NHL. Rangers lepsi w derbach Nowego Jorku

Hokeiści New York Rangers ponownie lepsi w derbach Nowego Jorku od Islanders. W niedzielę wygrali 2:1 i awansowali na szóste miejsce w Konferencji Wschodniej, wyprzedzając Tampa Bay Lightning.

W Nassau Coliseum stawił się komplet 16 234 widzów, którzy na rozstrzygnięcie czekali niemal do końca dogrywki. Na 48,9 s przed upływem dodatkowego czasu gry Szwed Michael Nylander pokonał Ricka DiPietro i gości mogli się cieszyć ze zwycięstwa.

W ekipie "Wyspiarzy" zabrakło Chrisa Simona, który został zdyskwalifikowany do końca sezonu za brutalny atak kijem na Ryana Hollwega podczas poprzedniego meczu. Hollweg grał w niedzielę, ale jego obecność, ani wcześniejszy incydent nie zaważyły na atmosferze meczu, chociaż temat był popularny w szatniach obu zespołów.

Po dyskwalifikacji Simon zamierzał przeprosić uderzonego rywala. W sobotę udał się nawet na spotkanie z Hollwegiem, ale nie został dopuszczony do niego. - Ryan jest teraz zajęty, mamy w drużynie wspólny obiad - usłyszał.

Prowadzenie dla Rangers w 30. minucie uzyskał Colton Orr, do remisu i dogrywki doprowadził Rosjanin Aleksiej Jaszin(48. min).

Sidney Crosby strzelił dwie bramki i asystował przy golu Gary'ego Robertsa, a Pittsburgh Penguins pokonali u siebie Boston Bruins 5:0. Crosby powiększył swój dorobek do 111 pkt (34 bramki i 77 asyst) i umocnił się na czele klasyfikacji najskuteczniejszych graczy NHL.

Marc-Andre Fleury obronił 29 strzałów "Niedźwiadków" i po raz piąty w sezonie, a siódmy w karierze, zakończył mecz bez straty gola.

Brett McLean był bohaterem meczu Colorado Avalanche w Vancouver z zespołem Canucks (5:4), jako jeden z pięciu strzelców w serii rzutów karnych, który zdołał pokonać bramkarza rywali. Wcześniej zdobył dwa gole, podobnie jak Joe Sakic.

Sakic w niedzielę polepszył swój bilans do 1579 punktów i zrównał się z zajmującym dziewiąte miejsce w klasyfikacji wszech czasów Rayem Bourque'em. Awansował również na 15. miejsce na liście najskuteczniejszych strzelców ligi i dzieli je z Dino Ciccarellim - obaj zdobyli po 610 bramek.

Wojtek Wolski tym razem nie grał w ekipie z Kolorado. Po raz drugi w tym sezonie pozostał na ławce rezerwowych - w ostatnich 15 meczach zdobył zaledwie jedną bramkę.

Wśród gospodarzy dwa gole uzyskał Taylor Pyatt, po jednym Daniel Sedin i Jeff Cowan. Sedin nie wykorzystał jednak karnego w pomeczowej serii - powstrzymał go Jose Theodore, który wszedł na lód po raz pierwszy od miesiąca, kiedy w drugiej tercji zastąpił Petera Budaja. Słowacki bramkarz zrezygnował z gry w 18. min po stracie trzech bramek (na 13 strzałów).

Powód do radości miał w niedzielę szkoleniowiec Avalanche, Joel Quenneville - nie tylko ze zwycięstwa, ale i z racji jubileuszu. Po raz 750. prowadził drużynę w meczu NHL - 389 meczów wygrał, 268 przegrał a 93 zremisował.

Poziom 750 meczów osiągnęło w NHL 29 szkoleniowców, ale jako trener i hokeista (liczeni z obu rankingów) - tylko cztery osoby: Brian Sutter, Jacques Lemaire, Bob Pulford i Milt Schmidt. Będąc zawodnikiem Quenneville wystąpił w 803 meczach NHL.

Niedzielne wyniki:

NY Islanders - NY Rangers 1:2 (po dogr.)

Pittsburgh Penguins - Boston Celtics 5:0

Chicago Blackhawks - Calgary Flames 2:3

Columbus Blue Jackets - St Louis 4:1

Vancouver Canucks - Colorado Avalanche 4:5 (po rzutach karnych).

W kolejnych kolumnach: zwycięstwa, porażki, porażki po dogrywce lub karnych (za 1 pkt.), bramki, punkty