Jeleń bohaterem Auxerre

Kibice Auxerre pieją z zachwytu nad Ireneuszem Jeleniem. Reprezentant Polski strzelił zwycięskiego gola w meczu z Rennes. Siódma bramka w sezonie Artura Wichniarka, druga Jacka Bąka

Jeleń wszedł na boisko tuż po przerwie. Bramkę strzelił 20 minut później, w charakterystycznym dla siebie stylu. Stojąc prawie na środku boiska, dostał podanie z własnej połowy od Jeana Mignota. Rozpędzony minął dwóch obrońców Rennes, którzy nie byli w stanie go dogonić aż do pola karnego. Strzałem z siedmiu metrów kompletnie zaskoczył bramkarza gości.

Dziennik "L'Equipe" dał byłemu zawodnikowi Wisły Płock najlepszą notę wśród wszystkich zawodników na boisku - 6,5. "Jego wejście na boisko wszystko zmieniło" - napisał portal www.football.fr, przyznając mu ocenę 7 w dziesięciostopniowej skali. Kilkadziesiąt wpisów z podziękowaniami dla Jelenia znalazło się na stronie internetowej klubu. Był to siódmy gol polskiego napastnika w Ligue 1. Zapewnił Auxerre niezwykle ważne zwycięstwo, bo oddala je od strefy spadkowej. A już w przyszłym tygodniu AJA gra na Parc des Princes z mającym nóż na gardle Paris Saint Germain.

Artur Wichniarek strzelił gola z rzutu karnego, a jego Arminia Bielefeld pokonała 3:2 FC Nürnberg. To pierwsza wygrana zespołu Polaka od 11 listopada - zwycięstwo pozwoliło Arminii wydostać się ze strefy spadkowej. Zespół z Bielefeld sezon zaczął świetnie - po 12 kolejkach, w których Wichniarek strzelił pięć goli, zajmował piąte miejsce w tabeli. W kolejnych 11 meczach zdobył jednak tylko cztery punkty.

W sobotę Wichniarek, który zszedł z boiska w 89. minucie, tuż przed przerwą świetnie dograł piłkę w pole karne, gdzie Radim Kucera musiał tylko dostawić nogę, żeby wyrównać na 1:1. Pięć minut po przerwie 30-letni Polak wykorzystał "jedenastkę" po faulu na Jörgu Böhme. Wichniarek wraca do strzeleckiej formy - strzelił drugą bramkę w ostatnich trzech meczach. To jego siódmy gol w sezonie - Polak jest zdecydowanie najlepszym strzelcem zespołu.

W Austrii przypomniał o sobie weteran Jerzy Brzęczek, który strzelił bramkę dla Tirolu Innsbruck w przegranym 2:3 meczu z Grazer AK.

Bogusław Kaczmarek, asystent trenera kadry Leo Beenhakkera: Wraz z Dariuszem Dziekanowskim i Leo Beenhakkerem uważnie obserwowaliśmy pierwszą wiosenną kolejkę, ale nikt nowy nie rzucił się nam w oczy. Przez kilka dni będziemy rozmawiali o powołaniach na mecze z Azerbejdżanem (24 marca) i Armenią (28 marca). Wyboru dokonamy jeszcze w tym tygodniu.

Kilka dni temu rozmawiałem z Maciejem Żurawskim. Lekarze Celticu w końcu wiedzą, dlaczego ciągle boli go łydka. Nie jest to sprawa mięśnia, ale układu krążenia. O występie we wtorkowym meczu z Celtikiem nie ma mowy. Przez najbliższy tydzień Żurawski ma trenować indywidualnie.

(Nie) Grali Polacy

Anglia

Grzegorz Rasiak (Southampton) - mecz z Prestonem w poniedziałek

Marek Saganowski (Southampton) - gra w poniedziałek

Bartosz Białkowski (Southampton) - gra w poniedziałek

Jerzy Dudek (Liverpool) - na ławce z Manchesterem United (0:1)

Tomasz Kuszczak (Manchester United) - na ławce

Przemysław Kazimierczak (Accrington Stanley) - 90 minut z Rochdale (2:4)

Austria

Krzysztof Ratajczyk (SV Mattersburg) - nie grał z SV Ried (1:2)

Radosław Gilewicz (Superfund Pasching) - 90 minut z Salzburgiem (0:1)

Jerzy Brzęczek (Tirol Innsbruck) - 62 minuty i gol z GAK (2:3)

Tomasz Rząsa (SV Ried) - 90 minut z Mattersburgiem (2:1)

Grzegorz Szamotulski (SK Sturm Graz) - nie grał z Altach (3:1)

Adam Ledwoń (SK Sturm Graz) - nie grał z Altach (3:1)

Arkadiusz Radomski (Austria Wiedeń) - nie grał z Rapidem Wiedeń (2:1)

Francja

Ireneusz Jeleń (Auxerre) - wszedł w 46. minucie i strzelił gola z Rennes (1:0)

Grecja

Michał Żewłakow (Olympiakos Pireus) - 90 minut z Panathinaikosem (0:1)

Marcin Mięciel (PAOK) - 90 minut z Kerkyrą (0:0)

Mirosław Sznaucner (Iraklis) - nie grał z Apollonem (0:1)

Arkadiusz Malarz (Skoda Xanthi) - 90 minut z Ionikosem (2:0)

Emmanuel Olisadebe (Skoda Xanthi) - na ławce

Tomasz Wisio (Skoda Xanthi) - na ławce

Wojciech Szymanek (Egaleo) - 90 minut i żółta kartka z Panoniosem (0:2)

Hiszpania

Tomasz Frankowski (Tenerife) - z powodu kontuzji nie grał z Albacete (0:2)

Niemcy

Euzebiusz Smolarek (Borussia Dortmund) - 90 minut i asysta z Energie Cottbus (2:3)

Sebastian Tyrała (Borussia) - na ławce

Mariusz Kukiełka (Energie) - 90 minut z Borussią

Jacek Krzynówek (VfL Wolfsburg) - 90 minut z Borussią Mönchengladbach (1:0)

Dariusz Żuraw (Hannover) - na ławce z Eintrachtem (0:2)

Tomasz Zdebel (VfL Bochum) - 90 minut i żółta kartka z Werderem (0:3)

Artur Wichniarek (Arminia Bielefeld) - 88 minut i gol z rzutu karnego z Norymbergą (3:2). To jego siódmy gol w tym sezonie.

Portugalia

Rafał Grzelak (Boavista) - mecz z Belenenses w poniedziałek

Przemysław Kaźmierczak (Boavista) - mecz w poniedziałek

Krzysztof Kazimierczak (Boavista) - mecz w poniedziałek

Marcin Chmiest (Sporting Braga) - wszedł w 62. minucie z Porto (0:1)

Bartosz Ślusarski (Leiria) - 90 minut ze Sportingiem Lizbona (0:0)

Szkocja

Artur Boruc (Celtic) - 90 minut z Dunfermline'em (2:1). Obronił jeden strzał

Maciej Żurawski (Celtic) - poza składem

Arkadiusz Klimek (Hearts) - wszedł w 76. minucie z St. Mirren (1:1)

Włochy

Radosław Matusiak (Palermo) - wszedł w 70. minucie meczu z Messiną (0:2)

Kamil Kosowski (Chievo) - od 61. minuty z Milanem (1:3)

Inne kraje

Marcin Wasilewski (Anderlecht) - 90 minut z Charleroi (3:2)

Andrzej Niedzielan (NEC) - nie było go w kadrze na mecz z Twente (0:3)

Jacek Bąk (Al Rayyan) - gol z Al Ahli 1:1. To druga bramka Polaka w sezonie. Al Rayyan zajmuje czwarte miejsce w lidze i traci do liderującego Al Sadd 22 punkty