Mateja amatorem!

Małysz, Stoch, Żyła i Hula to podstawa kadry na przyszły sezon. Mateja, Bachleda, Skupień i inni, którzy nie wykorzystali swojej szansy, będą mogli poskakać w ośrodkach spokojnej starości w Zakopanem i Wiśle
Dotyczy to także Tomisława Tajnera, Wojciecha Tajnera, Tomasza Pochwały, Rafała Śliża i Krystiana Długopolskiego. Będą mieli warunki do trenowania, dostaną kombinezony i narty oraz transport, ale skakać będą za darmo. Skończą się też prawdopodobnie zagraniczne wyjazdy, choć wszystko zależeć będzie od ich formy. Podobny model jest w Finlandii i Norwegii. - Anders Jacobsen i drugi w Turnieju Czterech Skoczni Artuu Lappi to przykłady zawodników, którzy do reprezentacji A trafili z takich właśnie regionalnych ośrodków szkoleniowych - mówi prezes PZN Apoloniusz Tajner.

Kadrę B i C tworzyć będą 16-18-letni juniorzy. - Oni będą mieli lepsze warunki niż ci starsi skoczkowie. Ich celem będą mistrzostwa świata juniorów, które w 2008 r. odbędą się w Szczyrku - zapewnia Tajner.

Na razie to koncepcja trenera Hannu Lepistoe. Pod koniec kwietnia zatwierdzi ją PZN i wytypuje zawodników do poszczególnych grup.

Na zawody jeździć będą najlepsi. O nominacjach decydować będzie trener Lepistoe. Pierwszeństwo mieć będą Małysz, Stoch, Hula i Żyła. Blisko kadry A jest Maciej Kot (syn fizjoterapeuty kadry), który udanie debiutował w PŚ w Lahti. - Oddał dobre skoki, wykorzystał wiatr, ale to było jak gol Citki na Wembley. On jeszcze nie jest w stanie tak skakać w każdych zawodach - mówi Tajner. Wiadomo już jednak, że teraz na PŚ jeździć będą raczej młodzi skoczkowie, a nie ci, którzy byli wiele razy i zawsze zawodzili. - Nikomu nie zamykamy drogi, ale stawiamy na młodych - zapewnia Tajner.

Bardzo prawdopodobne jest, że w nowym sezonie z kadrą A współpracować będzie fizjolog, doktor Jerzy Żołądź - jeden ze współtwórców sukcesów Małysza w latach 2000-03. Ma być konsultantem aż do igrzysk w Vancouver w 2010 r.

13 kwietnia w Zurychu zatwierdzony będzie kalendarz zimowego PŚ na sezon 2007/08. Projekt zakłada aż 30 konkursów PŚ oraz MŚ w lotach w Oberstdorfie (22-24 lutego). Sezon ma rozpocząć się 30 listopada w fińskim Kuusamo. Zakopane gościć będzie skoczków 25 i 26 stycznia. Nowością jest to, że pod Giewontem konkursy odbędą się w piątek i sobotę (a nie, jak dotąd, w sobotę i niedzielę) i oba przy sztucznych światłach. Sezon skończy się, tradycyjnymi lotami, w Planicy - 15 i 16 marca.