huntelaar zdobył bramkę dla Ajaxu. Podopieczni Henka ten Cate mieli w tym momencie taką samą różnicę bramek jak PSV, ale więcej goli strzelonych. I to oni wyszli na prowadzenie w tabeli.

Dwie minuty później do gry wrócił Alkmaar. Danny Koevermans zdobył dla podopiecznych Luisa van Gaala wyrównującego gola, co dawało im dwadzieścia minut na zdobycie bramki na wagę tytułu.

W 77. minucie Philip Cocu strzelił, jak się później okazało, gola na wagę mistrzostwa. PSV objęło prowadzenie 5:1. Ajax już do końca swojego meczu nie był w stanie zdobyć kolejnej bramki, Alkmaar natomiast w 90. minucie stracił jeszcze jednego gola po strzale Daniela Guijo-Velasco.